Sněmovna podpořila vyšší odvody z hazardu na příští rok

Zvýšení daňových sazeb za hazard se opět stalo reálnější. Sazby by se měly zvednout místo nynějších 20 procent na 23 a 28 procent podle druhu her. Současně by se z 55 na 80 korun měl zvýšit i denní poplatek za každý hrací automat. S tím počítá vládní novela, kterou v úvodním kole v úterním jednání podpořila Sněmovna. TOP 09, Starostové a ODS zablokovaly schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Proto novela zamíří k posouzení do rozpočtového výboru. Poslanci by mohli o normě jednat již v polovině listopadu.

Od nového roku si hráči za hazard nejspíš připlatí.

Od nového roku si hráči za hazard nejspíš připlatí.

Nová předloha je v podstatě tatáž, jako jedna z navrhovaných úprav poslanecké předlohy Jana Volného (ANO). Projednání staré předlohy ovšem zablokoval různými obstrukcemi místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Koalice schválila, že v souladu s požadavkem Miroslava Kalouska předloží vládní normu v dolní komoře.

Na sazbu 23 procent by se měly zvednout odvody z loterií, kurzových sázek, ze sázkových her v kasinu, z karetních turnajových a hotovostních sázkových her a z jiných loterií či podobných her. Na sazbu 28 procent se pak vyšplhají hrací automaty a další herní technická zařízení. V novele jsou také změny týkající se rozdělení odvodů mezi stát a obce. Do státu by mělo téct 40 procent z vybraných peněz oproti dřívějším 20 procentům a na obce tedy zbývá 60 procent oproti dřívějším 80 procentům. Podle důvodové zprávy by však obce mít méně neměly, naopak stát by si mohl polepšit o téměř dvě miliardy korun.

Ne všichni jsou ze zvýšení nadšení

Představitelé loterijního a herního průmyslu upozorňují na to, že díky novým sazbám hrozí riziko zvýšení černého trhu a velké propouštění osob, které jsou právě v těchto oborech zaměstnáni. Podle nich ukončí svou činnost mnoho společností, které se právě hazardem legálně zabývají. Současně se kritika ozývá i z opačné strany tzv. protihazardistů, kteří si myslí, že novela neřeší skutečnou regulaci hazardů, ale jde pouze o to, vytáhnout z hráčů co nejvíce peněz.

Novela by, pokud ji schválí Senát a podepíše prezident, mohla začít platit od ledna 2016.

Tato novela a ani zvýšení týkající se hazardu není poslední. Ve Sněmovně je již přítomný soubor dalších vládních návrhů o regulaci a zdanění hazardu. Ty by mohli účinkovat napřesrok a předpokládají tři daňové sazby 25, 30 a 35 procent.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *