Export v Česku je na rekordních číslech

V loňském roce byl český vývoz na rekordních 3,89 bilionech korun. Meziročně se jednalo o růst 7,2 procent. I přes to, že vývoz do Ruska se propadl o třetinu, exportu se dařilo. Loňská bilance zahraničního obchodu byla na úrovni 149,1 miliardy korun, což bylo meziročně o 3,1 miliardy korun více.

V loňském roce dosáhl export rekordních hodnot.

V loňském roce dosáhl export rekordních hodnot.

V minulém roce zvýšila Česká republika svou závislost na vývozu do EU. Ten již dosáhl na podíl 83 procent. Oproti tomu se velmi snížil vývoz do Ruska, téměř o 30,9 procenta. V celkovém součtu byl export našich firem do zahraničí na rekordních hodnotách 3,89 bilionu korun, což činní o 7,2 procenta více. Jen do Německa, kam Česká republika vyváží nejvíc, se vývoz zvedl o 8,7 procenta na 1,26 bilionu korun. Více se vozí i na Slovensko o 14,3 procenta a do Velké Británie o 11,9 procenta. Zvýšil se nejen vývoz, ale i dovoz do Česka ze zahraničí o celých 8 procent. Z Číny se dovezlo víc o 28 procent.

Mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn uvedl, že aktuální data ukazují na velkou konkurenceschopnost českých firem, co se týče exportu i schopnost udržet si své pozice na evropských trzích. Částečně tomu napomáhá i slabý kurz koruny, a také proaktivní politika vlády v ekonomické diplomacii. Největší možnosti v oblasti exportu a investic vidí podle svazu vývozci v zemích bývalého Sovětského svazu, na Dálném Východě, Latinské Americe a Africe.

V roce 2015 dosáhl český vývoz rekordních hodnot, když téměř překročil čtyř bilionovou hranici. Jak se vyjádřil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, je to práce především českých firem a zaměstnanců.

Zahraniční pojetí obchodu znamená fyzický pohyb zboží přes hranice a nezáleží na tom, zda se uskuteční obchod mezi českými a zahraničními subjekty. Údaje jsou mezinárodně srovnatelné a mohou být použity i jako ukazatel toho, jak se obchod u nás vyvíjí. Naopak národní pojetí zahraničního obchodu řeší vývozní a dovozní výkonnost české ekonomiky, tedy i obchodní bilanci zahraničního obchodu ČR. Jedná se o skutečný obchod mezi českými a zahraničními společnostmi.

Zahraniční obchod je v přebytku

V loňském roce skončil zahraniční obchod v přebytku 149,1 miliardy korun. Meziročně se jedná o nárůst o 3,1 miliardy korun. V národním pojetí se zvýšil o 6,5 procenta, dovoz vzrostl o 6,7 procenta. V posledním měsíci v roce 2015 ukázal zahraniční obchod přebytek půl miliardy. To je růst o 6,2 miliardy korun. Vývoz v prosinci polepšil o 5,2 procenta na 249,3 miliardy korun, import o 2,6 procenta na 248,8 miliardy.

Rekordně rostl obchod se zeměmi v Evropské unii, v prosinci byl v přebytku 37,4 miliardy korun, což je růst o 8,2 miliardy. Naopak mimo státy EU se prohloubil schodek o 0,7 miliardy na 34,1 miliardy korun. Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška byl zahraniční obchod na konci roku v dobré kondici na rozdíl od průmyslové výroby. V dovozu strojírenských výrobků u podniků registrovaných v ČR bylo zaregistrováno i zpomalení. V závěru loňského roku přesáhl export rok 2014 o téměř čtyři miliardy korun. Výsledky byly v loni dosud nejlepší. V roce 2015 k dobrým výsledkům velmi přispěla nízká cena ropy, dobré podmínky pro podnikatele. Díky těmto aspektům mohlo dojít k rekordnímu přebytku v českém zahraničním obchodu. V prosinci mohl za dobrý výsledek hlavně menší schodek obchodu s minerálními palivy o 5,2 miliardy korun, a také růst přebytku obchodu se stroji a dopravními prostředky o 4,4 miliardy korun. Pozitivní vliv měl i přebytek obchodu se spotřebním zbožím, nápoji a tabákem. Opačný trend na prosincovou bilanci měl vyšší deficit bilance polotovarů a materiálů o 2,5 miliardy korun, chemických výrobků o 2,2 miliardy korun a potravin a zvířat o půl miliard korun.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *