Měny v roce 2017

Za loňský rok si nejvíce polepšila brazilská a ruská měna. Naopak nejhůře na tom byla britská libra nebo mexické peso. Jaký vývoj můžeme očekávat od roku 2017? V první řadě se konečně blíží konec intervencí České národní banky na slabou korunu. Její kurz by po tomto kroku mohl začít posilovat.

Brazilský real v minulém roce výrazně stoupl.

Brazilský real v minulém roce výrazně stoupl.

Komoditní měny jsou nejlepší

V minulém roce nejvíce posilovaly tzv. komoditní měny. To souvisí i s vývojem na komoditních trzích, kde začaly po pěti letech stoupat ceny základních komodit včetně ropy, uhlí či železné rudy. Ekonomiky, které jsou závislé na jejich těžbě a vývozu se z vyšších cen těchto komodit radují. Je tedy poměrně jasné, že nejvíce posílil právě brazilský real. Tam velkou roli hrálo i sesazení prezidentky Rousseffové. U ruského rublu zase investoři doufají v lepší vztahy Putina a Trumpa a očekávají konec hospodářských sankcí. Při hlubším pohledu je možné vidět, že posilovala naprostá většina komoditních měn (jihoafrický rand, australský a kanadský dolar a australský dolar, norská koruna, kolumbijské a chilské peso, atd.

Brazilská libra a mexické peso propadli

Naopak ne příliš dobře si vedla syrská či egyptská libra nebo venezuelský bolívar. Mimo nich je tu britská libra, která hodně propadla po referendu o vystoupení z Evropské unie. Dramatický vývoj byl i u mexického pesa. Jakmile zvítězil Donald Trump v amerických volbách, klesl kurz mexické měny velmi výrazně. Nový prezident chce totiž radikálně omezit využívání levnější mexické pracovní síly americkými firmami. Zároveň chystá i clo na dovoz zboží z Mexika.

Intervence

V novém roce se stále častěji mluví o ukončení intervencí. Meziroční inflace v Česku se zvýšila na dvě procenta, což byl cíl České národní banky. Prozatím to vypadá, že by centrální banka měla opustit měnový závazek někdy v polovině roku 2017. Tedy ne dříve než ve druhém čtvrtletí. Současně se dá i předpokládat, že banka bude ještě nějakou dobu na trzích nadále aktivní a bude chtít udržovat počáteční výkyvy kurzu na stejné úrovni. I tak je ale předpoklad, že ve druhém pololetí by měla přijít vyšší volatilita a až se celá situace trochu uklidní, je pravděpodobné, že koruna bude k euru zvolna posilovat. A také k jiným měnám.

Dolar a jeho posilování

V první polovině loňského roku se dolar příliš nehýbal, protože bylo jasné, že zvyšování úrokových sazeb bude probíhat velmi pomalu. Na konci roku se Fed konečně odhodlal zvednout úrokovou sazbu a dolar začal znovu posilovat k euru, japonskému jenu a i k dalším měnám. Znovu se začalo spekulovat, kdy bude dolar za euro. Další vývoj nelze úplně přesně předvídat. Záleží na Fedu, jak bude aktivní při zvyšování sazeb.

Jak investovat v novém roce?

Pohyby měn nelze úplně přesně a dlouhodobě předpovídat. Je velmi pravděpodobné, že bude posilovat britská libra. Naopak čínská měna by podle odhadů měla dále oslabovat a stejně tak to nejspíše bude i u japonského jenu. Zajímavým párem v novém roce by mohly být GBP/CNY či GBP/JPY. S čím by určitě investoři nemuseli udělat chybu, je česká koruna.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *