Jak nedělat chyby při investování do podílových fondů

Podílové fondy jsou oblíbenou formou investice i pro úplně laiky. Čím dál více lidí se k nim přiklání, když hledají nějakou možnost, jak zhodnotit své peníze. Mohou přinést vysoké výnosy a dobré zhodnocení peněz. Samozřejmě to není úplně bez rizika. Jak s nimi začít?

Podílové fondy jsou z dlouhodobého hlediska vhodným investičním nástrojem se slušným výnosem a dobrým zhodnocením peněz.

Podílové fondy jsou z dlouhodobého hlediska vhodným investičním nástrojem se slušným výnosem a dobrým zhodnocením peněz.

Jestliže hledáte něco jiného než penzijní připojištění nebo stavební spoření a nebojíte se investice, která není státem pojištěná, určitě se do toho pusťte. Nepotřebujete velké částky, protože se dá investovat i s pouhou stovkou měsíčně.

Tipy, jak investovat do fondů s rozumem

  • Promyslete si investiční strategii. U každé investice je velmi důležité to, jak má člověk nastavené své portfolio. Kolik peněz budete ukládat, spočítejte podle toho, kdy a na co je budete potřebovat, na vašich zkušenostech i množství volných peněz a samozřejmě i příjmech. Jestliže budete peníze vybírat až v penzi a čeká vás tedy ještě několik desítek let, není důvod, proč nezkusit čistě akciový fond. Jestliže se ale bojíte občasných i větších propadů, ke kterým zde může docházet, vyberte něco pro vás méně stresujícího. Čím kratší dobu budete investovat, tím bude menší podíl akcií. U bezpečnějších fondů je to nyní horší s úroky státních dluhopisů, které jsou velmi nízké. Vhodnou možností k nim jsou např. fondy firemních dluhopisů. Tam už je ale větší riziko a nejsou řešením pro každého. Jestliže si nevíte rady, obraťte se na zkušeného finančního poradce.
  • Než někomu svěříte peníze, prověřte si ho. Dnes už všechny společnosti podléhají přísnému dohledu. Většina je součástí renomovaných finančních skupin, které spravují desítky až stovky miliard dolarů. U nich se určitě nemusíte bát. Fond by vám měl svou strategii dobře a srozumitelně vysvětlit. Nejlepší je, když je součástí zprávy srovnání s výkonností trhu. Nezapomeňte také na to, že je důležitá i volba měny. Obvykle nabízí většina správců měnově zajištěné fondy. V případě posilování koruny pak není ovlivněn výnos. U dlouhodobých a dynamických investic, ale určitě není na škodu i mírná diverzifikace mezi měnami, hlavně amerického dolaru.
  • Nezapomeňte na poplatky. S investováním do fondů jsou spojené i poplatky, i když ne u všech. U akciových je to obvykle do 5 % vložené částky. Dluhopisové mají poplatky většinou na 1-2 % a smíšené jsou někde mezi tím. U nabídek bez počátečního poplatku se docela často účtuje poplatek při předčasném výběru v prvních letech. Fondy si také účtují poplatky za správu, u akciových je to kolem 1,5 % ročně z ročního průměru hodnoty investice. Právě poplatky bývají často u fondů kritizovány, ale je to cena za to, že nemusíte investovat na vlastní pěst a v podstatě vše je za vás zařízeno.
  • Mějte svůj plán. Než s fondy začnete, vypracujte si svůj plán. Své portfolio berte jako celek. Když se nedaří jedné investici, může to jiná nahradit. Ještě než se samotným investováním začnete, měli byste mít nějakou vedlejší rezervu na nenadálé výdaje. Byla by škoda prodávat fondy v nevhodnou chvíli jen proto, že nemáte žádné jiné volné peníze. Vhodné je si spočítat příjmy a výdaje a peníze pak rozložit podle svých cílů.
  • Opatrně s módními trendy. I v investování se občas objevují módní trendy. Někdy je v popředí Čína, jindy IT firmy, apod. Správci neustále přicházejí s nabídkou nových a nových fondů. I když mohou být zajímavým zpestřením, není vhodné do nich vrhnout všechny peníze, jen proto, že jsou aktuálně v kurzu. Dlouhodobé portfolio by ideálně mělo tvořit více firem z různých sektorů a rozvinutých zemí. Rozvíjející se trhy mohou být velmi výhodné, ale i ztrátové a berte je raději jen jako doplněk.

Krátkodobé a dlouhodobé investování

Při krátkodobém investování peněz se nemusíte bát ani bankovních vkladů (např. stavební spoření). I když vás to možná překvapí, je to vhodný start pro rizikovější a odvážnější investice. U domácností tvoří čistě akciové fondy jen jednotky procent úspor.

Z dlouhodobého hlediska už ale stavební spoření vhodné není. Státní podpora výhodná tím méně, čím je vyšší naspořená částka a v penzijním připojištění jsou zase výnosy obětovány garanci.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *