Vyzkoušejte neobvyklé investice

Nudí vás klasické druhy investic a rádi byste nějaké peníze vložili i do něčeho jiného? Proč nezkusit nějaké neobvyklé alternativní investice. Věděli jste, že můžete investovat i do komiksů, whisky, dostihových koní, zkamenělin nebo do vody?

Zkameněliny, pokud jsou pravé, mohou přinést nemalé peníze.

Zkameněliny, pokud jsou pravé, mohou přinést nemalé peníze.

Klasika nebo alternativa?

Mezi alternativní investice rozhodně můžeme zařadit i takové, které patří mezi klasiku. V tomto případě se jedná např. o investiční vína, známky či umělecká díla (sem patří i některé kousky street artu). Do těchto investic se ale pouštějte jen v případě, že máte potřebné znalosti v oboru. Pokud se nechcete více vzdělávat a trávit nad tím čas, vložte peníze třeba přes specializované fondy.

Investiční vína mohou nabídnout hrubé roční zhodnocení někde mezi 10 až 15 procenty. Osvědčená jsou francouzská červená vína z oblasti Bordeaux. Tato vína jsou ale dost drahá. Mnohem levněji pak vyjdou tuzemská vína, ale musí být z prověřených vinařství.

Není nutné pořizovat archivní hotový kousek. Klidně kupte ještě nelahvované víno u vinaře, které bude teprve zrát v sudu. Na trh půjde po dvou letech, kdy se jeho cena prvně zvýší. Nezapomeňte ale, že se jedná o dlouhodobou investici třeba i na 30 let. Vína zrají dlouho a tím získávají na hodnotě. Musíte jim také zajistit správné skladování. Můžete si pronajmout místo ve specializované vinotéce.

Pokud byste rádi investovali do vína, ale nechcete řešit lahve a skladování, můžete vložit peníze do fondů, které se na to specializují, jako je fond Wine investment partners, který se soustředí především na francouzská vína.

Komiksy

Komiksy jsou oblíbené zejména v USA, kde dokáží zajistit poměrně stabilní příjem. V aukčních síních je velký zájem hlavně o různé vzácné sešity s příběhy superhrdinů. Ty se mohou prodávat i za tisíce dolarů. Dosavadní rekord drží sešit se Supermanem, který se prodal za 3,2 miliony dolarů.

Pravěké zkameněliny

Obchodování s pravěkými zkamenělinami se rozjelo od 90. let po uvedení filmu Jurský park. Například lebka šavlozubého tygra se zhodnotila za dvacet let z dvaceti tisíc dolarů na takřka půl milionu dolarů. V tomto oboru je ale velké množství padělků. Pokud byste chtěli investovat právě do zkamenělin, vyberte si prověřeného obchodníka a nezapomeňte ani na jeho historii.

Bitcoin a kryptoměny

Bitcoin a kryptoměny zažívají zejména v letošním roce velký boom. Z pohledu investora je to trochu riskantní investice, protože dochází k výraznému kolísání jeho hodnoty. V loňském roce byla cena jednoho bitcoinu cca 400 dolarů za kus a od loňska se kurz razantně zvýšil a jeho hodnota dosahovala i 5000 dolarů. Poté co Čína oznámila regulaci bitcoinu, se jeho hodnota propadla zase pod hranici 3000 dolarů, aby minulý týden opět překonal hranici 5000 dolarů. Podle odborníků je také velmi sporná akceptovatelnost těchto měn. Když koupíte zlato nebo stříbro, je velká pravděpodobnost, že v období krize ho uplatníte. U bitcoinu je to ale velmi nepravděpodobné.

Vzácná voda

Asi vás napadne, jak je možné, že by voda mohla být vzácná a že by mohla přinést nějaké výnosy. Je to jednoduché. Pitná voda stále ubývá, roste její spotřeba a znečišťují se vodní zdroje. Kvůli tomu, jak lidé zachází s půdou a přetvářejí krajinu, mizí přirozená schopnost vodu zadržet. Jen v Česku je mnoho míst postižených suchem.

Voda je ale k životu nezbytná a nahradit ji nelze. Nedá se tedy očekávat, že by se po ní poptávka snižovala, ale spíše naopak. Země budou nucené postupně vkládat peníze do moderních způsobů zpracování a udržení vody. Z toho budou mít zisk společnosti, které se v oblasti vodního hospodářství pohybují. A právě do takových společností můžete investovat. V korunách je to fond Parvest Aqua. Ten se soustředí na společnosti ve vodárenském a vodohospodářském sektoru.

Hudební nástroje

I mezi hudebními nástroji se najde dost kousků vysoké ceny. Ceněné jsou zejména ty, které vyrobil někdo opravdu známý, nebo na něm hrála nějaká významná osobnost. Do smyčcových nástrojů se investuje již přes 300 let. Můžete zmínit housle stradivárky, které jsou ale pro většinu lidí jen nedostižným snem, protože jejich cena je opravdu vysoká. Zájem je i o violy, violoncella či housle francouzských, německých a anglických smyčcařů.

Zbraně

Cena starožitných zbraní se s časem stále zvyšuje. Zejména speciální kousky, které jsou spojené s nějakým obdobím, příběhem či známou osobností. Ceny u některých se mohou vyšplhat až na miliony dolarů.

Závodní koně

Pokud vás láká oblast dostihového sportu, můžete zkusit investovat do dostihových koní. Koně lze pronajmout od majitele i ve více lidech a poté se dělit o výnosy z jeho dostihů. Výhodné jsou zejména soutěže v zahraničí, kde jsou výhry přece jen finančně zajímavější. Ve Velké Británii jsou hlavní výhry v podobě prize money i v hodnotě desítek až stovek tisíc liber.

Whisky

I slavné pití může vynést dost peněz. Například whisky Chivas Regal The Icon z Prstige Selection firmy Pernord Richard má hodnotu 80 tisíc korun a k nám se každý rok dostane pouze 8 těchto lahví.

Alternativní investice nejsou pro každého

V posledních letech přibývá zájmu o různé alternativní investice ve světě i v tuzemsku. Často jsou to položky s volatilní hodnotou. Ne každý to ale zvládne psychicky sledovat nebo neumí vybrat správně. Tak jako všude i zde platí, že se nesmíte nechat nalákat jen na chvilkovou módní vlnu, ale vždy si vše dokonale prověřit. Vysoké zisky totiž sebou nesou i vysoké riziko, a tak by nikdo neměl vkládat své peníze do ničeho, čemu pořádně nerozumí. Alternativní investice jsou především pro zkušené investory. Ti méně zkušení by měli dávat přednost spíše ověřeným strategiím s klasickými aktivy.

Pokud vás ani tak touha po nějaké „jiné“ investici nepustila, nechte si poradit od někoho zkušeného nebo využijte nabídku specializovaného fondu.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *