DomůČlánkyJak finančně zajistit své děti

Jak finančně zajistit své děti

Publikováno

Investování může mít rozmanitou podobu. Někdy investujeme pro vlastní zisk a někdy proto, abychom zajistili naše nejmenší. Na trhu je spousty nabídek a možností, jak zabezpečit své děti do jejich budoucího života. Ne všechno se ovšem skutečně vyplatí. Jak si vybrat ten nejlepší produkt?

Vhodně zvoleným spořicím produktem můžete dítěti našetřit třeba na studia.
Vhodně zvoleným spořicím produktem můžete dítěti našetřit třeba na studia.

Na dětech se dobře vydělává, protože rodiče se většinou snaží je dobře zajistit na budoucnost a neváhají vkládat velké částky peněz často do naprosto zbytečných a nevýhodných produktů. Jde ovšem o to, zda takové produkty mají vůbec smysl.

Dětský účet v bance

Mimo spoření jsou k dispozici i produkty, které mají za úkol naučit dítě finanční gramotnosti. To může být mnohdy důležitější než samotné spoření. Finanční negramotnost je velký problém mnoha občanů ČR. Začít můžete klasikou, kupte svému dítěti kasičku, do které si může spořit třeba peníze od babiček apod. Naučí se uspořit si peníze na něco, co si přeje. Starší děti už mohou využívat dětský účet s vlastní kartou. Na něj mohou rodiče zasílat kapesné a dítě se naučí pracovat s účtem. Navíc mají nad účtem rodiče dohled a mohou povolovat a zakazovat některé funkce.

Spořicí účet

Spořicí účet se určitě nehodí proto, abyste na něm dítěti dlouhodobě spořili. Měl by sloužit spíše jako krátkodobá rezerva pro případ nouze, protože se k penězům dostanete prakticky okamžitě. Důležité je vybírat ty, které jsou bez poplatku.

Stavební spoření

Tento spořicí produkt volí stále velké množství rodičů. Má ovšem své nevýhody. Tou největší je asi to, že stát každou chvíli mění jeho podmínky a velmi často spíše k horšímu. Tato nevýhoda vám za dvacet let může přinést mnohem menší zhodnocení, než jste počítali. Stavební spoření rozhodně není špatné, ale je výhodné právě po dobu šesti let, kdy běží vázací lhůta a pak peníze vybrat. Když budete spořit na „stavebku“ dvacet let, překvapivě nevyděláte o nic více, než na spořicím účtu.

Podílové fondy

Asi nejlepší varianta při volbě vhodného spoření pro děti, i když se jí stále hodně lidí bojí. Podílové fondy mají samozřejmě určitou míru rizika, ale také mnohem zajímavější výnos než spořicí účty. Na výběr jich máte poměrně velké množství (akciové, dluhopisové, nemovitostní a jiné). Jestliže budete ukládat méně peněz, volte smíšené fondy nebo fondy fondů, protože jsou v nich zastoupené různé druhy investic. Po třech letech pravidelného investování vám také odpadne nutnost odvádět státu 15 % daň z výnosu. Peníze jsou kdykoliv k dispozici a nejsou ničím vázány. Pokud tedy zrovna nemáte dostupné finance, klidně můžete nějaký čas přestat posílat peníze a nehrozí vám žádné penále.

Penzijní spoření

Dětské doplňkové penzijní spoření můžete dětem založit už přes rok. Oproti klasice se u tohoto penzijního připojištění peníze investují jako u podílových fondů. Lze tedy dosáhnout stejného zhodnocení, navíc ještě dostanete každý měsíc od státu příspěvek 230 Kč. Ovšem jen za předpokladu, že budete zasílat minimálně 1000 Kč. Nevýhodou, a to velkou, je ovšem nemožnost vybrat si celou částku najednou. Po dosažení plnoletosti si vaše dítě může vybrat jen jednu třetinu našetřených peněz. I se získaným zhodnocením, ale bez státního příspěvku. Navíc se zhodnocení bude danit.

Pojištění

Pojištění vám mnoho poradců bude vnucovat sotva vytáhnete paty z porodnice. Zase tak spěchat ale nemusíte. Při zřizování pojistky dejte přednost pádům a poraněním. Pojistit dítě na menší úrazy je poměrně zbytečné a je lepší raději tyto peníze spořit. Rozumné je určitě pojištění před vážnými úrazy nebo nemocemi. Špatné není ani pojištění invalidity a ošetřovné v případě, že by vaše dítě bylo nemocné a vy jste se o ně museli starat. U menších úrazů se může vyplatit výplata denní dávky při úrazu nebo peníze za hospitalizaci v nemocnici.

Jestliže však už vy jako rodiče máte uzavřené své životní pojištění, kde jsou všechna tato rizika už zavedena, můžete své dítě jednoduše přidat do svého. Cena pojištění vyjde levněji. Ještě stále je nabízeno i investiční životní pojištění. Tyto dvě věci ale raději oddělte. Na rizika volte pojištění a na spoření nějakou formu šetření, například podílové fondy. Investiční životní pojištění není právě levné a příliš se nevyplatí.

Nejnovější zprávy

Netflix jde po sdílených heslech a zároveň snižuje ceny. Ceny akcií přesto padají.

Oblíbená streamovací platforma Netflix opět šokuje své uživatele. Poté, co před několika měsíci v USA a na západních trzích zvyšovala ceny za předplatné až...

Nvidia poodkryla další ziskovou vertikálu navázanou na umělou inteligenci, akcie reagují téměř dvojciferným růstem

Horečka okolo umělé inteligence zažehnutá nedávným vypuštěním Chat GPT od OpenAI mezi širokou veřejnost způsobila doslova hon po titulech, které s touto technologií mají...

19 z 20 lidí nenachází v Apple TV + hodnotu úměrnou ceně služby

Apple má problém. Jeho streamovací službu Apple TV+ má již několikátý rok po sobě pouze cca 22% majitelů iPhonů a procento ne a ne...
Martina Mádlová
Martina Mádlováhttps://www.investomanie.cz/author/martina/
Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Testy společností