Vývoj ceny ropy 2015

Ropa alias černé zlato

V roce 2015 lze očekávat výrazné zvýšení cen ropy

Vývoj cen ropy v roce 2014 byl velice dramatický, když se ceny ropy za barel propadly z hranice přes 100 dolarů k hranici 50 dolarů. Pokles pokračoval dále počátkem roku 2015, kdy došlo dokonce k prolomení ceny 45 dolarů za barel ropy WTI. Čtěte o 5 faktorech, které můžou za dramatický pokles ceny ropy.

1) Převis nabídky nad poptávkou po ropě

Dočasná nerovnováha mezi nabídkou převyšující poptávku po ropě ve výši 1 až 1,5 milionů barelů ropy denně (mb/d). Graf níže zobrazuje vývoj nabídky (zeleně) a poptávky (žlutě) od ledna 2009. Je zřejmé, že trh je v nerovnováze o cca 1.5%, nicméně i takto malý rozdíl je dostatečný nato, aby ropa klesla na polovinu své špičkové hodnoty z letní sezóny 2014. Graf zobrazuje i predikci do konce roku 2015, při předpokladu produkce zemí OPEC 30 mb/d. Je zřejmé, že se odhaduje vyrovnání nabídky s poptávkou, což zřejmě způsobí návrat cen ropy zpět k hodnotám počátku roku 2014.

Převis nabídky nad poptávkou ropy

Rozdíl 1,5 milionu barelů denně v nabídce nad poptávko má citelný dopad do ceny ropy

2) Eagle Ford Shale a dočasné zvýšení nabídky ropy

Během posledních měsíců se významně rozšířily nové metody těžby ropy, které do té doby zůstávaly nerentabilní. Jedná se zejména o těžbu ropy z Kanadských ropných písků a břidličných polí v Severní Dakotě, stejně jako v jižním Texasu v Eagle Ford Shale regionu.

region Eagle Ford Shale

Velké zásoby ropy a plynu ukrývá region Eagle Ford Shale na jihu USA

Nově vzniklá těžební zařízení zvýšila denní produkci ropy o 0,6 milionů barelů denně. Za pozornost však stojí skutečnost, že nově těžená ložiska se velice rychle vyčerpají, jelikož oproti tradičním těžebním plošinám v nich klesá tlak rychleji a proud ropy z nich tryskající tak rychle ztrácí svoji sílu.

Podle průzkumu se během prvního roku provozu ropných plantáží Eagle Ford Shale sníží jejich produkční kapacita o 70% a během druhého o dalších 30%. Z toho vyplývá, že po dvou letech bude produkce Eagle Ford Shale pouze 21% ze své vrcholové produkční kapacity, kterou tyto dny zásobuje trh. Tím pádem současný převis nabídky nad poptávkou může být velice krátkodobý.

3) Nové rafinerie na blízkém východě

Do léta 2015 se očekává, že budou v provozu všechny tři nové rafinerie na výrobu benzínu, nafty a plynu na blízkém východě. Dvě z nich jsou již v provozu a celkový nárůst produkce zpracovaných pohonných hmot bude 1,2 milionů barelů denně.

Počátek těchto rafinerií sahá až do roku 2005, kdy se začalo s jejich plánováním a dnes patří k nejvýkonnějším a nejmodernějším na světě. Při jejich plném zapojení s zvýší celosvětová produkce zpracované ropy na 94 milionů barelů denně.

4) Pokles poptávky

Podle posledního měsíčního výkazu EIA je v prvním kvartálu roku 2015 nižší poptáka po ropě, než v 3. čtvrtletí 2014. Zejména v Evropě poklesla poptávka po ropě z 14,6 milionů barelů v Q3/2014 na 13,6 milionů barelů ropy denně v Q1/2015. To spolu se zvýšením produkce 0,6 milionů barelů denně plně vysvětluje současný převis více jak 1,5 milionů barelů denně produkce nad spotřebou a odůvodnělý pokles ceny.

5) Nedostatečné skladovací zásoby

Skladovací zásoby mnoha menších zemí i řady rafinerií jsou již plné a plní se i poslední skladovací prostory. V ropné oblasti Cushing v Oklahomě se odhaduje, že do července dojde skladovací kapacita, již nyní jsou zaplněny 50 miliony barely ropy, přičemž pojmout mohou okolo 80 milionů barelů ropy. Týdně však přibývá okolo 3 milionů barelů ropy, což je nejrychlejší tempo růstu ropných zásob, jaké tento region pamatuje.

Ropný tanker pronajatý Unipecem

čísnký Unipec si pronajímá tankery na skladování ropy

Celkově se v USA skladuje již přes 400 milionů barelů ropy a volné kapacity rychle docházejí. Proto jednou z cest, jak si poradit s přebytečnou ropou je její laciná odpordej a její spotřeba.

Situaci s levnou ropou ve velkém využívají i spekulanti. Například v září roku 2014 si čínská společnost Unipec pronajala vůbec největší světový ropný tanker s kapacitou 3,2 milionů barelů jednoduše k uskladnění levné ropy. Stejně tak i část zásobníků je pronajata spekulantům, kteří je nyní plní levnou ropou, aby ji mohli později prodat s tučným ziskem.

Jaký je odhad pro vývoj ceny ropy v roce 2015?

Krátkodobě je na tuto otázku velice složité odpovědět. Poptávka a nabídka má rozhodující vliv na cenu s ropou, nicméně spekulace na trhu dokáží často cenu během jednoho dne zvednout či snížit i o 5%.

Některé světové renomované společnosti hovoří o tom, že ještě může přijít dno okolo 20-30 dolarů, jiné vidí rostoucí ceny již jako začátek nové letní sezóny s tím, že růst bude pokračovat minimálně do léta k hranici 70-80 dolarů za barel ropy. V té doby však dojde zřejmě k celosvětovému vyčerpání skladovacích kapacit, konci motoristické sezóny a možná nás koncem roku 2015 opravdu čeká dramatický pokles ceny ropy až k 30 dolarům.

Lze na ropě vydělat?

Online broker Plus500 nabízí všem novým obchodníkům, kteří se zdarma zaregistrují přes náš odkaz, 500 Kč na obchodování s ropou bez nutnosti vkladu. Stačí kliknout na odkaz níže, zvolit “Skutečné peníze”, vložit email, heslo a telefonní číslo, po jehož ověření SMS zprávou dostanete 500 Kč, se kterými můžete skutečně obchodovat s ropou! Díky finanční páce 1:152 za ně můžete nakoupit či prodat okolo 50 barelů ropy, to není špatné, za cca 2 minuty “práce” během registrace, co myslíte?

>>> Získat 500 Kč na obchodování s ropou v Plus500 < <<

mm

Autor: Ivo Mahler

Miluji obchodování na trzích a vše kolem toho. Když jsem se poprvé seznámil s CFD deriváty, byl jsem očarován možností obchodovat velké objemy s relativně malým kapitálem. Tak jako v životě je ale nahoře i dole, takže byly doby lepší i horší. Nyní se již považuji za zkušeného obchodníka, který neobchoduje srdcem, ale rozumem. Když neobchoduji, rád píši články sem na Investomanii, vzdělávám se nebo se toulám přírodou.
Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

4 reakce na Vývoj ceny ropy 2015

 1. Dalibor Frank říká:

  Hej, drobrý článek. Akorát nechápu, že i tak malý převis nabídky nad poptávkou může způsobovat takový pokles ceny ropy???

 2. Stefan Filo říká:

  Zajímavé a poučne. Jen by mne ještě zajímalo, nakolik se do celkovych nakladu realizacd nakupu ropy promítá geopoliticky faktor v sounáležitosti transportnimi specifiky. 

 3. Jsem Ropa říká:

  Jaký bude vývoj ceny ropy v Q2 až Q3 2015?
  Prozatím se zdá, že se ceně moc nahoru nechce. Mírné oživení sice proběhlo, ale nic, co oznamovali analytici počátkem roku, takže se zdá, že nabídka je pořád obrovská. Jaký je váš odhad pro Q2-Q3? Podle mě ropa půjde někam k 60 USD a se zimou zase dolů.

 4. Milan říká:

  Proč u nás není zákon o tvorbě cen jako v Rakousku,NSR atd.a ropné produkty stojí o pár korun míň, když barel ropy je o víc než polovinu levnější, ve světě platí, když OMV, SHel neslevni tak mají zvláštní daň s prodeje 50 procent.Proč toto není taky u nás. Nafta a benzín je v okolních zemích levnější tak jak to je kdo tady tvoří ceny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *