Ikea bude vyšetřována pro daňové úniky

Oblíbený švédský prodejce nábytku Ikea bude muset vyvracet podezření z vyhýbání se placení daní. Již dříve byla podezírána s těchto úniků. Celé vyšetřování povede Evropská komise, která se zabývala daněmi již dříve například ve firmách jako je Starbucks nebo Fiat. Ikea prý využívá mezer v daňových pravidlech některých zemí.

Evropská komise bude prošetřovat možné daňové úniky společnosti Ikea.

Evropská komise bude prošetřovat možné daňové úniky společnosti Ikea.

Evropská komise bude přezkoumávat obvinění, které je uvaleno na švédského prodejce nábytku Ikea. Podle něj by si společnost měla uměle snižovat daňový základ tak, aby platila co nejnižší daně. Údajně by měla firma připravit daňové úřady v Evropské unii za posledních šest let o minimálně miliardu eur (27 miliard korun). Frakce zelených v Evropském parlamentu zveřejnila studii, podle které je takřka jasné, že se společnost vyhýbá daním tak, že využívá mezer v daňových pravidlech, které v některých evropských zemích mají. Ikea například část příjmů ze svých prodejen přesunuje prostřednictvím divize v Nizozemsku do Lichtenštejnska či Lucemburska. Takto snadno ukryje poměrně značnou část zisku. Zároveň společnost využívá i daňové výhody, které Lucembursko i Nizozemsko poskytuje.

Ikea obvinění odmítá

Mluvčí Evropské komise Vanessa Mocková uvedla, že tato zpráva byla komisí zaregistrována a bude se jí podrobně zabývat a přezkoumá všechny skutečnosti. Ve vyjádření pro CNN se však Ikea proti těmto obviněním vehementně ohradila. Firma uvedla, že daně platí zcela v souladu s národními i mezinárodními daňovými pravidly.

Evropská komise však i přesto potvrdila, že celou věc prošetří. Nizozemským i lucemburským úřadům již bylo nařízeno, aby vybraly až 30 milionů eur od řetězce kaváren Starbucks a automobilky Fiat Chrysler.

Přesouvání zisků tak, aby nadnárodní společnosti platily co nejmenší daně, je v Evropě poměrně běžnou praxí u velkých firem. Evropská komise již na konci ledna přednesla několik návrhů, které by měly členským zemím v EU pomoci bojovat efektivněji s daňovými úniky v těchto velkých firmách, působících v Evropě.

Švédský nábytkářský gigant Ikea je největší maloobchodní prodejce nábytku na světě. U nás provozuje dva obchodní domy v Praze, jeden v Brně a jeden v Ostravě. V blízké době má navíc v plánu rozjet i internetový prodej.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *