Investoři mají zájem o pražské luxusní hotely

Investoři se začínají více zaměřovat na asijskou klientelu, protože v ní vidí dobrý potenciál. Blíží se předělávaní nejluxusnějších hotelů. Hoteliéři si pochvalují růst poptávky a přístup k levným úvěrům.

Do hlavního města cestuje čím dál více zahraničních turistů, kteří chtějí luxusní ubytování. Mají zájem zejména o hotely s pěti hvězdičkami. Ty díky tomu zažívají velký boom. Snížený počet Rusů nahradili turisté ze Spojených států, Asie a očekává se příliv i z Číny. S ohledem na tuto skutečnost se chystají investoři rozšířit nabídku nejluxusnějších hotelů.

Tento měsíc začal svůj provoz nový pětihvězdičkový hotel Wilson, který provozuje španělský řetězec Barceló na Václavském náměstí. Nový hotel stejné kvality se letos chystá otevřít i francouzský hotelový řetězec Accor a pro další hotely hledají investoři místa.

Gilles Clavie, šéf společnosti Orbis, která řídí aktivity řetězce Accor ve střední Evropě, prohlásil, že trh v Praze je velmi živý a i proto se rozhodli povýšit jejich hotel Old Town do pětihvězdičkové kategorie.

Loni v pražských hotelích přespalo celkem 5,8 milionu hostů. Drtivá většina (přes pět milionů) bylo cizinců. Jeden milion cizinců se loni ubytovalo v pětihvězdičkových hotelech, což je o pětinu více než před třemi lety. Praha má v současné době 43 hotelů s pěti hvězdami. K dispozici je v nich asi 5300 pokojů a přes 10 tisíc lůžek.

Francouzský řetězec již ve svém hotelu v ulici Na Poříčí s přeměnou začal. Díky tomu získá Praha ještě letos první hotel pod značkou Sofitel, která patří do portfolia nejluxusnější třídy. Doposud se společnost Accor u nás soustředil především na střední a ekonomické kategorie, které provozuje pod značkami Ibis, Merkure, Novotel či MGallery. Společnost se rozhodla vstoupit do nejvyšší hotelové oblasti v tuzemsku díky loňskému silnému růstu domácího hotelového byznysu a svou roli má i velmi dobrý výhled na letošní rok. Příjmy na disponibilní pokoje v loňském roce rostly meziročně o 13 procent a příznivý vývoj je očekáván i letos. Podle Claviea se Accor ohlíží i po dalších možnostech hotelů luxusní kategorie. Buď prostřednictvím franšízových partnerství, nebo manažerských kontraktů. Nyní vlastní sedm hotelů celkem z osmi, pouze v Olomouci provozuje hotel formou franšízy. Přestavba, kterou realizuje Accor je zatím ojedinělým případem v posledních letech. Podle odborníků zvažují stejný krok i další investoři. Chtějí využít aktuální poptávku po pětihvězdičkových hotelech v Praze, které za poslední léta příliš nevznikaly. V hlavním městě je celkem kolem pěti set hotelů a z toho 43 v nejvyšší kategorii.

Přeměnu na pětihvězdičkové hotely zvažují i jiní investoři, prohlásil David Nath, analytik pro střední a východní Evropu hotelového týmu poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Mezi čtyřhvězdičkovými hotely, kterých je v Praze přes dvě stě, panuje již velká konkurence. Proto je nyní pro investory výhodnější přejít na vyšší kategorii. Čínská i korejská klientela je velmi náročná a hotely s pěti hvězdami aktivně vyhledává. Jen za minulý rok bylo takovýchto turistů více než půl milionu, což je o 30 procent více než v roce předchozím. Investory motivují i levné úvěry.

Nath tvrdí, že přeměnou hotelu ze čtyř na pět hvězd se dá výrazně zvýšit průměrná cena, kdy rozdíl může být i 60 a více procent. Oproti ostatním evropským metropolím jsou ceny pokojů v Praze stále nižší, ale rostou nejrychleji. Podle firmy STR Global, která se zabývá sledováním vývoje v kategorii tří až pěti hvězdiček, se ceny v průměru od ledna do prosince zvýšily o 9 procent na 79,50 eura. Nejvíce ceny ovlivňují právě hotely se čtyřmi hvězdami.

Cizinci chtějí bydlet hlavně v centru

Odborníci se shodují na tom, že přeměna na nejluxusnější hotely se projeví hlavně v Praze 1. Nároční klienti chtějí totiž bydlet v centru města. Zatím ale nikdo nechce říct, v jak velkém rozsahu se bude tato přeměna realizovat. Již nyní je ale připraveno několik projektů, díky kterým vznikne nová konkurence. V příštích dvou až třech letech by mělo přibýt 500 až 600 pokojů. V současné době je v Praze kolem 5300 pokojů v těchto luxusních hotelech. Mimo rekonstrukce hotelu Evropa jsou vydána stavební povolení i na přeměnu dvou komerčních budov v Praze 1.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *