Centrální banka znovu intervenovala proti koruně

Česká národní banka v dubnu opět intervenovala proti posilující koruně za takřka 11 miliard korun. V květnu to bylo podle odhadů mezi 10 až 15 miliard korun. Zavedení záporných sazeb tak zatím nehrozí, ovšem v dalších měsících bude muset ČNB kvůli zvyšujícímu se přebytku zahraničního obchodu oslabovat českou měnu ještě výrazněji.

Intervence ČNB stále pokračují. Končit by měly v polovině roku 2017.

Intervence ČNB stále pokračují. Končit by měly v polovině roku 2017.

Strach ze záporných sazeb je nyní odložen na neurčito. Podle zveřejněné výše intervencí v dubnu je jasné, že centrální banka není tlačena natolik, aby k tomuto opatření musela sáhnout. Na tom se shodli i analytici. Podle údajů o devizových obchodech v dubnu intervenovala banka proti koruně cca 11 miliardami korun. O měsíc později pak podle odhadů hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera dalšími 10 až 15 miliardami a odhady ING hovoří o tom, že banka by začala zvažovat záporné sazby jen v případě, kdy by intervence přesáhly po několik měsíců objem 50 miliard korun.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka lze nová čísla z ČNB hodnotit z pohledů aktivit centrální banky jako neutrální. I když čas od času se objeví nějaké spekulace o možném zavedení záporných úrokových sazeb, přiměla by banku k tomuto kroku pouze větší potřeba intervenovat než nynějších několik set milionů. S intervencemi začala centrální banka v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a nepustit kurz nad hranici 27 korun za euro. Od té doby až do konce dubna 2016 intervenovala v objemu asi 530 miliard korun. Objem aktivních intervencí ČNB je letos zatím spíše nižší než se očekávalo, upozornil hlavní ekonom Roklenu Lukáš Kovanda. Dle jeho vyjádření lze vhledem k dobré kondici české ekonomiky a značným přebytkům zahraničního obchodu, který by dokonce mohl být rekordní, reálně očekávat, že tlak na zhodnocení koruny se bude zvyšovat a centrální banka bude muset aktivněji udržovat kurz koruny pod 27 korunami za euro v nadcházejících měsících.

V dubnu skončil zahraniční obchod přebytkem 23,6 miliardy korun a meziročně byl o 9,3 miliardy vyšší.

V listopadu 2013, kdy byly intervence zahájeny, nakoupila hlavní banka eura asi za 200 miliard korun. Další zásah přišel loni v červenci nákupem více než miliardy eur za cca 28 miliard korun. Dále v srpnu nakoupila eura asi za 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu banka intervence neprováděla, v listopadu byly přibližně za 10 miliard korun, v prosinci za 42 miliard korun, v lednu za více než 58 miliard korun a v únoru asi za 42 korun. V březnu opět centrální banka na devizovém trhu nezasahovala.

K ukončení intervencí uvedla bankovní rada ČNB na počátku května, že pravděpodobný termín vidí na polovinu roku 2017. I nová prognóza počítá s koncem intervencí v polovině roku 2017, zatímco předtím se uváděl konec roku 2016.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *