Výhody a nevýhody fondů peněžního trhu

Investice na peněžním trhu nesou nízkou jednorázovou návratnost a ve srovnání s emisemi akcií nebo dluhopisů podniků je riziko pro jistinu obecně poměrně nízké. Existuje však řada kladných a negativních faktorů, které by měli všichni investoři znát, pokud jde o peněžní trh. V tomto článku se podíváme na výhody a nevýhody fondů peněžního trhu.

Fondy peněžního trhu mají své výhody a nevýhody.

Fondy peněžního trhu mají své výhody a nevýhody.

Výhody investování na peněžním trhu

1. Vhodné místo pro uložení peněz 

Když je akciový trh mimořádně volatilní a investoři si nejsou jisti, kde investovat své peníze, může být peněžní trh úžasným bezpečným přístavem. Proč? Jak je uvedeno výše, účetnictví a fondy peněžního trhu jsou často považovány za méně rizikové než jejich akcie a obligace. To proto, že tyto typy finančních prostředků obvykle investují do nízkorizikových vozidel, jako jsou vkladové certifikáty, pokladniční poukázky a krátkodobé komerční papíry. Navíc peněžní trh často vytváří pro investory nízkou jednočíslicovou návratnost, která na trhu může být stále atraktivní.

2. Likvidita není obvykle problém

Fondy peněžního trhu obecně neinvestují do cenných papírů, které obchodují s malými objemy nebo mají tendenci mít jen málo. Spíše obecně obchodují se subjekty a nebo cennými papíry, které mají poměrně vysokou poptávku (např. Státní pokladniční poukázky). To znamená, že mají tendenci být likvidnější a že investoři je mohou koupit a prodávat s relativně snadnou výhodou. V některých případech mohou být tyto akcie vysoce likvidní, ale počet zájemců je pravděpodobně velmi omezen. To znamená, že vstup a výstup z takové investice by mohl být obtížný, kdyby se trh nacházel v červených číslech.

Nevýhody investování na peněžním trhu

1. Kupní síla může být slabá 

Pokud je návratnost investic 3 %, ale inflace 4 %, ztrácí investor v podstatě kupní sílu každý rok. Časem mohou investice na peněžním trhu skutečně způsobit, že člověk je chudší v tom smyslu, že peníze, které vydělá, nemusí držet krok s rostoucími životními náklady.

2. Výdaje mohou být vysoké

Když investoři vydělávají 2 % nebo 3 % na účtech peněžního trhu, mohou i malé roční poplatky odčerpat značnou část zisku. Může být pro investory peněžního trhu velmi obtížné držet krok s inflací. V závislosti na účtu nebo fondu se poplatky mohou lišit v negativním dopadu na výnosy.

3. Síť pojištění nemusí fungovat

Peněžní prostředky zakoupené v bance jsou zpravidla pojištěny do určité částky na vkladatele. Nicméně podílový fond peněžního trhu není obvykle pojištěn vládou. To znamená, že navzdory skutečnosti, že vzájemné fondy peněžního trhu mohou být i nadále považovány za poměrně bezpečné místo pro investování peněz, stále existuje prvek rizika, o němž by měli všichni investoři vědět.

4. Nezaručená návratnost

Fondy peněžního trhu obecně investují do státních cenných papírů a jiných možností, které jsou považovány za relativně bezpečné, mohou také převzít určitá rizika, aby získali vyšší výnosy pro své investory. Takže, aby se zvýšila pravděpodobnost návratu financí, může se investovat do dluhopisů nebo obchodních cenných papírů, které nesou další riziko. Jde o to, že investování do nejvýnosnějšího fondu peněžního trhu nemusí být vždy nejchytřejší myšlenkou vzhledem k dodatečnému riziku. Nezapomeňte, že výsledek, který fond zveřejnil v předchozím roce, nemusí nutně ukazovat, jaký bude výsledek v roce dalším.

Je také důležité poznamenat, že alternativa k peněžnímu trhu nemusí být žádoucí ani v některých tržních situacích. Například pokud máte dividendy nebo výnosy z prodeje akcií, které vám byly zaslány přímo, vám nemusí umožnit zachytit stejnou míru návratnosti. Navíc reinvestování dividend do akcií může pouze zhoršit problémy s návratností na trhu.

5. Ztracená příležitost

Investice do podílových fondů peněžního trhu, které mohou často dosahovat pouze 2 % nebo 3 %, mohou investorovi přinést malou návratnost. To může mít velký dopad na schopnost jednotlivce budovat bohatství.

Závěrem

Investování na peněžním trhu může být velmi výhodná věc, zvláště pokud potřebujete krátkodobé, relativně bezpečné místo k zaplacení hotovosti. Nicméně před investováním jakýchkoli peněz do podílového fondu peněžního trhu by investoři měli nejprve porozumět jak prospěšným, tak i těm opačným faktorům. Stejně jako každá investice, i fond peněžního trhu má své klady a zápory a není ideální ve všech situacích a dokonce potencionálně škodlivý v jiných.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *