Kolik vám vydělá investice na P2P a P2B platformách?

P2P platformy jsou velmi populární hlavně v zahraničí. V České republice se pomalu zabydlují. Jak takové půjčování probíhá a na co si dát pozor?

Riziko investování může být i v P2P nízké nebo vysoké.

Riziko investování může být i v P2P nízké nebo vysoké.

P2P úvěrování funguje poměrně jednoduše. Na jedné straně je investor toužící zhodnotit své peníze a na druhé straně někdo, kdo potřebuje půjčku. P2P platforma je pak mezi nimi prostředníkem, který pojí nabídku a poptávku, zajistí potřebnou administrativu i přesun peněz od jednoho k druhému. Je jasné, že to není zadarmo, a tak oba subjekty zaplatí poplatek. Platformy v Česku většinou fungují na principu aukce. Žadatel o půjčku vystaví poptávku a investor úrok. Obě strany musí navíc respektovat pravidla daná platformou. U dlužníka se jedná o maximální možnou částku, kterou může požadovat, a investoři zase musí respektovat úrok. Platformy ho většinou stanovují na základě ratingu, který žadateli o půjčku přiřadí, žadatel zadá maximální úrok, který může akceptovat a investor může nabídnout buď stejný, nebo nižší a poslední možnost je ta, že platforma stanoví pouze doporučený úrok a konečná nabídka je na investorovi.

Registrace

Pro P2P úvěrování je nutné se zaregistrovat na webových stránkách příslušné platformy. Většinou stačí jen zadat pár osobních údajů a hned je možné se zapojit do aukce. Jediná platforma Zonky to má jinak. Pro vstup na jejich Tržiště je potřeba mít unikátní promo kód. Ten je možné získat od investorů, kteří už přes Zonky půjčky poskytují. Je možné se také zapsat na čekací listinu. Na Zonky je nyní velký přetlak investorů, takže si nějakou dobu počkáte. Aktuálně je těchto lidí 4 737. Poptávka je mnohem větší než počet lidí, kteří půjčku skutečně dostanou. Je to asi 20 procent zájemců. Zonky má poměrně přísná pravidla, protože chtějí poskytovat pouze takové půjčky, které lidem opravdu pomohou.

Volba platformy a dlužníků

Až si budete vybírat konkrétní platformu, jejímž prostřednictvím budete půjčky financovat, nevybírejte jen podle poplatků a výši úroků. Pozornost věnujte i způsobu, jakým platforma zájemce o půjčku prověřuje. U některých se setkáte s prověřováním v registrech dlužníků, někde je potřeba potvrzení o příjmech a někde nechávají prověření žadatele na investorech. Na těch pak je, aby vyžádali dokumenty, které prokazují příjem žadatele, platební morálku i předchozí dluhy. Investor pak sám rozhodne, zda je pro něj riziko přijatelné či nikoliv.

Pokud chcete hodně vydělat, jde vám hlavně o vysoký úrok a nevadí vám více riskovat, můžete vložit svou investici i do méně prověřených či rizikovějších zájemců. U některých platforem je možné žádat o zajištění úvěru pomocí ručitele nebo zástavy. Obecně je lepší investovat spíše do více úvěru s různorodou dobou splatnosti a mírou rizika. Například na platformě Benefi má jeden investor v průměru asi sedmnáct investic. Ti aktivnější dokonce i kolem třiceti.

Jak se dostat k penězům při nesplácení

Je jasné, že i když riziko minimalizujete, vždy existuje a může se stát, že dlužník nakonec úvěr bude splácet pozdě nebo vůbec. Za prodlení se splátkou nebo neplacení pak hrozí smluvní pokuty nebo úroky z prodlení. V této situaci je třeba počítat s tím, že když dlužník nakonec něco zaplatí, půjdou peníze vždy nejdříve na úhradu nákladů platformě a až poté vám. Vymáhání záleží na pravidlech platformy. I když se náklady stávají součástí dlužné částky, která je vymáhána po dlužníkovi, zpočátku je musí uhradit buď věřitel, nebo platforma. Když jde o druhou možnost, odečte si je hned, jakmile se podaří z dlužníka nějaké peníze dostat a až zbytek financí jde k investorovi.

Půjčovat je možné i firmám

Půjčovat se nemusí jen lidem, ale investovat můžete i peer to business, tedy P2B platformy. Investory nehledají jen jednotlivci, ale i firmy. Zde už se jedná o vyšší částky, které prostřednictvím P2B platforem poskytují. Minimální investice se pohybují od jednoho do pěti tisíc korun. Oproti P2P platformám se zde klade větší důraz na prověřování žadatelů a navíc je nutné ručení.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *