Vydělávejte díky sdílené ekonomice

Digitální technika nás v dnešní době provází neustále. Díky chytrým telefonům, tabletům či počítačům můžete sdílet informace po celém světě. Tento fenomén již pronikl i do ekonomiky. Ve Velké Británii se sdílenou ekonomikou živí už 5 milionů lidí. U nás je však stále v plenkách. Přesto k nám pomalu ale jistě pronikají platformy, např. Airbnb nebo Uber, díky kterým je možné na sdílení vydělávat.

Pronajímaní volného bytu či pokoje cizincům vám může dobře vydělávat.

Pronajímaní volného bytu či pokoje cizincům vám může dobře vydělávat.

Sdílejte a vydělávejte

Vlastníte byt, který příliš často nevyužíváte nebo v něm dokonce vůbec nebydlíte? Nebo třeba chalupu? Nebo máte v bytě jeden pokoj volný? Pak máte ideální možnost, jak poměrně jednoduchým způsobem vydělat. Jestliže vám nevadí, že budete sdílet svou domácnost s cizincem nebo pronajímat takto celý byt, vrhněte se do toho. Můžete místnost nebo bydlení pronajmout turistům. Této formě podnikání se říká GIG economy neboli sdílená ekonomika. Její podstata tkví ve sdílení, půjčování či pronájmu.

Tento fenomén přinesla americká společnost Uber, která představila jinou možnost k běžné taxislužbě. Díky mobilní aplikaci je možné si objednat taxi u řidiče, který je registrovaný v systému, ale jezdí vlastním vozem a může tak pracovat v době, kdy mu to vyhovuje. Tato služba již funguje i v našem hlavním městě od roku 2014. Podobně fungují i aplikace Airbnb či VRBO. Na nich si mohou lidé pronajmout pokoj, byt či celý dům přímo od jejich majitelů.

Princip je jednoduchý, máte auto a volný čas, tak nabídnete prostor ke svezení ve svém autě. Máte volný byt či pokoj, tak nabídnete ten. Zpočátku můžete budovat jen vedlejší příjem a po čase se může stát sdílená ekonomika vaší hlavní obživou. Prezident Hospodářské komory České republiky prohlásil, že se jedná o přirozenou reakci na přeregulovanost některých odvětví na trhu, protože ekonomika si sama od sebe razí cestu k novým oblastem.

Podle výsledků některých analýz sdílená ekonomika velmi rychle nachází své příznivce. I když je prozatím jen v plenkách, je pravděpodobné, že z nich velmi rychle vyroste. Jen aplikace jako je Uber, už mají na pražském trhu s osobní dopravou podíl kolem 15 procent.

Vydělávejte na svém bytě

Dnes není žádný problém najít si ubytování kdekoliv na světě. Stačí mít jen k dispozici internet. Navíc si můžete vybrat, kde chcete svou hlavu složit. Zda to bude hotel, penzion nebo třeba nějaký byt či dům. AirBnB na svých stránkách deklaruje, že si turisté budou připadat jako obyvatelé vybraného města. A právě o to většině cestovatelů a dobrodruhů jde. Zapadnout a užít si do sytosti místní kulturu a zvyky. Navázat nové známosti a skutečně si užít úplně jinou dovolenou.

Jestliže tedy vlastníte nějakou nemovitost a ideálně v Praze nebo jiné atraktivní lokalitě, můžete se na tento zajímavý přivýdělek nechat nalákat. Hlavní město je pro zahraniční turisty stále top a v oblasti krátkodobých pronájmů si drží podle statistik AirBnB na čtvrté pozici. Před Prahou je jen Londýn, Paříž a Řím. A mnohdy poptávka vysoce převyšuje nabídku.

Jak funguje krátkodobý pronájem?

Registrujete se na platformě, vyplníte popis pronajímaného místa, nahrajete fotky a začnete pronajímat. No tak jednoduché to samozřejmě úplně není, protože lidé jsou vybíraví, a proto hledí i na polohu nemovitosti, vybavení, zařízení i servis. Je jasné, že pokoj či byt musí být čistý, ideální s ložním prádlem a naleštěnou kuchyní i koupelnou. Velkou výhodou jsou další služby, například příprava snídaně či služby průvodce po městě. Samotná cena pronájmu se odvíjí od vybavení, zařízení, poloze, dopravní dostupnosti, apod. V průměru se cena ubytování pohybuje kolem 60 euro za noc. Až se budete rozhodovat o ceně, podívejte se, za kolik se nabízejí byty či domy ve vašem okolí a hned budete mít lepší představu.

Zbývá ještě rozhodnout se, zda je pro vás výhodnější dlouhodobý nebo krátkodobý pronájem. Oboje má samozřejmě své výhody a nevýhody. U krátkodobého pronájmu budete mít opravdu hodně klientů a za měsíc si můžete vydělat mnohem více než u dlouhodobého pronájmu za půl roku. Musíte však počítat s mnohem větší náročností. Častější úklid a doplnění potřebné výbavy a příjemní nemusí být ani sousedé, když se jim tam budou neustále střídat lidé různých národností s kufry a že někteří jich mívají opravdu dost.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *