Čeští investoři se stali obětí podvodu se zlatem

95 % zlata uloženého v trezorech společnosti je zřejmě falešná

95 % zlata uloženého v trezorech společnosti je zřejmě falešná

Nejdříve lákavá investice a poté hluboké zklamání a bezmoc. Tuto situaci zažili čeští klienti německé zprostředkovatelské společnosti EVVE. Společnost skončila v insolvenci a jak to tak vypadá, většina zlata uložená v trezorech není pravá. Podle insolvenčního správce EVVE Thomase Kühna, dosáhnou škody pro české investory výše cca. 760 000 eur (20,5 mil. Kč).

Několik desítek Českých investorů se nejspíše staly obětí podvodu poté, co investovali do zlata prostřednictvím německé zprostředkovatelské společnosti EVVE. Tato společnost nabízela klientům nákup a úschovu zlata a dalších drahých kovů.

V únoru letošního roku zasahovala ve firmě policie na základě dlouhodobějšího podezření, že se společnost dopouští nezákonných finančních machinací a obohacování se na úkor klientů. V jejích trezorech bylo objeveno necelých 5 tun zlata. Státní zastupitelství má však podezření, že drtivá většina zlata jsou pouze bezcenné padělky.

Podle insolvenčního správce by mohlo být mezi podvedenými věřiteli asi 70 až 75 českých občanů. Ti se k německé společnosti dostali prostřednicvím poradenské firmy Ertrag&Sichergeit.

Celkový objem pohledávek, které investoři do drahých kovů mají u EVVE, se odhaduje na 11,4 milionu eur (310 milionů korun). Soud však ještě musí potvrdit, že jsou tyto pohledávky přípustné do insolvenčního řízení. Zatím není znám termín potvrzení.

Právní kancelář Brinkmann&Partner, která má tuto společnost na starosti, zároveň žádá věřitele, aby se ke svým pohledávkám co nejdříve přihlásili do insolvenčního řízení. Udělat to mohou prostřednictvím stránek https://evve-tms.insolvenz-solution.de/. Tato stránka je k dispozici pouze v němčině.

Kdo je Ertrag&Sichergeit?

Jedná se o investičního zprostředkovatele, který je zaměřen pouze na investice. Má registraci u České národní banky s českou společností E&S Investments Czech Republic od 6. 9. 2013. Působí u nás ale mnohem déle a za dobu své působnosti se potýkala již z řadou problémů.

V dubnu 2009 uložila ČNB společnosti opatření k nápravě. Společnost neplnila povinnosti vůči dozorovému orgánu a nedokládala dokumenty, které měla. V srpnu téhož roku ukončila společnost v České republice svou činnost, ale její finanční zprostředkovatel zde působil dále.

Od září 2013 působí v Česku pod vlastní dceřinou společností, která vznikla v březnu 2013.

Oproti jiným společnostem mají investice u společnosti Ertrag&Sicherheit jednu velkou nevýhodu. Každý investor musí pravidelně asi za 50 tisíc Kč předplatit doživotní servis.

Možná by společnost nebyla tak špatná, ale má jen smůlu na své obchodní partnery. Jejím klientům, kteří do falešného zlata investovali své peníze, to ovšem příliš nepomůže.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *