Vydělali byste s obrazem moderního českého malíře?

Někteří lidé umění milují a kupují ho z lásky, jiní v něm vidí příležitost k dobré investici. V letošním roce si na své přijdou v aukčních síních oba tipy. Obrazy nejznámějších českých malířů jsou prodávány za rekordní částky.

Zatím nejcennějším dílem letošního roku je obraz Josefa Čapka V červnu.

Zatím nejcennějším dílem letošního roku je obraz Josefa Čapka V červnu.

České umění je nyní v kurzu tak jako dlouho ne. Pokud byste si chtěli pořídit domů deset nejdražších obrazů, které byly prodány v první polovině letošního roku v aukčních síních, museli byste si připravit 100 milionů korun.

Nejdražší je Josef Čapek

Zatím nejvíce oceněným dílem roku 2016 je obraz od Josefa Čapka V červnu (Kraj), který se vydražil v aukční síni European Arts. Aukce probíhala v březnu a obraz se vydražil za 17,5 milionu korun. U Čapka se jedná současně i o nový aukční rekord. Mezi autorské rekordy patří i díla Jana Zrzavého, Václava Špály a Mikuláše Medka. Ten má zastoupení hned se dvěma obrazy a je jediným autorem v top 10, který nepatří do kategorie klasické moderny. Moderna je již několik let hlavním lídrem na českém trhu s uměním a letošní rok na tom nic nemění.

Celkem letos sběratelé a investoři utratili letos v červnu na aukcích s uměním více než půl miliardy, což je v meziročním srovnání víc o 14 procent. Index ART+, který převádí různé parametry trhu na jediné číslo, ukončil červen na rekordní hodnotě 884 bodů, což je nyní nové historické maximum.

České umění má své příznivce i v zahraničí. Za částky nad 20 milionů korun se prodaly hned dva obrazy, díla Toyen a Josef Šíma. Do aktuálního českého top 10 se dostal také Zdeněk Sýkora s obrazem Linie č. 74, který byl na aukci v Kolíně nad Rýnem prodán za 5,7 milionu korun. Jedná se o nový autorský rekord.

mm

Autor: Ivo Mahler

Miluji obchodování na trzích a vše kolem toho. Když jsem se poprvé seznámil s CFD deriváty, byl jsem očarován možností obchodovat velké objemy s relativně malým kapitálem. Tak jako v životě je ale nahoře i dole, takže byly doby lepší i horší. Nyní se již považuji za zkušeného obchodníka, který neobchoduje srdcem, ale rozumem. Když neobchoduji, rád píši články sem na Investomanii, vzdělávám se nebo se toulám přírodou.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *