DomůČlánkyAkcie ochrání úspory před inflací

Akcie ochrání úspory před inflací

Publikováno

Vlivem inflace ztrácí peníze na bankovních účtech rychle svou hodnotu, a tak drobní investoři hledají jiné možnosti, jak své našetřené finance před ní ochránit. Mezi nabízené možnosti patří akcie či akciové podílové fondy.

Akcie mohou při dostatečně širokém diverzifikovaném portfoliu ochránit úspory před inflací.
Akcie mohou při dostatečně širokém diverzifikovaném portfoliu ochránit úspory před inflací.

V první řadě je potřeba upozornit na to, že akcie jsou rizikové aktivum, které ovlivňuje kolísavost jejich cen. Proto se jich často drobní investoři bojí. Vidí jen burzovní krachy, pády akcií a akciových společností apod. Jen málokdo jde za poznáním akcií natolik hluboko, aby v nich viděl ochranu před inflací.

Nejčastěji se v současné době nakupují nemovitosti, zejména v případě, že mají investoři dostatek peněz anebo si mohou vzít hypotéku. Dalším oblíbencem je zlato. Obojí má své pro a proti. Cena zlata velmi kolísá, což si mnoho obyčejných lidí nepřipouští nebo o tom vůbec neví. Pro ně je důležité to, že mají možnost mít v ruce zlatou minci, něco fyzického. U akcií je to tak, že vlastní jen podíl na společnosti, kterou ani vlastně neznají.

Cena kolísá i u nemovitostí. A ne málo. Majitel si může jejich cenu, jakou jeho nemovitost má, kdykoliv překontrolovat a nemusí panikařit. Důležité je, že dokáže splácet hypotéku. Vyšší jsou náklady na údržbu, opravy a rekonstrukce. U akcií se s těmito náklady počítá už přímo v nákladech a není nutné se jimi zabývat.

Nemovitosti se prodávají většinou až po dlouhé době. Investoři mají pocit, že vydělali, ale často za to nemůže to, že roste cena nemovitostí, ale inflace.

Jak chrání akcie před inflací?

Držitel akcií vlastní podíl na společnosti a ta něco vlastní, podniká, vyrábí atd. Akcie se oceňuje a jejich základní ocenění je podle P/E (cena akcie k zisku společnosti). Zároveň společnost vlastní majetek. Ten se opotřebovává, spotřebovává a odepisuje. Při růstu cen vzrostou v průměru i jeho ceny nebo nebudou ceny klesat kvůli opotřebení tak rychle. Například hala a stroje, které má firma v držení. Jejich nominální cena s inflací poroste.

Trochu jinak je to s hotovostí na účtech. Jestliže má společnost v rukou příliš mnoho likvidity, může to být pro investory v některých extrémních případech stejné, jako by si koupil akcii na vklad v bance a peníze nejsou takřka před inflací chráněny. Je to samozřejmě velmi zjednodušeně řečeno. Akcie se oceňují mnohem propracovanějším způsobem a inflace nemá vliv na všechny obory stejně. Důležité je dostatečně široce diverzifikované portfolio akcií, které v dlouhodobém horizontu před inflací dokáže ochránit.

Různé podoby akcií

V českých domácnostech ještě stále zbývá poměrně mnoho akcií z dob kupónové privatizace a spousta lidí ani neví, že je mají. V té době měl takřka každý občan nad 18 let kupónovou knížku a směnil ji za akcie nebo privatizační fondy, které akcie vybrali za něj (jak to s mnohými dopadlo je poměrně známé).

Akcie není nutné kupovat přímo a není nutné ani vybírat určité akcie. Ne každý dokáže dobře porozumět akciové společnosti a správně si ji zanalyzovat. Naštěstí existují i možnosti, kdy i laik může do akcií investovat a není nutné hlídat každou společnost.

Velmi oblíbenou a asi nejjednodušší formou je zakoupení akciového podílového fondu. I ten je nutné vybírat s rozumem a pečlivě. Musíte zhodnotit riziko. Po výběru pak stačí jen vložit určitou částku nebo třeba vkládat pravidelně měsíční částky. To už je jen na vás. To ostatní už řeší portfolio manažer.

Existují také ETF – Exchange Traded Funds. To jsou burzovně obchodované fondy, které většinou kopírují nějaký burzovní index. Nevýhodou je to, že musíte být aktivní na burze a nakupovat je tam. Nejde dát jen trvalý příkaz a o víc se nestarat. K dispozici jsou už i ETF, které nejsou jen pasivní investicí, ale nabízejí i možnost aktivní investiční strategie, čím se začínají přibližovat klasickým podílovým fondům.

U ETF většinou platíte menší poplatek za správu než u akciových podílových fondů. Za nižší pravidelnou investici, ale mohou být poplatky za uskutečnění obchodu tak vysoké (pohybují se na amerických burzách od 10 dolarů za transakci), že jejich výhodnost je na nule.

Možností investování do akcií jsou i různé zajištěné fondy, investiční certifikáty akciemi podložené a jiné, ale tam už se spíše jedná o střednědobou investici.

Nejnovější zprávy

Netflix jde po sdílených heslech a zároveň snižuje ceny. Ceny akcií přesto padají.

Oblíbená streamovací platforma Netflix opět šokuje své uživatele. Poté, co před několika měsíci v USA a na západních trzích zvyšovala ceny za předplatné až...

Nvidia poodkryla další ziskovou vertikálu navázanou na umělou inteligenci, akcie reagují téměř dvojciferným růstem

Horečka okolo umělé inteligence zažehnutá nedávným vypuštěním Chat GPT od OpenAI mezi širokou veřejnost způsobila doslova hon po titulech, které s touto technologií mají...

19 z 20 lidí nenachází v Apple TV + hodnotu úměrnou ceně služby

Apple má problém. Jeho streamovací službu Apple TV+ má již několikátý rok po sobě pouze cca 22% majitelů iPhonů a procento ne a ne...
Martina Mádlová
Martina Mádlováhttps://www.investomanie.cz/author/martina/
Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Testy společností