DomůČlánky7 důvodů, proč je vhodné začít investovat mladý

7 důvodů, proč je vhodné začít investovat mladý

Publikováno

Investování je důležitou součástí finančního plánování a může být prospěšné pro každého bez ohledu na jeho věk. Začít investovat v mládí má mnoho výhod, které vám mohou pomoci rychleji a efektivněji dosáhnout vašich finančních cílů. Zde je sedm důvodů, proč je důležité začít investovat mladý:

  1. Čas je na vaší straně: Čím dříve začnete investovat, tím více času mají vaše investice na růst a zhodnocování. Důvodem je síla složeného úročení, což znamená, že čím déle investici držíte, tím vyšší výnos z ní časem získáte.

    Pokud například investujete 1 000 USD s 10% úrokovou sazbou po dobu 10 let, získáte celkový výnos 2593 USD. Pokud však stejnou investici budete držet 20 let se stejnou výnosovou mírou, získáte celkem 6727 USD, tj. ještě téměř třikrát tolik, než kdybyste investovali pouze 10 let a téměř sedminásobek původně investované částky. Proto je tak důležité začínat s investováním v mladém věku – vaše investice tak mají více času na růst a zhodnocování v průběhu času.
  2. Máte více času na riskování: Když jste mladší, máte více času na to, abyste se svými investicemi riskovali, aniž byste se museli obávat následků jako někdo, kdo je starší a blíží se důchodovému věku. To znamená, že když investujete mladí, můžete experimentovat s různými typy investic, jako jsou akcie nebo podílové fondy, které mohou nabízet vyšší potenciální výnosy, ale jsou také spojeny se zvýšeným rizikem. Máte také více času na zotavení se z případných ztrát, pokud k nim dojde v důsledku volatility trhu nebo jiných faktorů.
  3. Můžete využít daňových výhod: V České republice funguje takzvaný časový test, kdy při držení cenných papírů déle jak tři roky neplatíte poté žádnou daň z kapitálového zisku na této pozici. Je zřejmé, že v mládí máte tím pádem více času na to, takovéto dlouhodobější pozice držet a můžete začít sklízet „tax free“ plody svého úspěšného investováním již brzo.
  4. Máte větší flexibilitu při spoření na důchod: Včasný začátek spoření umožňuje větší flexibilitu při spoření na důchod, protože není třeba spěchat s naspořením velké částky v krátkém časovém období, jak by musel učinit člověk, který se blíží důchodovému věku, aby dohnal své cíle v oblasti důchodového spoření. Máte také více možností při rozhodování o tom, kolik peněz si budete měsíčně odkládat, protože vám nad hlavou nevisí pevný termín, jako kdybyste byli starší a blížili se již důchodovému věku.
  5. Můžete rychleji budovat bohatství: Včasné investování umožňuje rychlejší budování bohatství, protože máte více času na to, aby vaše investice v průběhu času rostly a zhodnocovaly se, aniž byste se museli příliš obávat výkyvů na trhu, protože není třeba spěchat ani dodržovat časový plán, jako by tomu bylo, kdyby byl někdo věkově blíže k důchodovému věku.
  6. Můžete se včas naučit cenné investiční lekce: Včasné investování umožňuje naučit se cenné lekce, aniž by bylo finančně příliš ohroženo, protože většina lidí ještě není dostatečně blízko věku odchodu do důchodu, kdy by potřebovali rychle naspořit velké množství peněz, aby mohli nahradit případné ztráty, které by vznikly v důsledku výkyvů na trhu nebo jiných faktorů, které nemohou ovlivnit, jako jsou změny vládních předpisů nebo politik týkajících se investování atd.. Získání těchto zkušeností nyní může jednotlivcům pomoci lépe se připravit na budoucí investiční rozhodnutí, až se přiblíží důchodovému věku a budou mít již investovány větší částky, které by mohly být ovlivněny jakýmikoliv změnami, které nemohou ovlivnit, jako jsou výše uvedené změny atd..
  7. Můžete využít dlouhodobých investičních příležitostí: Včasné investování umožňuje jednotlivcům přístup k dlouhodobým investičním příležitostem, které nemusí být k dispozici, jakmile se přiblíží důchodovému věku, jako jsou určité typy akcií nebo podílových fondů nebo dokonce nemovitostní příležitosti, které vyžadují delší dobu držení, než z nich uvidí výnosy atd.. Tento typ dlouhodobého investování může pomoci zajistit vyšší výnosy než krátkodobé investování díky složeným úrokovým sazbám po delší dobu atd.. Včasný začátek investování má mnoho výhod, které mohou jednotlivcům pomoci dosáhnout jejich finančních cílů rychleji a efektivněji než čekání na pozdější věk, kdy se již blíží důchodový věk a kdy ještě nemusí mít naspořeno dost peněz kvůli výkyvům trhu nebo jiným faktorům, které nemohou ovlivnit atd. Využití těchto výhod v mládí může pomoci zajistit větší úspěch při dosahování finančních cílů, až se přiblíží důchodový věk atd..

Nejnovější zprávy

Netflix jde po sdílených heslech a zároveň snižuje ceny. Ceny akcií přesto padají.

Oblíbená streamovací platforma Netflix opět šokuje své uživatele. Poté, co před několika měsíci v USA a na západních trzích zvyšovala ceny za předplatné až...

Nvidia poodkryla další ziskovou vertikálu navázanou na umělou inteligenci, akcie reagují téměř dvojciferným růstem

Horečka okolo umělé inteligence zažehnutá nedávným vypuštěním Chat GPT od OpenAI mezi širokou veřejnost způsobila doslova hon po titulech, které s touto technologií mají...

19 z 20 lidí nenachází v Apple TV + hodnotu úměrnou ceně služby

Apple má problém. Jeho streamovací službu Apple TV+ má již několikátý rok po sobě pouze cca 22% majitelů iPhonů a procento ne a ne...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Testy společností