Víno či umělecká díla – čím jsou starší, tím jsou cennější

Chcete začít s investicemi a nevíte jak na to? A přemýšleli jste již nad tím začít investovat do známek, vína či umění? Jsou to věci, které přinášejí zajímavé z hodnocení, a v čase jejich cena stoupá. Samozřejmě platí, že byste neměli vložit všechny své peníze do jedné lahve vína či obrazu.

Méně známá či originální umělecká díla se mohou v budoucnu stát velmi cenná.

Méně známá či originální umělecká díla se mohou v budoucnu stát velmi cenná.

Víno

Oproti klasickým vínům, která jsou určena k rychlé spotřebě, hodnota investičních vín vzrůstá s přibývajícím věkem. Jsou i případy, kdy se jeho cena může zvýšit o desítky procent oproti původní ceně. Investory nejsledovanější index investičních vín na londýnské burze vykazuje za posledních 20 let průměrné hrubé roční zhodnocení 13 procent. Do vína se nejčastěji rozhodně investovat ten, kdo tento nápoj sám miluje. Takový člověk se chce sám rozhodnout, do jakých vín bude investovat a může zvolit investiční fond na víno zaměřený. Je důležité počítat s delším horizontem alespoň pět a více let. Dlouhodobá investice do vína je daná především tím, jak se bude vyvíjet cena, která roste v čase. Je to z toho důvodu, že nabídka jednoho konkrétního vína každý rok klesá a přibližně za 10 až 20 let dosahuje nejvyšší ceny.

Tak jako všude i zde musí investor počítat s určitými náklady. Prostředky budete potřebovat na uskladnění lahví ve specializovaných skladech. Vhodné je i pojištění na přepravu a uskladnění.

Informace o investování i nabídce můžete zjistit:

Známky

Sbírat poštovní známky není tak jednoduché, pokud je chcete sbírat jako investici. V takovém případě se musíte soustředit na budování sbírky, která bude v něčem unikátní. Taková sbírka ovšem nevznikne za týden. Sběr známek, který má být v něčem jiný, bude trvat hodně dlouho, většinou se jedná i o několik generací. Stejně tak je to i s jejich zhodnocením. Sběratelství vám nezajistí rychlé zbohatnutí, ale tak jako všude i tady existují výjimky. K určení hodnoty i zdánlivě bezcenného kusu jsou potřeba znalosti a rozhled v oboru. K tomu jsou určené katalogy, kde jsou evidovány a aktualizovány ceny většiny známek světa. Pro sběratele je také nutné mít k dispozici dostatek peněz. Aby se mohlo reagovat v případě, že se objeví nenadálá příležitost a je nutné reagovat rychle.

Další možné informace najdete zde:

Obrazy a umělecká díla

Stejně jako u známek, tak i u umění je třeba počítat s dlouhodobým zhodnocením. K tomu obvykle dojde až po několika letech, ale spíše až po několika desetiletích. A samozřejmě i samotná proměna investice zpět na peníze chvíli trvá. Umění nepatří, např. jako zlato, k likvidním investicím a při prodeji musíte hlídat správné načasování. Každé umělecké dílo se lépe prodá, pokud je již nějak známé a bylo třeba někde už vystaveno, psalo se o něm nebo je slavné. Řada investorů sází na klasiku, tedy prověřená díla velkých autorů. U těch se ceny pohybují dosti vysoko. Dobře se zhodnocují díla autorů etablovaných, ale zároveň méně známých. Také věci méně obvyklé, mohou být zajímavě zhodnoceny. Například fotografie, sochy či skleněné artefakty.

Třeba investice do českého skla mají velkou výhodu v tom, že při následném prodeji se nemusíte soustředit jen na tuzemský trh, ale na světový. České sklářství je známé po celém světě, a to již desítky let.

Další informace zjistíte zde:

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *