Irák sníží těžbu ropy, má pomoci zvýšení její ceny

Irák poslechne OPEC a sníží objem těžby ropy. Oznámil to ministr ropného průmyslu i přesto, že ještě minulý týden trval Irák na tom, že rekordní produkce ropy bude pokračovat, protože jeho tržba láme rekordy. Za poslední rok a půl, klesla cena ropy takřka o 70 procent, kvůli nekončícímu převisu nabídky nad poptávkou.

Irák se rozhodl vyhovět OPECU a snížit svou produkci ropy.

Irák se rozhodl vyhovět OPECU a snížit svou produkci ropy.

Irák se rozhodl přistoupit na rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a nečlenských zemí kartelu o snížení těžby. V pátek to oznámil v Bagdádu ministr ropného průmyslu Ádil Abdal Mahdí. Přitom ještě týden předtím trval Irák na tom, že svou rekordní tržbu hodlá dále podporovat a pokračovat ve zvyšování produkce. Ceny ropy stále klesají a jen za poslední rok a půl šly dolů přibližně o 70 procent. Důvodem je stále vyšší nabídka oproti poptávce.

Podle ministra ropného průmyslu bude země souhlasit a spolupracovat, pokud se bude spolupráce a snižování těžby týkat i všech ostatních producentů. Vývoz ropy z polí na jihu Iráku dosahoval do 24. ledna přibližně 3,32 milionu barelů denně. Produkce byla na 3,7 milionech barelů denně. V rozhovoru s agenturou Reuters však týden předtím uvedl, že Bagdád hodlá stále pokračovat ve zvyšování těžby a nic na tom nemění ani to, že se má na trh vracet Írán, který v posledních několika letech kvůli mezinárodním sankcím nemohl ropu vyvážet. Irák je v těžbě ropy v rámci OPEC druhý největší producent. Ministr také uvedl, že těžba ropy v jižním regionu by se mohla v letošním roce zvýšit o 400 000 barelů na více než čtyři miliony barelů denně. Irák má svá ložiska i na severu území, tam ale zůstávají příjmy z ropy vládě autonomního Kurdistánu a centrální vláda v Bagdádu k nim nemá přístup. V tomto regionu se vytěží více než 600 000 barelů denně.

Ceny ropy stále klesají

V polovině ledna klesla cena ropy pod 30 dolarů za barel. Ještě před rokem a půl stála ropa více než 100 dolarů. V průměru činí náklady na těžbu ropy v jižním Iráku podle ministra asi deset dolarů za barel ropy.

Nejvíce ropy se tradičně vytěží v Saúdské Arábii a Rusku. Saúdská Arábie, která patří k největším producentům v rámci OPEC, dosud striktně odmítala jakékoliv výzvy ke snížení těžby a pomoci ke stabilizaci cen. Místo toho chce naopak těžbu ropy zachovat na stávající úrovni, aby OPEC nepřišel o tržní podíl. Aktuálně se ovšem objevily informace, že Saúdská Arábie navrhuje, aby všechny země, kde se těží ropa, omezily produkci o pět procent. Podle iráckého ministra by musely země OPECU i nečlenské země omezit těžbu přibližně o 1,5 milionu barelů denně, aby došlo ke zvýšení cen ropy. Irák podpoří mimořádné zasedání kartelu, jestliže se podaří dosáhnout dohody snížení těžby i s ostatními producenty mimo kartel OPEC.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *