DomůČlánkyZajímají vás investice do vína nebo whisky?

Zajímají vás investice do vína nebo whisky?

Publikováno

Investovat se dá do lecčeho. Asi vás hned napadne zlato, akcie, dluhopisy nebo nemovitosti. Existují ale i méně tradiční investice, které mohou být velmi zajímavé. Třeba víno nebo whisky. A v České republice na to začínají lidé slyšet. Už zde existuje fond Wine Investment Partners, který se zaměřuje na vína a přidal se k němu ještě Wine Management SICAV, který má ve své nabídce víno a whisky. Majitelé by ale rádi vlastnili i vlastní palírnu nebo vinici v zahraničí.

Cena whisky se může za 15 let i zdvojnásobit.
Cena whisky se může za 15 let i zdvojnásobit.

Wine Investment Partners funguje v ČR už čtyři roky. To znamená, že před rokem 2014 nebyl k dispozici žádný tuzemský fond a lidé si museli investiční víno nakupovat sami. První český fond, který investuje do alkoholu spravuje finanční prostředky v hodnotě, která přesahuje 140 milionů korun. Své peníze fondu svěřilo přes 40 investorů a zájem o investice do vína roste. Podle odborníků je to zejména díky tomu, že domácnosti mají více peněz. 

Fond Wine Management SICAV, který byl spuštěn nedávno, má zatím pod 20 investorů a portfolio je složeno většinou z těch, kdo o spuštění projektu věděli už dopředu. Investor musí do fondu vložit alespoň jeden milion korun. Majitelé mají velké cíle a chtěli by, aby do příštího roku fond získal asi 150 investorů. Díky tomu by si mohli splnit svůj velký sen a koupit si vinici či palírnu, ideálně palírnu ve Skotsku nebo vinici ve Francii. 

Fond začal fungovat během letošního léta a umožňuje investovat nejen do vína a whisky, ale také do firem, které souvisí s výrobou těchto nápojů. Ve světě je většina fondů zaměřena buď na investice do vína nebo do whisky, ale vždy zvlášť. V tom je fond jedinečný.

Vášeň jednoho z vlastníků a zakladatelů fondů, Martina Kováře, pro alkohol, který je typický pro Skotsko, Irsko a trochu už i Japonsko, je vidět. Ve své kanceláři má všude fotografie skotských palíren. Mnoho z nich i viděl na vlastní oči. A z každé návštěvy si odváží nějakou lepší a samozřejmě i dražší láhev whisky. Vínu zase rozumí více druhý z majitelů, Nejedlý.

Jak se dá koupit vinice či palírna?

Rozhodně to není tak snadné. Jen jít a koupit. V první řadě je potřeba říct, že drtivá většina palíren a vinic není vůbec na prodej a jejich majitelé si je střeží jako oko v hlavě. Jen jednou za čas se objeví nějaká nabídka a po ní je okamžitě obrovská poptávka. Zájemce musí zaplatit vysokou cenu, aby měl vůbec šanci. Ve Skotsku se nachází asi 126 palíren, v Japonsku čtyři lepší. Také vinic není tolik, jejich počet je v řádu několika stovek. 

Tento sen se tak vlastníkům nového fondu tak rychle nesplní. Potřebují hodně peněz a také nějaký respekt v této oblasti, jinak nemají šanci. Pro prodejce je jejich palírna nebo vinice součást kulturního dědictví.

Dlouhodobé investice

Investice do vína či whisky by měla být dlouhodobou záležitostí. Oba nápoje musí nějakou dobu zrát. Je to ale klidná investice, protože i když se změní ekonomická situace, vína nebo whisky se to příliš nedotkne. 

Možná proto zájem o tento druh investic roste. Potvrzuje to i místopředseda Vinařské asociace ČR Jiří Maděrič. Vinaři a znalci si kupují zahraniční víno s dobrým potenciálem už nějaký čas. K tomu není potřeba fond. Podle něj se na investiční fondy obrací spíše movitější klienti.

Cena vína nebo whisky s léty roste

Skotská a irská whisky je na tom v současné době velmi dobře a zažívá nejlepší období v historii. Nahrává jí hlavně zvyšující se poptávka z Asie. Cena vína a whisky se díky bohatnutí světa i menší nabídce zvyšuje a přibližně za deset až patnáct let zdvojnásobí. A když ne, vždycky si svou láhev můžete vypít.

Nejnovější zprávy

Netflix jde po sdílených heslech a zároveň snižuje ceny. Ceny akcií přesto padají.

Oblíbená streamovací platforma Netflix opět šokuje své uživatele. Poté, co před několika měsíci v USA a na západních trzích zvyšovala ceny za předplatné až...

Nvidia poodkryla další ziskovou vertikálu navázanou na umělou inteligenci, akcie reagují téměř dvojciferným růstem

Horečka okolo umělé inteligence zažehnutá nedávným vypuštěním Chat GPT od OpenAI mezi širokou veřejnost způsobila doslova hon po titulech, které s touto technologií mají...

19 z 20 lidí nenachází v Apple TV + hodnotu úměrnou ceně služby

Apple má problém. Jeho streamovací službu Apple TV+ má již několikátý rok po sobě pouze cca 22% majitelů iPhonů a procento ne a ne...
Martina Mádlová
Martina Mádlováhttps://www.investomanie.cz/author/martina/
Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Testy společností