Evropská centrální banka má na Řecko páku

Evropská centrální banka

Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem

O tom zda Řecko v eurozóně setrvá nebo ne, teď rozhoduje Evropská centrální banka a na ní závisí, zda bude mít země k dispozici alespoň nějaká eura v hotovosti a zda její banky nezkrachují. ECB může dokonce i některé řecké banky zavřít. Jestliže by odchod Řecka z eurozóny znamenal ekonomické potíže v EU, může Centrální banka některá svá pravidla porušit.

Řecko je od úterního večera formálně v bankrotu poté, co se opět nedohodlo s věřiteli a rozhodování o jeho setrvání v eurozóně je teď na Evropské centrální bance. Pokud by banka Řecku neposkytla nějakou hotovost a banky v zemi začaly krachovat, mohl by pád řeckého bankovního systému a nedostatek eur dotlačit Atény k zavedení vlastní měny.

Podle tajného zdroje agentury Reuters si ale centrální bankéři ve Frankfurtu vypadnutí Řecka z eurozóny nepřáli. Rozhodli o zachování nouzového financování řeckých bank z programu ELA na stejné úrovni jako doposud a ani nenavrhovali uzavření žádné banky v zemi.

Na půjčky v rámci ELA platí limit do 89 miliard eur a ve skutečnosti by měly být nyní spíše sníženy. Jedná se o hotovost, kterou si řecké banky půjčily od Centrální banky a jako zástavu vložily cenné papíry. Protože se jedná o řecké cenné papíry a jsou mezi nimi i řecké státní dluhopisy, nemají dnes už původní hodnotu a možná dokonce žádnou. Je to z toho důvodu, že země řádně nesplatila do úterního večera Mezinárodnímu měnovému fondu a formálně zkrachovala. Navíc prostředky z ELA mohou využívat jen ty banky, které mají pouze dočasné potíže, ale dlouhodobě jsou ziskové a dokáží přežít.

ECB tlačí na dohodu s věřiteli

Podle Financial Times si údajně centrální bankéři myslí, že do konce týdne nemusí vydržet čtyři největší řecké banky a jiné zdroje zase uvádějí, že některé menší banky už zkrachovaly, a pouze se o tom nemluví. ECM má hlídat pomocí společného dozoru nad bankami (SSM) existence schopnost důležitých finančních institucí v eurozóně, a pokud se u nich objeví velké potíže, je zavřít, aby nebyli poškozováni jejich klienti. Pokud by se tomuto ECB chtěla vyhnout, musela by využít určitou právní kličku, která funguje na tzv. „principu proporcionality“. Podle něj musí brát ohledy na celou EU, a jestliže by odchod Řecka znamenal ekonomické potíže, může v Řecku svá pravidla porušit.

I přesto, že Evropská centrální banka nechce odchod Řecka, odmítá mu vydat další peníze a tím ho drží pod stálým tlakem. Snaží se ho tak dotlačit k dohodě s věřiteli, i když tento poměrně „mírný“ postup zatím nefungoval.

Očekávají se turbulence na trzích

Řada brokerů dnes vydává varování pro své klienty, aby zvážili omezení či úplné zavření svých pozic na eurových trzích, zejména z důvodu očekávaných trubulencí na trzích. V neděli večer má proběhnout v Řecku referendum a očekává se takzvaný “Grexit”. Jak mohou měnové turbulence vypadat, si můžete naživo vyzkoušet otevřením demo účtu např. u brokera ETX Capital. Jaký je váš názor na vývoj kurzu EUR/USD? Propadne se opět pod 1.05, kde již letos v březnu a dubnu byl, či se udrží nad dnešními hodnotami 1.1?

Graf EUR / USK k 3.7.2015

Graf vývoje EUR/USD k 3.7.2015

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *