Investujte do fungující firmy

V západních zemích je investování do firem poměrně běžné a oblíbené. V České republice zatím příliš známé není a fungující firmu jako investici kupuje jen málo lidí. K běžným investičním nástrojům může být koupě firmy výbornou alternativou. Výnosnost takové společnosti by mohla být hodně zajímavá.

Investice do dobře fungující firmy může přinést zajímavé výnosy.

Investice do dobře fungující firmy může přinést zajímavé výnosy.

Oproti klasickým investičním nástrojům jsou investice do firem méně pasivní a je potřeba jim věnovat nějaký čas i energii. Najdou se samozřejmě i takové společnosti, které fungují tak dobře, že nevyžadují tolik času investora jako jiné.

Prodej stoupá

Podle dat analytické společnosti Mergermarket byl rok 2016 z pohledu počtu prodaných společností asi jedním z nejúspěšnějších. Počet transakcí měl dosáhnout čísel před rokem 2007 tedy před nástupem krize.

Je dosti velká pravděpodobnost, že se čísla budou ještě zvyšovat, protože mnoho majitelů zavedených firem je budovalo hned po revoluci a nyní se dostávají do důchodového věku. V takové situaci řeší, co dál, protože často není nikdo, komu by mohli firmu předat.

Nabízí se také otázka, zda je lepší vybudovat si vlastní podnik nebo koupit fungující. Hlavní výhodou koupě zavedené firmy je minimum času, který je potřebný k vytvoření vlastního jména a know-how, zavedení procesů a získání zákazníků. Podnikatel nečelí riziku, že nebude zájem o to, co nabízí, protože investuje do takového podniku, který už má takovou fázi za sebou. Zavedený podnik už má určitou historii a pozici na trhu. Je tedy mnohem větší předpoklad návratnosti investice. Protože firma funguje už nějakou dobu, má slušnou historii a tak má investor lepší šanci k získání dodatečných finančních prostředků na její rozvoj.

Koupě podniku nemá jen samé výhody, ale i určitá rizika. Mohou to být finanční a jiné závazky vůči jiným společnostem nebo lidem, které jsou skryté. Dále nejasnosti a nepřesnosti v účetnictví. Je tu i riziko, že naběhnete na sliby podvodníků nebo zanedbáte něco důležitého.

Když si vyhlédnete nějakou firmu ke koupi, jistě se ptáte jak dál. Rozhodně není taková koupě úplně jednoduchá. Nejspíš budete potřebovat pomoc právníka, finančního i daňového poradce. Tito lidé budou přesně vědět, na co se zaměřit při koupi, kde odhalit rizika a jak jim předcházet i jaká cena při koupi je tak akorát. Klidně můžete využít služeb tzv. business brokerů, kteří vám mohou poradit na odborné úrovni.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *