Dotace na kotle vám zaplatí i přípojku či radiátory

Stát chce zvýšit ekologický provoz kotlů, a to nejen těch na uhlí a dřevo, ale i plynových. Plynárenské společnosti nabízejí zákazníkům kompletní dodávku od zavedení přípojky, výměnu kotel, až po výměnu radiátorů. Ti, kdo pálí v kotlech to, co nemají, budou vysoce pokutováni.

Díky dotacím na plynové kotle, mohou klienti pořídit nové topení a zaplatí pouze 15 %.

Díky dotacím na plynové kotle, mohou klienti pořídit nové topení a zaplatí pouze 15 %.

V příštích letech chce stát přispívat částkou až devět miliard korun na výměnu kotlů v domácnosti. Plynárenské společnosti chtějí této příležitosti samozřejmě využít a v době, kdy každý kraj postupně zveřejňuje, kolik budou mít k dispozici financí za zvýšení ekologického vytápění, oznámily informace o speciálních balíčkách, kterými chtějí oslovit stávající i nové klienty. Šéf Českého plynárenského svazu Jan Valenta prohlásil, že největší potenciál pro zlepšení životního prostředí jsou nyní lokální topeniště a doprava. V minulých letech přispíval stát především na výměnu uhelných kotlů za nové ekologické. Plynové kotle příliš velkou podporu nedostávaly, a když, tak jen v některých krajích a mnohem méně.

Jen 15 % doplatí domácnosti

Velkou výhodou je možnost využít dotace nejen na pořízení samotných plynových kotlů, ale i na ostatní služby. Například Martin Chalupský z RWE uvedl, že v jejich balíčku naleznete vše od zavedení přípojky, pořízení nového kotle, až po výměnu topných těles. K dotaci pak klient doplatí pouze 15 procent. Maximální investice na výměnu bude 150 tisíc, dotace může být tedy až 127 tisíc korun, což je 85 procent. Balíčky jako RWE připravili i zástupci E. ON a Pražská plynárenská. Tyto společnosti nabízí i navíc překlenovací úvěr na celou investici.

Plynaři již delší dobu vyvíjejí tlak na plyn jako ekologičtější palivo. V současné době je tento problém ještě víc aktuální, protože v Paříži nyní probíhá i mezinárodní konference o změnách klimatu. Politici z různých zemí světa debatují o řešení problémů s globálním oteplováním. Stěžejní v této snaze má být právě i omezení spalování uhlí. Pro plyn hraje i to, že v posledních letech jeho cena stále klesá, stejně jako ceny ropy.

Pálení odpadků a mrtvé přípojky

V České republice je bohužel rozšířený velký nešvar a tím je hlavně pálení odpadků v domácnostech nebo mrtvé nevyužívané přípojky apod. Stát chce mnohem více zpřísnit a pokutovat osoby, u kterých bude zjištěn podobný prohřešek. Jen dotace tento problém totiž nespraví.

Šéf technických služeb společnosti E. ON Jan Louženský uvedl, že poskytnutí balíčku není podmíněné tím, že žadatel o dotaci bude muset od firmy v dalších letech odebírat plyn. Plynaři bojují totiž dlouhodobě s klesající spotřebou a také s tzv. mrtvými přípojkami, jež zákazníci odpojili nebo nikdy nepřipojili. Náklady na provoz sítě jsou tak stále stejné, ale dělí se mezi menší počet zákazníků. Pokud by však mrtvé přípojky byly využívané, mohly by se snížit poplatky i pro stávající zákazníky.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *