Zisk O2 vzrostl do září o 49 procent

Do září zvýšila společnost O2 svůj čistý zisk o 49 procent na 3,73 miliardy korun. Provozní výnosy se snížily o 0,3 procenta na 27,7 miliardy korun. Za celý rok 2015 očekává operátor provozní zisk EBITDA mezi 9,9 a 10,2 miliardy Kč a čistý zisk mezi 4,85 a 5,2 miliardy Kč.

Výsledek hospodaření známého mobilního operátora O2 za předchozí čtvrtletí překvapil i mnohé analytiky a investory.

Výsledek hospodaření známého mobilního operátora O2 za předchozí čtvrtletí překvapil i mnohé analytiky a investory.

Za zvýšením zisku stojí zejména vyšší tržby a růst byznysu na Slovensku. V důsledku vyčlenění infrastrukturní divize podniku Cetin se také zvýšily úspory. Výsledek je ještě lepší než očekávali analytici, např. brokerská společnost BH Securities předpokládala, že zisk bude na úrovni 1,23 miliardy korun a J&T Banka očekávala 1,29 miliard korun. Podle analytika společnosti BH Securities Petra Hlinomaze se na trhu nijak dramaticky lepší hospodářský výsledek neprojeví. Podle něj se jedná spíše o opatření, ke kterým dochází ve společnosti O2. V České republice se postavení O2 nijak nemění, ovšem na Slovensku se stává čím dál oblíbenějším.

Investoři i analytici se soustředí především na to, jak se v hospodářském výsledku projeví rozdělení společnosti, které proběhlo v červnu. Finanční skupina PPF, která je zároveň majoritním vlastníkem, oddělila od firmy veškerou infrastrukturu, vysílače, a také tisíce kilometrů datových kabelů. To vše přenesla do samostatné společnosti Cetin. Nyní, po čtyřech měsících od této události, je podle vedení společnosti nový provozní model na stabilní úrovni a může fungovat i do budoucna.

Od června, kdy proběhlo rozdělení, se hodnota akcií společnosti více než ztrojnásobila. Částečně je to i z toho důvodu, že investoři čekají na výplatu mimořádné dividendy. V úterý po zahájení obchodování na pražské burze si akcie připsaly 1,33 procenta. Rostly tak nejrychleji a zároveň byly i nejvíce obchodovatelnými akciemi na této burze. Krátce před polednem pak růst zpomalil na 0,6 procent a akcie bylo možné zakoupit za 233,8 korun. I tak to bylo téměř dvouměsíční maximum.

O2 plánuje odkup akcií i výplatu dividend

Ve své tiskové správě také společnost poprvé uveřejnila, kolik bude vyplácet akcionářům na dividendách. Mělo by to být asi 90 až 110 procent čistého nekonsolidovaného zisku. V lednu by pak měl začít opětovný odkup vlastních akcií. Společnost plánuje nakupovat akcie během další asi pěti let až do objemu osmi miliard korun nebo do 10 procent z jejich celkového počtu. O2 kupovala své vlastní akce již v letech 2012 a 2013. Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera se jedná až o dvě třetiny akcií, které jsou nyní volně na trhu k obchodování. Plán O2 je tedy docela překvapení, protože společnost několikrát předtím uvedla, že nebude chtít, aby její akcie nebyly na burze vůbec.

Pro firmu bude do budoucna nejdůležitější udržet podíl na trhu mobilních dat a také zvýšit zájem domácností o provozování pevných telefonních linek, například díky internetové televizi. Právě v této službě společnost dominuje mezi operátory. Provozní příjmy z provozu pevných linek (hlasové služby) ve třetím čtvrtletí klesly. Provozní příjmy z mobilních telefonů vzrostly na Slovensku o pět procent. V České republice se nijak výrazně neměnily.

Po rozdělení firmy se zjednodušilo řízení a tím došlo ke snížení provozních nákladu. Ve třetím čtvrtletí se jednalo o 20 procent.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *