Jak na technickou analýzu

Proč je důležitá technická analýza? Pro technického obchodníka je to jasné, jeho přístup vychází z přesvědčení, že všechno co ovlivňuje danou akcii, je zakresleno v grafu a on veškerá rozhodnutí činní na jeho základě.

Ovšem ani pro obchodníka, který se spoléhá spíše na fundamentální analýzu, není TA zcela nepotřebná. Fundamentální analýze často chybí načasování a analýza psychologických vlivů. Ty mohou způsobit, že se akcie nachází na lokálním vrcholu či v panice se dnem v nedohlednu. TA může tedy pomoci s načasováním otevření pozice na zajímavých cenách.

Technická analýza je důležitým nástrojem v oblasti obchodování pro každého investora.

Technická analýza je důležitým nástrojem v oblasti obchodování pro každého investora.

Jaké jsou možnosti technické analýzy?

Technická analýza používá různé nástroje, které je možné rozdělit do dvou skupin. V první jsou zahrnuty informace, které tvoří cenový graf (trendový kanál, hladiny podpory a odporu, hlava a ramena, trojúhelníky, dvojitá dna a vrcholy a další). Ve druhé skupině najdeme indikátory, které se mohou vypočítat z ceny či objemu. Indikátory se zobrazují prostřednictvím cenového grafu (bollinger, bands, envelopes, klouzavé průměry, zig zag, parabolic sar, ichimoku, allugator) nebo pod cenovým grafem (rsi, stochastic, momentum, roc, macd, mfi, obv, pvo, cci, %R Williams)

Indikátorů je velké množství a bylo by velmi složité je všechny rozdělit podle různých kritérií, navíc to není až tak podstatné. Na technickou analýzu je důležité se dívat s nadhledem a vybrat to, co vám bude vyhovovat a naučit se to používat, mít přehled o nástrojích TA a představu, jak nástroj funguje.

Možnosti chování trhu

Vývoj cen akcie se skládá z růstu, poklesu a pohybu do strany. Takto to vypadá jednoduše, ovšem jen do té doby, než se ve zkoumání grafů přesunete na např. pravou stranu, tedy z minulosti do přítomnosti. V této chvíli si každý obchodník pokládá otázky, zda se ještě jedná o rostoucí trend, zda právě není vrchol trendu před obratem, zda bude pokračovat a nepřejde do postranní fáze. Na všechny tyto otázky se snažíme najít odpovědi pomocí technické analýzy. V té nikdy nic není na 100 %, ale vždy se o ní mluví v souvislosti s pravděpodobností a statistikou. Základní pravidlo zní, nic nepředvídejte a nemějte ke grafu příliš osobní přístup. Není dobré lpět na své analýzy za každou cenu.

Co sledovat a kdy?

Zjištění, v jaké situaci je kurz akcie, poskytuje velmi důležitou informaci. Díky ní je snazší vybrat vhodné indikátory i obchodní strategii. Indikátory se volí podle aktuálního stavu na trhu, protože žádný indikátor sám o sobě nefunguje vždy a nezachrání všechno. Trendová záležitost jsou např. klouzavé průměry. Jestliže se bude trh pohybovat jen do strany, křížení klouzavých průměrů bude velmi časté a obchodování bude zcela jistě ztrátové. V této chvíli takovou strategii rychle opusťte a můžete přejít na strategii pro postranní fázi či úplně vynechat danou akcii a hledat jinou.

Signály a jejich potvrzování

Po pochopení principů technické analýzy byste měli být schopni si sestavit systém potvrzených signálů z jednotlivých indikátorů (obchodní systém). Měl by mít tři pilíře – indikátory založené na klouzavých průměrech, na poloze poslední ceny vzhledem k rozmezí za stanovenou dobu a objemu. Každá skupina by měla být důležitá. Prolomení postranní fáze by měla doprovázet větší aktivita obchodníka a zvýšení objemu. Stejně tak je logické, že cena se bude pohybovat na horní hranici daného rozpětí pro vybraný indikátor.

I z tohoto důvodu by se mohlo zdát samozřejmé, že by bylo ideální zapojit více indikátorů pro minimalizování falešných signálů. Ovšem ne v každé situaci se všechno hodí a při zapojení mnoha nevhodně zkombinovaných indikátorů se mohou objevovat protichůdné signály. Pak by měl obchodník velký problém rozhodovat o vstupu na trh. Někdy méně je více a každý by měl mít naloženo jen tolik, kolik dokáže v dané chvíli sledovat. Jedině tak bude mít vyhodnocování situace skutečně požadovanou kvalitu.

mm

Autor: Ivo Mahler

Miluji obchodování na trzích a vše kolem toho. Když jsem se poprvé seznámil s CFD deriváty, byl jsem očarován možností obchodovat velké objemy s relativně malým kapitálem. Tak jako v životě je ale nahoře i dole, takže byly doby lepší i horší. Nyní se již považuji za zkušeného obchodníka, který neobchoduje srdcem, ale rozumem. Když neobchoduji, rád píši články sem na Investomanii, vzdělávám se nebo se toulám přírodou.
Štítky , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *