Mohou investovat do akcií i konzervativní investoři?

Výnosy akcií jsou dlouhodobě nad inflací. Například reálný výnos akcií v USA je po očištění od inflace za posledních 145 let na úrovni zhruba 6,5 % p.a.. Čím déle jsou akcie drženy, tím více klesá riziko ztráty. V období dvaceti let byly reálné výnosy akcií vždy v plusu. Proto se na dlouhém investičním horizontu hodí akcie i pro konzervativní investory.

S trochou trpělivosti se mohou stát akcie velmi výhodnou investicí.

S trochou trpělivosti se mohou stát akcie velmi výhodnou investicí.

Nesou sebou riziko?

Akcie bývají označovány jako rizikové investice. Jestliže vám vyjde v investičním dotazníku konzervativní rizikový profil, bankéř nebo poradce vám akcie většinou vůbec nedoporučí. Ovšem i konzervativci za určitých podmínek mohou do akcií investovat. Důležitý je investiční horizont a jeho délka. S profilem investora se dá pracovat. I ze začátečníka se postupem času může stát zkušený investor, se kterým se také mění i pohled na riziko.

Akcie se většinou řadí mezi rizikové investice kvůli jejich vysoké cenové volatilitě. Ceny na burzách stoupají a klesají často i o desítky procent ročně. Každá dobrá nebo špatná zpráva z médií o určité společnosti, oboru nebo stavu ekonomiky, dokáže s cenou akcie pořádně zamávat.

Pokud se podíváme na akcie z dlouhodobého hlediska a nebudeme hledět jen na volatilitu, uvidíme dlouhodobou ochranu před inflací. V čase ceny akcií neustále rostou, a to rychleji než samotná inflace. Vedle toho mnoho akciových společností vyplácí svým akcionářům ze zisku dividendy. Díky kombinacím rostoucích cen a dividend patří akcie dlouhodobě k investicím přinášejícím nejvyšší výnos. Akcie jsou svou výnosností mnohem výhodnější i než dluhopisy nebo nemovitosti. Například 100 dolarů v hotovosti z roku 1870 by dnes mělo kupní sílu jen několik centů, 100 dolarů investovaných v témže roce do akcií by dnes mělo kupní sílu asi jeden milion dolarů. Proto reálný výnos akcií v USA po odečtení inflace za posledních 145 let je asi 6,5 % p.a..

Dobrý poradce vysvětluje, a nezařazuje hned do škatulek

Zkušený investor se akcií nebojí, protože ví, že k nim patří vysoká volatilita a že mohou ceny akcií strmě stoupat, ale i rychle padat dolů. Naopak pád cen bere jako příležitost k nákupům, protože z dlouhodobého hlediska budou ceny akcií opět stoupat a přinesou mu tak výrazně vyšší výnos než inflace.

Poradce nebo bankéř by neměl i přes rizikový profil klienta vybírat produkt jen podle příslušných tabulek. Poradce by měl začínajícím investorům především poskytovat a předávat své znalosti a zkušenosti. Pokud jsou klienti s dlouhodobým horizontem dobře obeznámeni s tím, co to vlastně jsou akcie a jak fungují, může do nich investovat i konzervativní investor.

Pro váhající mohou být dobrým příkladem nejbohatší lidé světa a rozložení jejich majetku. Ti totiž drží stabilně až jednu třetinu portfolia v akciích. Inspirací může být i portfolio Nobelovy nadace, která každoročně uděluje z výnosů spravovaného majetku Nobelovy ceny. Více než polovina majetku Nobelovy nadace je dlouhodobě investována v akciích. Je to proto, že horizont nadace je, dá se říci, nekonečný a akcie se stávají dlouhodobě nejvýnosnějšími. Samozřejmě to neznamená, že je nutné hned nakupovat akcie. Jen tento článek ukázal, že akcie jsou z dlouhodobého hlediska výhodnou investicí i pro konzervativce, protože čím déle je držíte, tím více klesá riziko ztráty a roste pravděpodobnost velmi zajímavých výnosů. Tento poměr výnosu a rizika je ještě možné vylepšit při správné době nákupu a hodně zde pomohou různé fundamentální ukazatele ocenění akcií. Podle nich jsou dnes akcie z historického pohledu spíše nadhodnocené. Nyní tedy velké nákupy akcií nejsou úplně vhodné, ale pokud je časový úsek 20 a více let a chcete mít zejména zajištěné stáří, je pravidelné investování do akcií nebo akciových fondu takřka ideální.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *