Je ten správný čas na emerging markets?

Po deseti letech to vypadá, že akcie na rozvíjejících se trzích mají naději na zlepšení. Tento rok zatím hodně překonávají rozvinuté akciové trhy a fundamentálně jsou levnější. Proč mají rozvíjející ekonomiky takový potenciál?

Akcie na rozvíjejících se trzích se dočkaly výrazného oživení. Nejlépe je na tom Brazílie.

Akcie na rozvíjejících se trzích se dočkaly výrazného oživení. Nejlépe je na tom Brazílie.

Asi před deseti lety se staly novým investičním hitem rozvíjející se trhy, hlavně akcie BRIC (akcie ruských, čínských, brazilských a indických firem) jejichž ceny rostly několik let v řadě. Od každé investice s názvem BRIC či „emerging markets“ si investoři slibovali vysoké výnosy.

Špatná léta pro emerging markets

Bohužel pak nastala špatná léta. V USA vyšlo najevo, že v jejich tzv. bezpečných hypotékách, které některé investiční banky prodávali investorům, jsou skryté i nesplacené úvěry. I když to vypadá, že s celou situací tato věc nikterak nesouvisí, rozpoutal se následně kolotoč, který se začal nazývat „finanční krize“. Ta vznikla stejně, jako každá jiná krize. Účastníci na trhu v něj ztratili důvěru, nevěřili, že protistrana dodrží své závazky, že peníze mají nějakou hodnotu atd. Finanční lavina z roku 2008 sebou vzala i emerging markets. Od té doby se akciím na rozvíjejících se trzích vůbec nedařilo.

Začíná nyní obrat k lepšímu?

V letošním roce se zdá, že se akcie na rozvíjejících se trzích dočkaly výrazného oživení. Hodnota indexu MSCI Emerging Markets stoupla od začátku roku o 8 % v lokálních měnách a o 12 % v amerických dolarech. Nejlépe je na tom Brazilie, ale dařilo se i na ostatních rozvíjejících se trzích.

Levnější než rozvinuté trhy

V minulých třech letech akcie na rozvíjejících se trzích hodně zaostávaly za vývojem akcií na trzích rozvinutých. Ty táhl hlavně trh v USA a akcie evropských firem, v roce 2016 naopak index MSCI Emerging Markets poráží na celé čáře index MSCI World. Jeho hodnota od začátku roku stoupla o jedno procento v lokálních měnách a zhruba o 2,5 % v dolarech.

Akcie emerging markets ještě mají před sebou velký kus cesty a naopak akcie na rozvinutých trzích mají hodně co ztratit. Akcie na rozvinutých trzích se v průměru obchodují za 21násobek ročních zisků firem, které jsou součástí indexu MSCI Word. Na rozvíjejících se trzích se obchodují v průměru za 15násobek ročních zisků společností, které jsou zahrnuty v indexu MSCI Emerging Markets. Akcie v USA jsou fundamentálně drahé, akcie na rozvíjejících se trzích jsou fundamentálně relativně levné.

Jaký mají emerging markets potenciál

Hrubý domácí produkt rozvíjejících se ekonomik roste mnohem rychleji než hrubý domácí produkt ekonomik rozvinutých. I životní úroveň lidí zde roste rychleji a dohání pomalu vyspělé ekonomiky. Proces je to ale velmi dlouhodobý a ve většině z těchto ekonomik je i výrazně lepší demografická situace než třeba v Evropě. V rozvíjejících se ekonomikách pracuje více lidí než u ekonomik vyspělých, z čehož zákonitě pramení i lepší ekonomické vyhlídky do budoucna.

Každá rozvíjející se ekonomika je v jiné fázi vývoje. U těch méně rozvinutých je stále dominantní zemědělství, jinde je tahoun těžba nerostných surovin či průmyslová výroba. U mnoha ekonomik převažuje sektor služeb. Když ekonomika roste, rostou lidem příjmy, víc se utrácí, kupuje více zboží a služeb. HDP roste a postupně je tažen primárně investicemi podnikové sféry a spotřebou domácností. Rozvíjející se ekonomiky mají oproti vyspělým ekonomikám výhodu i v menším zadlužení veřejného sektoru, podniků, bank i domácností.

Závěrem lze říci, že ekonomický potenciál rozvíjejících se ekonomik je veliký a jde na něm z dlouhodobého hlediska vydělat. Stačí pochopit, proč se akciím na rozvíjejících se trzích průměrně nedaří, a pak vyhledat ty, kterým se daří.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *