Proč potřebujete investičního makléře

Čeští občané se stále více snaží zajistit na svou budoucnost. Investují do nemovitostí, různých druhů spoření a chtějí mít dostatek prostředků na důchod. Patříte také k těm, kdo chtějí zhodnotit své finance a být o kousek napřed? V takovém případě musíte vědět, zda chcete investovat hodně nebo málo a znát trh. Velkou pomocí může být investiční makléř, ovšem najít toho správného a nenechat se podvést, může být někdy docela oříšek.

Kvalitní investiční makléř vám může pomoci vytvořit takové portfolio, které dokáže vydělat.

Kvalitní investiční makléř vám může pomoci vytvořit takové portfolio, které dokáže vydělat.

Rčení „důvěřuj, ale prověřuj“ zde skutečně platí. Na vaše peníze číhá mnoho podvodníků, kteří chtějí hlavně svůj prospěch a o ten váš jim příliš nejde. Na co se tedy zaměřit?

Nejsou všichni makléři stejní

Vždy hledejte investičního makléře. Finanční poradci či tzv. pojišťováci, kteří jsou vám schopni nabídnout pohádkové bohatství během týdne, skvěle uložené peníze ve spoření, které ani nepotřebujete, rozhodně vynechte. Toto ani nejsou lidé, kteří mají právo poskytovat investiční služby. Investiční makléři, aby mohli svou práci vykonávat, musí mít povolení od regulátora, což je v tomto případě Česká národní banka.

Makléře si klidně vyzkoušejte a na první schůzce se ho hned zeptejte, jakou má představu o vašem portfoliu. Když nebude schopen vám hned doporučit základní pravidlo (diverzifikaci portfolia), na další schůzku s ním už nechoďte. Je to stejné, jako hra v karty. Nesázejte vše jen na jednu. Diverzifikace znamená, že se rozdělí vaše investice do více aktiv a rozloží se riziko do více investičních nástrojů. Protože je možností opravdu dost, měl by vám s nimi váš investiční makléř umět pomoci.

Prověřte si ho

Zjistěte, jak dlouho se již makléř v oboru pohybuje, jaké má klienty a jestli byli s jeho službami spokojeni. Osobní zkušenost vám napoví nejlépe, jaký asi je. Je to často lepší, než tisíce neověřených referencí na internetu. Klidně se ho i zeptejte na kontakty, kteří vám rádi sdělí své investiční zkušenosti právě s vámi vybraným odborníkem.

Motivace

Určitě mu i položte otázku, proč toto zaměstnání dělá a co ho k němu motivovalo. Také byste měli zjistit, zda je dostatečně finančně ohodnocen za své služby, abyste se pro něj právě vy nestali zdrojem jednoduše získaných příjmů.

Prodává nebo nabízí

I když si najdete odborníka, vždy se u každé nabízené investiční příležitosti rozmyslete, zda vám ji nabízí opravdu proto, abyste dokázali výhodně zhodnotit své investice nebo kvůli nejvyšší provizi.

Stejně tak je důležitá i srozumitelnost poskytovaných informací. Jestliže vám investiční makléř dostatečně nedokáže vysvětlit jednotlivé kroky, doporučení i příležitosti, budete možná potřebovat někoho schopnějšího. Když chcete investovat, musíte mít přehled o tom, kam své peníze vkládáte, jak je pro vás investice důležitá, kolik můžete vydělat a zda je riziková.

Řešení na míru

Chtějte ideální řešení na míru sobě. Ne to, které dostává každý druhý. Skutečně výhodná finanční investice počítá s problémy, zázemím i možnostmi každého investora zvlášť. Kvalitní investiční makléř musí znát vaše investiční možnosti a připravit pro vás ideální řešení.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *