DomůČlánkyInvestování do zlata

Investování do zlata

Publikováno

Vyplatí se investovat do zlata?

Zlato v podobě slitků je ideální pro fyzickou investici do zlata
Vyplatí se investovat do fyzického zlata?

Přemýšlíte nad možností investování svých volných finančních prostředků do zlata? Často se říká, že právě zlato je oním jistým a bezpečným přístavem, kam se vyplatí poslat přebytečné peníze a „uchránit je tak před inflací“. Někdy tomu tak být může, ale naopak jsou i období, kdy se zlato chová přesně opačně a svou hodnotu poměrně rychle ztrácí. Čtěte dále a zjistěte, jak poznat, kdy je pravý čas investovat do zlata a kdy je lepší své prostředky alokovat jinde.

Jak investovat do zlata

Existuje spousta možností, jakým způsobem investovat do zlata a vybere si skutečně každý investor. Od toho nejtradičnějšího s investičním horizontem několik generací, až po moderní spekulatny, rychle měnící své pozice a dosahujících zisků i z klesajících trhů.

Krátce si shrneme zřejmě nejobvyklejší možnosti investování do zlata ať již přímo, či nepřímo.

Zlaté šperky

Zlatý šperk
Na nákup zlatých šperků nelze v žádném případě pohlížet jako na investici do zlata

Tento tradiční způsob „investování“ lze doporučit skutečně jen lidem, pro které bude mí estetická hodnota šperku a možnost nostit jej vyšší cenu, než-li to, že zároveň investují i do zlata. Hlavním problémem s tímto stylem investování spočívá zejména v tom, že cena za gram zlata zpracovaného do šperku je často dvoj až trojnásobná oproti surovému zlatu. Kdo by si dnes koupil 10 gramový zlatý řetízek, zaplatil by za něj okolo 25 tisíc, přičemž skutečná cena zlata v něm by tvořila pouze 10 tisíc Kč. Zbytek tvoří odvedená práce zlatníka, DPH a marže prodejce. Aby takováto „investice“ do zlatého řetízku začala být zisková, musela by se cena zlata dostat někam ke 4 tisícům za trojskou unci, což je v horizontu i deseti let zcela nepředstavitelné.

Investiční zlato v podobě zlatých mincí a slitků

Pokud vás láká investice do fyzického zlata formou nákupu tzv. investičního zlata, je vhodné nakupovat váhu alespoň 1 trojskou unci (31 gramů) a výše. V případě nákupu nižších vah dochází ke značnému prodražení za gram zlata. U 1 trojské unce a výše se však bývá přirážka obchodníka od 5% výše oproti ceně na burze, což např. při investici 1 milion Kč tvoří přirážku přes 50 tisíc Kč.

Co je ještě větším problémem, nežli 5% komise prodejců je nízká likvidita takového zlata. Řada prodejců fyzického investičního zlata sice nabízí zpětný odkup, ale podmínky nejsou příliš výhodné a navíc musíte zajistit nákladnou dopravu k prodejci.

Takovéto zlato je vhodné pouze jako dlouhodobá investice a chce to mít jistotu, že zlato nakupujeme opravdu v době, kdy dlouhodobě získává na hodnotě, nikoliv ztrácí.

Problém spojený s fyzickou podobou investičního zlata je i ten, že zlato je třeba mít uložené v pojištěných bankovních bezpečnostních schránkách, což držbu zlata značně prodražuje. U menších investic, cca do 250 000 Kč se může představovat pojištění zlata i několik procent z celkové investované částky, což může klidně smazat celoroční kapitálový zisk ze zlata, čímž se taková investice stává značně kontraproduktivní.

Co nelze vůbec doporučit jako investici jsou zlaté mince, jelikož jejich sběratelská hodnota je nulová a nominální je značně pod cenou drahého kovu v ní obsaženého. Situace s mincemi je podobná situaci se šperky, byť přirážky nejsou tak vysoké, jako u šperků. Obvykle mince stojí o 50% více, než kolik je cena zlata v ní obsaženého.

Akcie zlatých dolů

I při moderní těžbě zlata se stále využívá tradiční kolejnicová doprava rudy
Akcie zlatých dolů patří mezi moderní alternativy investování do zlata

Jako zajímavý způsob investování do zlata se může jevit nákup akcií firem vlastnící zlaté doly. Hodnota takovýchto firem je zejména dána hodnotou drahého kovu, kteý je obsažen v ložisku, který tato firma vlastní, či má povolení jej od tam dobývat. Logicky je tak cena takovéto akcie přímo navázána na vývoj ceny drahého kovu.

Výhoda této investice oproti přímé investici do zlata je, že těžařské firmy obvykle vyplácí i roční dividendu, takže investor není závislý pouze na kapitálovém výnosu ze zlata či cenného papíru, ale může pobírat i roční dividendy.

Nevýhodou naopak je, že pokud daná firma dobývá ložisko, u kterého je těžba nákladná a aktuální cena zlata se bude pohybovat jen lehce nad úrovní, kdy se ještě vyplatí těžit, i malý pokles ceny zlata může způsobit, že tato těžba přestane být rentabilní a akcie tím pádem mohu ztratit neúměrně více, nežli ztratilo zlato.

Futures kontrakty na zlato

Jakkoliv futuristicky může nákup zlata formou futures kontraktů znít, nejedná se o nic nového. Zlato se na světových burzách prodává výhradně formou kontraktů s budoucí dobou dodání již dlouhá desetiletí.

Pokud chce někdo nakoupit skutečně velké množství zlata, například 1 tunu, půjde na Chicagskou burzu drahých kovů a koupí si tam tzv. futures kontrakt na dodání zlata v nejbližším možném termínu, který je obvykle 3. středa v měsíci. A mimo ty, kdo chtějí zlato skutečně dodat, s danými kontrakty obchodují i spekulanti a investoři, kteří je vždy několik minut před splatností prodají zpět market makerům a nakoupí opět další futures kontrakt se splatností zase 1 měsíc.

Investovat do zlata formou futures kontraktů je velice dobrou možností, jak investovat do zlata. Je s tím spojeno hned několik výhod, ale i nevýhod.

Existuje velice velký a likvidní trh. Tím pádem zlato lze koupit kdykoliv a jeho vlastníkem se stanete ihned, jakmile dáte svému brokerovi pokyn. Stejně tak nakoupíte zlato za tržní cenu a za tržní cenu jej můžete i prodat. Nejsou zde žádné 5-20% komise jako u prodeje fyzického zlata a je zde absolutní likvidita. Zároveň držet zlato v podobě cenného papíru s sebou nenese žádné další náklady v podobě pojištění atd.

Nevýhodou futures kontraktů však je, že se obchodují na světových burzách, např. v Chicagu a členství na těchto burzách stojí miliony dolarů. Proto se využívají služby brokerů, kteří si mohu dovolit být přímými členy burzy a pro své klienty zprostředkovávají obchody. I tak ale je problém kupovat zlato přímo v podobě futures kontraktů, jelikož minimální objem nákupu je obvykle 100 000 amerických dolarů.

CFD kontrakty s rozdílem na zlato

Nejmodernějším způsobem, jak investovat do zlata, je spekulace s tzv. rozdílovými kontrakty, anglicky CFD – Contract for Difference.

Podstata finančních derivátů CFD spočívá v tom, že ve skutečnosti nevlastníte dané podkladové aktivum, v tomto případě zlato, ale pouze finanční derivát, který dokonale kopíruje cenu zlata.

CFD neboli Contract for Difference
Zlaté kontrakty s rozdílem (CFD) představují moderní způsob, jak investovat se zlatem

Leckoho by mohlo napadnout, že je nevýhodné mít namísto fyzického zlata pouze derivát v ceně zlata, ovšem opak je pravdou. Obchodování se zlatem formou CFD nabízí obchodníkům především rychlost, férovost ceny, možnost prodeje nakrátko (tj. spekulace na pokles ceny) a v neposlední řadě možnost použít finanční páku. Oproti tomu skutečné zlato s sebou nese jen vysoké náklady na pojištění, riziko krádeže, složitý nákup a ještě složitější a velice pomalý prodej.

Investor, který drží zlato v podobě zlatých cihel, by v případě nenadálého šoku na trhu mohl jen pozorovat, jak se hodnota jeho majetku smrskává spolu s tím, jak klesají tržní ceny. Fyzické zlato nelze bez vysokých nákladů snadno přeměnit na peníze. Oproti tomu CFD kontrakty obchodované u online brokerů lze zpět na peníze přeměnit jedním kliknutím během zlomku vteřiny. Proto pokud se nechcete dívat, jak se hodnota vašich úspor smrskává s poklesem ceny zlata, lze zlaté CFD kontrakty snadno krátkodobě přeměnit na peníze a jakmile se začne cena zotavovat, lze opět ihned nakoupit zpět CFD kontrakty se zlatem.

Velká výhoda CFD je také v tom, že s nimi lze obvykle obchodovat již při vkladu od 2 tisíc korun výše. Díky pákovému efektu na CFD je ale objem nakupovaného zlata obvykle stonásobný, takže za vložené 2 tisíce korun lze nakoupit zlato například za 200 tisíc korun. To dává obchodníkovi podstatně větší volnost, nežli nutnost investice minimálně cca 30 tisíc Kč při koupi fyzické trojské unce zlata.

CFD deriváty patří rozhodně do obchodního portfolia moderního investora a čím dříve se s nimi člověk seznámí, tím větší službu mu mohou vykonat. Nejjednodušší cestou, jak se začít seznamovat se zlatými CFD deriváty je zaregistrovat si zkušební účet u renomovaného světového brokera Plus500, který navíc odměňuje nové klienty bonusem 500 Kč pouze za registraci. Za těchto 500 Kč si může každý koupit zlatý CFD derivát klidně již za 10 minut od dočtení tohoto článku. Rozhodně je vhodné to zkusit, jelikož s registrací do Plus500 není spojeno žádné riziko ani povinnosti.

Kliknutím na odkaz níže se vám otevře obchodní prostředí Plus500. Zvolíte si reálné peníze, necháte si zaslat ověřovací SMS a můžete začít obchodovat se zlatými CFD za 500 Kč, které dostanete za dvouminutovou registraci.

>>> Začít obchodovat se zlatými CFD v Plus500 < <<

Alternativy investování do zlata

Zlato představuje pro mnohé investici číslo jedna, zejména z důvodu své dlouhodobé růstové tendence. Je ale dobré být v obraze a znát i alternativy ke klasickým investicím do zlata.

Stříbro jako klasická alternativa

Stříbro hraje od nepaměti druhé housle v při obecné představě drahých kovů a nejinak tomu je i v dnešním světě. Stříbro je velice úzce provázáno se zlatem a proto, kdo nechce z nějakého důvodu investovat přímo do zlata, avšak chce instrument zlatu podobný, stříbro je vhodná volba.

Vývoj ceny stříbra kopíruje velice přesně zlato s tím, že je více agresivní, tj. v době růstů ceny zlata má stříbro tendenci růst rychleji, a analogicky se chová, jde-li o pokles hodnoty. Stříbro se tedy hodí pro mírně agresivnější investory. Stříbro je také vhodné pro malé investory, kteří nemají takové finanční možnosti, aby si koupili alespoň trojskou unci zlata a přesto chtějí fyzicky vlastnit nějaký drahý kov, avšak vlastnictví formou CFD kontraktu jim nevyhovuje.

Graf níže zobrazuje roční vývoj ceny zlata a ceny stříbra. Velice těsné cenové provázání obou drahých kovů je evidentní.

Vývoj zlata a stříbra
Vývoj ceny zlata a stříbra je úzce svázán

Graf níže zobrazuje aktuální cenu stříbra ze světových burz.

Měď

Měď tvoří hlavní složku bronzu, a tedy třetího drahého kovu rozdávaného na olympiádě. Mimo to se však jedná o materiál třetího tisíciletí, jelikož nekoroduje a výborně vede teplo i elektrický proud. Oproti zlatu se investice do mědi jeví zajímavě zejména z toho hlediska, že cena je ovlivňována zejména velikostí poptávky po mědi a nejsou tu tolik zastoupeny jiné vlivy, jako na trhu se zlatem. Zlato totiž funguje i jako rezervní kov centrálních bank a pokud se některá z nich rozhodne své rezervy odprodat, s cenou zlata to vždy výrazně zahýbe. Stejně tak bývá zlato mnohem častěji předmětem divokých spekulací,které jdou hůře předvídat. Měď proto patří k lépe čitelným a předvídatelným drahým kovům.

Graf níže zobrazuje aktuální cenu mědi ze světových burz.

Palladium

Palladium je velice zajímavý kov, který se na rozdíl od zlata využívá téměř výhradně v automobilovém průmyslu. Je tedy dobrým ukazatelem růstu ekonomiky. Běžně platí, že rostoucí ekonomiky mají tendenci být inflační a často lidé v době konjunktury zlato opouští, protože tam měli zainvestováno v době deprese. Často se stává novým přístavem pro volné peníze v době konjunktury právě palladium. Peníze jsou tak v palladiu velice dobře chráněné před inflací, protože jeho cena mívá v těchto obdobích tendenci růst.

Graf níže zobrazuje aktuální cenu palladia ze světových burz.

Aktuální cena zlata

Zde je aktuální cena zlata v dolarech za trojskou unci (31,1 gramů) obchodovaného na světových burzách.

Nejsnažší cesta, jak dnes nakoupit zlato

Pokud byste chtěli nakoupit zlato právě teď, nejjednodušší cestou je otevřít si účet u brokera s CFD Plus500 a koupit si nějaké zlaté CFD deriváty jedním kliknutím. Proces registrace nového účtu je rychlý a vyžaduje v zásadě jen email, heslo, funkční telefonní číslo a pár údajů o vás. Přivítáním pro nové klienty je bonus 500 Kč, který dostane každý, kdo se dnes zaregistruje u brokera se zlatými CFD Plus 500.

>>> Získat 500 Kč od Plus500 právě teď < <<

Nejnovější zprávy

Netflix jde po sdílených heslech a zároveň snižuje ceny. Ceny akcií přesto padají.

Oblíbená streamovací platforma Netflix opět šokuje své uživatele. Poté, co před několika měsíci v USA a na západních trzích zvyšovala ceny za předplatné až...

Nvidia poodkryla další ziskovou vertikálu navázanou na umělou inteligenci, akcie reagují téměř dvojciferným růstem

Horečka okolo umělé inteligence zažehnutá nedávným vypuštěním Chat GPT od OpenAI mezi širokou veřejnost způsobila doslova hon po titulech, které s touto technologií mají...

19 z 20 lidí nenachází v Apple TV + hodnotu úměrnou ceně služby

Apple má problém. Jeho streamovací službu Apple TV+ má již několikátý rok po sobě pouze cca 22% majitelů iPhonů a procento ne a ne...
Ivo Mahler
Ivo Mahler
Miluji obchodování na trzích a vše kolem toho. Když jsem se poprvé seznámil s CFD deriváty, byl jsem očarován možností obchodovat velké objemy s relativně malým kapitálem. Tak jako v životě je ale nahoře i dole, takže byly doby lepší i horší. Nyní se již považuji za zkušeného obchodníka, který neobchoduje srdcem, ale rozumem. Když neobchoduji, rád píši články sem na Investomanii, vzdělávám se nebo se toulám přírodou.

8 KOMENTÁŘE

  1. A co když budu chtít nakoupit nějaké zlato přes ty CFD, je to bezpečné? zkoušel to už někdo? Jak to funguje?

    • Zlato, nakupovat zlato formou CFD je bezpečné. Jen je třeba myslet na to, že obchodujete s pákou a neotevírat příliš velké pozice, aby v případě, že trh půjde proti vám, jste neměla příliš velké ztráty. Pokud jste s CFD ještě nikdy neobchodovala, doporučuji vyzkoušet například demoverzi Plus500, kde můžete bez omezení obchdovat jak dlouho budete chtít.

  2. Jak tedy nejlépe na investování do zlata? Co doporučujete? Zkusit ty zlaté CFD od Plus500 nebo investiční zlato, co se normálně prodává na internetu? U toho investičního zlata se trochu bojím, aby nebylo falešné!

  3. Dobrý den, zajímalo by mě, zda máte někdo zkušenosti s brokerem ETX na nákup zlatých CFD? Chtěla bych investovat do zlata a tohle mi přijde jako skvělá příležitost. Nicméně jsem v tomto směru nováček, takže si nechám poradit :).

  4. Já myslím že se vyplatí investovat do jakýkoliv sběratelských kousků, nejen do zlata..protože někteří lidi jsou ochotni za to dát fakt majlant, já nakupuju v havířově v jedné numismatické prodejně oni tam mají vše možné a hlavně vše co nabící ČM a čnb TAKŽE BOMBA

  5. Já jsem pro investovat do zlata, ale pro mě je to spíše srdcová záležitost. Jsem sběratel mincí a myslím si, že kdyby bylo nejhůř a musel bych se jich zbavit tak se na nějakou dobu budu mit dobře. Doufam, ze ta doba nepřijde.

  6. Nejlepsi je investovat do zlatych minci. Ted si koupite nejaky sberatelsky kousek a vase deti, kdyz je tato zaliba nenadchne tak je prodaji dal a urcite si prilepsi. :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Testy společností