Důvěra investorů v evropskou ekonomiku klesá

Důvěra investorů a analytiků je v říjnu nejnižší za posledních devět měsíců a klesla již po třetí za sebou. Důvodem pro nedůvěru jsou stále se snižující ekonomické ukazatele, a to i přes slabší měnu a nižší ceny surovin. Klesl i index očekávání pro německou ekonomiku.

Investoři přestávají věřit ekonomice v eurozóně.

Investoři přestávají věřit ekonomice v eurozóně.

Podle průzkumu společnosti Sentix jsou investoři v nervozitě kvůli zpomalení rozvíjejících se trhů, znepokojuje je krize na Ukrajině a zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Proto také jsou jejich očekávání více negativní. Důvěra v ekonomiku eurozóny je tak nyní nejhorší za posledních devět měsíců. Index důvěry totiž v říjnu klesl na minus 11,7 bodu. V září to bylo minus 13,6 bodu. Od ledna tak došlo k podstatnému zhoršení. Podle odhadu analytiků měl být index dokonce na hodnotě minus 11,6 bodu.

Realita horší než očekávání

Společnost Sentix uvedla ve svém prohlášení, že měsíc říjen stále nepřinesl zlepšení v ekonomickém očekávání, i když v něj všichni doufali. I přes nákup dluhopisů Evropskou centrální bankou, slabší měnu a snižující se ceny surovin ekonomika stále klesá. Na dalších šest měsíců klesl index očekávání na minus 10,5 bodu. Je to nejníž od prosince 2014. Hodnocení současné situace je nyní na minus 13 bodech.

Index hodnocení klesl i u německé ekonomiky na minus 17,8 bodu a dílčí index očekávání je nejníže od listopadu 2014 na minus 7,3 bodu. Naopak průzkum podnikatelského klimatu, který provádí německý institut Ifo ukázal, že pomalejší čínská ekonomika nemá vliv na důvěru německých investorů. V září rostla i aktivita německých továren. Podle Sentixu byl podobný rozpor již v roce 2007, kdy se investoři více zaměřovali na počátek tehdejší finanční krize než na skutečný stav ekonomiky.

Průzkum mezi 995 investory byl realizován od 1. do 3. října.

Ekonomika v eurozóně celkově ve druhém čtvrtletí zpomalila růst na 0,4 procenta. V předešlých třech měsících rostla o 0,5 procent. HDP eurozóny se zvýšil o 1,5 procent.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *