DomůČlánkyZelené fondy – ideální investice pro milovníky přírody

Zelené fondy – ideální investice pro milovníky přírody

Publikováno

Chystáte se rozšířit své portfolio a poohlížíte se po nějaké vhodné investici? Jestliže jste milovník přírody a nadšenec do její ochrany, mohly by vás zaujmout tzv. zelené nebo také etické fondy. Moc známé nejsou, protože se jedná o trochu nekonvenční investiční nástroj, ale rozhodně zajímavé. Zásadní roli v nich hraje mimo jiné i etická odpovědnost jednotlivých firem.

U České spořitelny můžete spořit na penzi a zároveň i do firem vyrábějících energii pomocí solárních nebo větrných elektráren.
U České spořitelny můžete spořit na penzi a zároveň i do firem vyrábějících energii pomocí solárních nebo větrných elektráren.

Odpovědné investování zaznamenává čím dál větší úspěch po celém světě a lidé se o tuto možnost zajímají čím dál víc. V roce 2016 se evropský fond s odpovědnými investičními fondy dostal na 10 bilionů korun spravovaných aktiv. Ve srovnaní s rokem 2010 je to už dvojnásobná částka.

Poručíte větru a dešti?

Neporučíte, ale můžete do nich investovat, respektive do jejich ochrany. Dokonce i na českém trhu se dají vložit peníze do akcií a cenných papírů firem, které se drží určitých etických standardů. Například ČSOB nabízí fond Vodního bohatství. Ten se zaměřuje na firmy, které mají za úkol čistit, odsolovat nebo dodávat kvalitní vodu. Tak má za úkol obnovovat infrastrukturu.

Česká spořitelna zase před rokem představila svůj fond, kde se dá eticky našetřit na penzi. Portfolio fondu tvoří dluhopisy společensky odpovědných firem, dluhopisech a nově i na akciích. Najít byste v něm mohli třeba energetické firmy vyrábějící energii solárními či větrnými elektrárnami. Za prvních šest měsíců existence fondu spravovala banka peníze klientů v hodnotě vyšší než 100 milionů korun. Do červa letošního roku si ve fondu ukládalo peníze na penzi více než 18 tisíc klientů. Objem majetku přesáhl 153 milionů korun.

Výběr podle společenské odpovědnosti

Výběr nástrojů finančního trhu, ve který se zhodnocují úspory klientů, se liší. Tradiční fondy ve svém investičním rozhodování řeší hlavně poměr rizika a výnosu. V případě odpovědných fondů se mimo tato hlediska řeší i společenská odpovědnost firem.

Z fondů jsou tedy vyřazovány firmy, které působí ve zbrojním průmyslu, využívají dětskou práci, vyrábí geneticky upravené plodiny či se věnují obchodu s tabákem. Společnosti, které projdou prvním kritériem, jsou pak posuzovány dále. Řeší se jejich ekologické smýšlení, podnikové řízení a společenské hledisko. Dále se hodnotí to, jak firma přispívá k ochraně přírody a přírodních zdrojů, jakou zanechává uhlíkovou stopu, jak se chová ke svým zaměstnancům nebo jak bojuje proti korupci a podvodům.

I přes takto náročné podmínky se může stát, že sítem některá firma projde, i když je nesplňuje. Proto by i investor měl dobře projít portfolio fondu. Do fondu jsou často zařazeny akcie firmy, které v ekologické a sociální oblasti mají dobrou politiku. To ovšem neznamená, že jsou na tom nejlépe v oblasti společenské odpovědnosti.

Etické banky a jejich projekty

Kdo nechce vložit peníze do fondů, může se svými penězi naložit eticky i jinak. Některé banky podporují půjčkami různé konkrétní projekty na etické bázi. Financování některých akcí v nejchudších státech nebo různé jiné iniciativy.

Nejnovější zprávy

Netflix jde po sdílených heslech a zároveň snižuje ceny. Ceny akcií přesto padají.

Oblíbená streamovací platforma Netflix opět šokuje své uživatele. Poté, co před několika měsíci v USA a na západních trzích zvyšovala ceny za předplatné až...

Nvidia poodkryla další ziskovou vertikálu navázanou na umělou inteligenci, akcie reagují téměř dvojciferným růstem

Horečka okolo umělé inteligence zažehnutá nedávným vypuštěním Chat GPT od OpenAI mezi širokou veřejnost způsobila doslova hon po titulech, které s touto technologií mají...

19 z 20 lidí nenachází v Apple TV + hodnotu úměrnou ceně služby

Apple má problém. Jeho streamovací službu Apple TV+ má již několikátý rok po sobě pouze cca 22% majitelů iPhonů a procento ne a ne...
Martina Mádlová
Martina Mádlováhttps://www.investomanie.cz/author/martina/
Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Testy společností