Kam investovat volné prostředky v roce 2015

Kam investovat v roce 2015

V roce 2015 se nabízí řada výhodného zhodnocení volných financí

Na úvod je potřeba říci, že neexistuje zaručená cesta, která s jistou přinese investorovi pohádkový výnos. Každý si sám musí rozhodnout, zda chce dosáhnout vysokého výnosu i za cenu vyššího rizika ztráty anebo zda chce mít především jistotu, že neztratí své investované prostředky. Důležité je také mít na paměti, že největšího výnosu lze dosáhnout, když jde investor proti všeobecným očekáváním a vsadí na svojí intuici a svoje znalosti.

1) Investice do velké stabilní firmy

Doporučovali bychom investici do stabilní veliké firmy, která je momentálně v určitém útlumu, ale je u ní předpoklad, že se v dohledné době její hospodaření zlepší. Při takovém to stylu investování je velká šance na velmi zajímavé výnosy, ale současně samozřejmě nutné počítat s tím, že hrozí ztráta části vložené investice.

2) Investice do rozvíjejících se trhů

Co se týče konkrétních doporučení, pak pro investory nebojící se většího rizika, je určitě vhodné uvažovat o nákupu akcí v Indii, protože té analytici předpokládají vysoký ekonomický růst. Další zajímavou zemí na investice je určitě Kuba, protože dochází k oteplování vztahů tohoto státu s USA. To by mělo vést k růstu ekonomiky tohoto ostrovního státu. Naopak oproti dřívějším letům nelze rozhodně doporučit investování do akcií firem z Ruska, protože díky zhoršení vztahů se Západem se dá očekávat, že tamější ekonomika bude mít problémy.

3) Investice do dluhopisů a spořících účtů

Konzervativnější investoři mohou investovat do dluhopisů vyspělých států, kde je minimální riziko, které však sebou přináší i minimální výnos. Peníze lze také dát do spořicích účtů, které v roce 2015 mohou díky nízkým výnosům dluhopisů stabilních států být podstatně výhodnější než dluhopisy. Je třeba mít na paměti, že na bankovním trhu se snaží v současné době prosadit poměrně velké množství nových hráčů, kteří musí konzervativním českým střadatelům dát důvod pro to, aby k nim přešli a nezůstávali u své banky. Doporučujeme tak konzervativním investorům, aby důkladně prostudovali nabídky spořicích účtů a zaměřili se především na nabídky nových nízkonákladových bank.

4) Investice do nemovitostí

Investice do nemovitosti

Investice do nemovitostí představuje především bezpečný způsob zhodnocení volných finančních prostředků

Nejlepší strategii pro konzervativního investora je však podle nás investice do nemovitostí. Jak již bylo řečeno, díky nástupu nízkonákladových bank bují mezi bankami dříve nebývalá konkurence, která tlačí sazby hypoték na historická minima. Dnes tak lze bez větších problémů získat hypotéku se sazbou kolem dvou procent. Je třeba mít na paměti, že takto nízko sazby nevydrží věčně a bylo by tak chybou tuto historickou šanci promarnit.

Investice do nemovitostí je sice pro menší a drobné investory dlouhodobou záležitostí, ale výhodou je to, že nehrozí riziko úplné ztráty investice, protože ceny nemovitostí u nás i v dobách velkých krizí mají tendenci klesat poměrně pomalu a ne příliš výrazně. Ceny nájemného jsou u nás také poměrně stabilní, takže investor si může propočítat výhodnost své investice do nemovitosti. Výhodou je také to, že v dobách hlubokých ekonomických krizí musí lidé někde bydlet a hrozí tak maximálně pokles výnosnosti investice způsobený poklesem její tržní hodnoty či poklesem výše nájemného.

5) Investice do měn

Odvážnější investoři mohou také vsadit na růst určité měny. Dobrým příkladem, jak se tato investice může vyplatit je růst amerického dolaru. Mimo americký dolar však dlohodobě posiluje také čísnký yuan, který pro mnoho investorů představuje velice bezpečný a lukrativní přístav.

S americkým dolarem se dá spekulovat u mnoha online brokerů, například u Plus500, avšak s čínským yuanem je situace složitější. Jeden z mála brokerů, který nabízí čísnký yuan je švýcarský broker Dukascopy, o kterém si můžete přečíst více v naší recenzi.

Shrnutí

Rady pro investory lze shrnout tak, že investoři nebojící se rizika by se měli podívat po akciových trzích Indie a Kuby, protože u obou zemí se předpokládá vysoký ekonomický růst. Nedoporučujeme naopak investovat do akcí firem z Ruska, protože tamější firmy mají problémy díky rostoucímu mezinárodnímu napětí.

Konzervativním investorům zase radíme, aby se příliš nespoléhali na dluhopisy, protože u nich se nedá očekávat příliš vysoký výnos. Zajímavě se naopak v současné době jeví investice do nemovitostí, kterou díky nízkým sazbám hypoték může realizovat i drobný investor.

A pokud někdo chce vyzkoušet online obchodování s akciemi, komoditami či cizími měnami formou CFD derivátů, je možnost využít akce partnerského brokera Plus500, který dává všem klientů, kteří si u něj otevřou účet skutečných 500 Kč a to bez nutnosti jakéhokoliv vkladu, stačí si jen ověřit telefonní číslo přes SMS zprávu. Této nabídky můžete využít registrací účtu kliknutím zde.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Kam investovat volné prostředky v roce 2015

  1. Lubomír Lešek říká:

    Já jsem zastáncem investování do dluhopisů, vzhledem k tomu, že nemám tolik času a zároveň je to poměrně jistá varianta, tak to vnímám jako super řešení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *