Investoři mohou nakoupit výhodně akcie Monety Money Bank

Moneta Money Bank, dříve GE Money Bank, prodává své akcie se slevou například vůči Komerční bance či bankám v Polsku. Investoři mají zájem o všechny nabízené akcie, jejichž cenové rozpětí je až na spodním okraji původních odhadů.

Prodej akcií Moneta Money Bank by mohl pozitivně ovlivnit vývoj pražské burzy.

Prodej akcií Moneta Money Bank by mohl pozitivně ovlivnit vývoj pražské burzy.

Prodej akcií Moneta Money Bank může být druhým největším v historii pražské burzy. Ve čtvrtek se prodej zase o něco přiblížil svému cíli. Organizátorům se podařilo shromáždit dost objednávek na nabízené akcie. Podle nového cenového rozpětí je jasné, že prodávající nabízejí Monetu oproti jiným bankám, které obchodují v Praze nebo ve Varšavě velmi levně. Akcie mohou investoři získat za 68 až 70 Kč, což je cena pohybující se na okraji původně udávaného rozpětí. Akcie jsou asi o pětinu levnější než podíly Komerční banky. Tuto skutečnost ukazují kalkulace analytiků.

Investoři příjemně překvapeni

Analytici jsou cenou, za kterou se chystá Moneta své akcie nabízet a vstoupit na burzu, velmi překvapeni. Podle nich je nízká upisovací cena akcie pohybující se kolem 68 až 70 Kč velmi výhodná a je to dobrá zpráva pro malé investory. Ti si také budou moci koupit akcii této banky za atraktivní cenu. Marek Hatlapatka, hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus očekává, že první den obchodování budou akcie velmi volatilní a bude se tlačit na její růst. Prohlásil také, že je spíše překvapen nízkou cenou. Podle modelů společnosti, byla očekávaná cena spíše nižší. Na začátku upisovacího období stanovila bývalá GE cenu mezi 68 až 85 Kč za akcii. Nynější majitelé banky v minulých dnech nabízeli investorům 261 milionů akcií, což je dohromady 51 procent firmy, formou tzv. primárního úpisu akcii (IPO). Manažeři shromáždili dostatečný počet nabídek od možných investorů a mohli snížit cenové rozpětí už ve středu. Konečnou cenu za úpis zveřejní banka v pátek ráno. S akciemi se začne obchodovat v pátek, což potvrdila i tisková mluvčí banky Milada Veselá.

Jestliže se za uvedenou cenu akcie banky investorům prodají, bude celá transakce ohodnocena nejméně na 17,7 miliardy korun. Byl by to zatím největší veřejný prodej akcií od roku 2008. Tehdy těžební společnost New World Resources (NWR) prodala akcie za 35 miliard korun. Investoři jsou za transakci rádi, protože se jedná o nový titul se stabilním výnosem. Mohla by pozitivně ovlivnit dění na pražské burze.

Prodej je ovlivněn tím, že konglomerát General Electric se v loňském roce rozhodl prodat většinu svých byznysů na celém světě. Nyní přikročil i k prodeji své české banky, která je šestá největší na našem trhu. Má více než milion klientů. Spolu s prodejem se mění i název a logo banky z původního GE Money Banky na Moneta Money Bank.

Na tuzemském trhu působila GE Money od roku 1997 a její doménou jsou především spotřebitelské úvěry pro domácnosti a půjčky pro malé a střední podniky. Mezi významné klienty banky patří i zemědělci, kteří vlastní až třetinu všech úvěrů. Banka zaznamenala velký růst zejména po roce 1998, díky převzetí Agrobanky. V roce 2014 odkoupila leasingovou společnost VB Leasing, která patřila k největším na trhu.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *