Nízké ceny komodit sníží ceny elektřiny a plynu

Dodavatelé energií v Česku se již chystají na snižování cen za elektřinu i plyn

Dodavatelé energií v Česku se již chystají na snižování cen za elektřinu i plyn

Díky neustále se snižujícím cenám komodit by se mohli radovat v příštím roce domácnosti i podniky. V peněžence by jim totiž mohlo zůstat více peněz. Za elektřinu by klasická česká domácnost mohla ušetřit přibližně tři procenta a za plyn dokonce až deset procent.

Ač to zní možná paradoxně, díky hroutícím se cenám komodit, si mohou české domácnosti výrazně polepšit. Od ledna příštího roku se očekává další snižování cen elektrické energie. Plyn by mohl zlevňovat dokonce již na podzim, kdy se budou předhánět jednotliví dodavatelé ve svých nabídkách.

V případě, že nebudou stoupat poplatky za distribuci, mohla by elektřina zlevnit podle odborníků zhruba o tři až pět procent. U zemního plynu by to mělo být někde mezi pěti až deseti procenty.

Na našem trhu nyní figuruje asi šedesát poskytovatelů plynu a elektřiny. Protože je konkurence veliká, budou muset na změny cen reagovat a začít snižovat. Otazník visí na tom, zda budou chtít přitáhnout nové zákazníky či potěšit ty stávající a zlevní energie v plné výši nebo se raději pokusí zvýšit svůj vlastní zisk.

Jen samotná elektřina se v základním celoročním pásu na pražské energetické burze obchoduje asi o sedm procent níž než v loňském roce. Celkový výsledek však může být ještě příznivější. Elektřina v posledních týdnech neustále klesá a zároveň posiluje, i když jen mírně, koruna vůči euru.

Ještě více by mohly ceny klesnout u zemního plynu. V loňském roce se na německé burze EEX nakupoval plyn průměrně za 25 euro za megawatthodinu, letos je to za 21 euro. V posledních týdnech klesá cena velmi rychle dolů.

Samozřejmě cena samotné komodity tvoří jen část celkových nákladů, proto celkové zlevnění bude o něco nižší, přesto však potěší.

Vývoj cen elektřiny a plynu v posledních týdnech

  • U největší srpnové transakce na kladenské komoditní burze se obchodovala 1MWh silové elektřiny za 855 Kč.

  • Za posledních 12 měsíců spadla cena elektřiny s dodávkou v roce 2016 na pražské burze PXE o 10,5 procent.
  • Na německé burze EEX spadla cena plynu na konci srpna na 20 eur/MWh.

Někteří poskytovatele se již na snižování cen plynu chystají. Například společnost Armex Energy chystá snížení o osm procent pro všechny nové klienty i pro ty, kdo využívají základní ceník s platností od 1. října.

Společnost MND bude snižovat o šest procent. Snížení však bude v rámci akční nabídky a zájemci se o ní musí přihlásit. Nebude dávána automaticky. Od září mohou slevu využívat noví i stávající klienti.

I velcí dodavatelé na našem trhu plánují podobný postup. Pražská energetika nechystá plošné snížení, ale připravila si pro zákazníky různé akční nabídky. Stejně tak E. ON energie.

U velkých a středních odběratelů je možné počítat s poklesem ve všech případech, pokud se spotřebitel zbaví starší a méně výhodné smlouvy. U samotné komodity se tak průmyslový klient může dostat na ceny o 10 až 20 procent nižší.

Nyní budou litovat především ti, kdo mají podepsanou smlouvu na odběr elektřiny nebo plynu s fixací na tři roky. Tyto smlouvy se podepisovaly před dvěma lety, tedy ještě rok platí. Díky fixaci tak domácnost zaplatí zbytečně navíc tisíce korun, u podniků už můžeme hovořit o milionech.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *