Porovnání spořicích účtů – jak jsou na tom?

Úrokové sazby spořicích účtů neustále padají. Na úrok vyšší než jedno procento už můžete takřka zapomenout, pokud nejste aktivní klient. V tomto srovnání se dozvíte, kde dostanete nejlepší zhodnocení na padesát tisíc a jeden milion korun.

Úrokové sazby na spořicích účtech se v nejbližších měsících rozhodně zvyšovat nebudou. Odborníci očekávají spíše jejich další pokles.

Úrokové sazby na spořicích účtech se v nejbližších měsících rozhodně zvyšovat nebudou. Odborníci očekávají spíše jejich další pokles.

Již delší dobu probíhá postupný pád úrokových sazeb. Banky mají od klientů dost peněz a další vklady příliš nevítají. I proto nyní spíše běží trend, kdo nabídne nejmíň. Mít výhodně úročený spořicí účet se teď nikomu příliš nehodí. Jen od poloviny ledna do dubna klesly sazby na spořicích účtech průměrně z 0,74 na 0,67 procenta u stotisícového vkladu. A propad se očekává i nadále. Sazby již snížilo sedm bank a jedna záložna. Postupně snižují banky Air Bank, Equa Bank, Fio banka, Oberbank, Raiffeisenbank, Sperbank, UniCredit Bank či Moravský peněžní ústav nebo Expobank. Současná situace je výhodná spíše pro ty, kdo si chtějí vzít úvěr nebo hypotéku. Ti šetřiví mají v současné době spíše smůlu, protože úroky na spořicích účtech neustále klesají a jestliže se nestane něco mimořádného, očekávají odborníci úrokové sazby do Vánoc na 0,65 procentech u těch nejlepších nabídek, průměrně pak okolo 0,4 procent.

Protože je depozitní sazba Evropské centrální banky již nějakou dobu ve špatné situaci a v současnosti je na nule (ještě nedávno byla dokonce v mínusu), musí komerční banky za uložení peněz platit. Česká národní banka se zatím k záporným sazbám neodhodlala. Guvernér Miroslav Singer je k záporným sazbám spíše skeptický, Jiří Rusnok, který bude nastupovat po něm, o nich vážně uvažuje. Záporných sazeb se bát zatím nemusíme, ale ani úrok blízko nule přílišné nadšení nebudí.

Věrní klienti mají lepší podmínky

Jestliže už vlastníte nějaký spořicí účet delší dobu, máte šanci na lepší sazby. Banky odměňují klienty za věrnost bonusovými sazbami. Není to sice také žádný velký skok, ale přeci jen to nějakou desetinku procenta udělá. Pro lepší sazby však většinou musíte splnit i nějaké podmínky, abyste na ně dosáhli.

Srovnání spořicích účtů

Pro srovnání jsme vybrali částky padesát tisíc a jeden milion korun. U padesátitisícového vkladu se po dobu jednoho roku z účtu nebude nic vybírat a naopak, každý měsíc se bude vkládat dalších tisíc korun. U druhého vkladu se naopak nic více přidávat nebude. Kolik si tímto spořením za rok našetříte a kde nejvíc?

Kde dostanete nejvíc při vkladu padesát tisíc?

Na prvním místě v tomto žebříčku se umístila Equa Bank, kde můžete získat úrok až 1,25 procent, ovšem za předpokladu, že na běžném účtu budete mít měsíčně alespoň 10 000 Kč nebo zaplatíte 3x měsíčně bezkontaktní kartou. Další v pořadí je Raiffeisenbank s úrokovou sazbou 1,10 procent, za ní následuje ZUNO Bank s úrokem od 1,10 procent, které ovšem získáte jen v případě, že si daný měsíc nebudete z vašeho spořicího účtu nic vybírat. Čtvrtá v pořadí je Sberbank se sazbou 1,03 procent. Banka poskytuje garanci do konce roku, že zvýhodněná sazba ve variantě s FÉR kontem AKTIV nebo OPTIMAL bude vždy alespoň o 30 procent nižší než u varianty bez FÉR konta.

Banka

Účet

Úrok

Naspořeno celkem

Equa Bank

Spořicí účet HIT (s bonusem)

1,25

62 592,43 Kč

Raiffeisenbank

eKonto Flexi

1,10

62 521,08 Kč

ZUNO Bank

Spoření PLUS (s účtem Plus)

1,10

62 521,08 Kč

Sberbank

FÉR spoření PLUS (s FÉR kontem)

1,03

62 487,79 Kč

Zdroj dat: finparada.cz

Kde na tom budete nejlépe při vkladu jeden milion korun?

U milionového vkladu vám nejlepší úroky nabídnou v ZUNO Bank, celkem 0,60 procent. Druhá v pořadí je Moneta Money bank s 0, 50 procent. Spořicí účet Gold umožňuje získání tzv. Úrokových bonusů. První získáte pokud budete mít vedený běžný účet Genius Gold a pravidelný měsíční kreditní příjem alespoň 30 000 Kč nebo bonus 2 za podmínky, že k určitému dni bude součet všech podílových listů nakoupených prostřednictvím nějakého podílového fondu od Monety Money Bank alespoň 500 000 Kč. Oba bonusy se sčítají. Za ní je Equa bank s 0, 55 procenty. Stále však zůstává podmínka minimálního příjmu alespoň 10 000 Kč nebo 3x platba bezkontaktní kartou. Na čtvrtém místě je Sberbank s 0,43 procenty.

Banka

Účet

Úrok

Naspořeno celkem

ZUNO Bank

Spoření PLUS (s účtem PLUS)

0,60 %

1 006 389,93 Kč

Moneta Money Bank

Spořicí účet GOLD

0,50 %

1 005 961,60 Kč

Equa bank

Spořicí účet HIT (s bonusem)

0,55 %

1 005 877,61 Kč

Sberbank

FÉR spoření PLUS (s FÉR kontem)

0,43 %

1 005 185,22 Kč

Zdroj dat: finparada.cz

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *