Chystáte se rozšířit své portfolio a poohlížíte se po nějaké vhodné investici? Jestliže jste milovník přírody a nadšenec do její ochrany, mohly by vás zaujmout tzv. zelené nebo také etické fondy. Moc známé nejsou, protože se jedná o trochu nekonvenční investiční nástroj, ale rozhodně zajímavé. Zásadní roli v nich hraje mimo jiné i etická odpovědnost jednotlivých firem.

Odpovědné investování zaznamenává čím dál větší úspěch po celém světě a lidé se o tuto možnost zajímají čím dál víc. V roce 2016 se evropský fond s odpovědnými investičními fondy dostal na 10 bilionů korun spravovaných aktiv. Ve srovnaní s rokem 2010 je to už dvojnásobná částka.
Poručíte větru a dešti?
Neporučíte, ale můžete do nich investovat, respektive do jejich ochrany. Dokonce i na českém trhu se dají vložit peníze do akcií a cenných papírů firem, které se drží určitých etických standardů. Například ČSOB nabízí fond Vodního bohatství. Ten se zaměřuje na firmy, které mají za úkol čistit, odsolovat nebo dodávat kvalitní vodu. Tak má za úkol obnovovat infrastrukturu.
Česká spořitelna zase před rokem představila svůj fond, kde se dá eticky našetřit na penzi. Portfolio fondu tvoří dluhopisy společensky odpovědných firem, dluhopisech a nově i na akciích. Najít byste v něm mohli třeba energetické firmy vyrábějící energii solárními či větrnými elektrárnami. Za prvních šest měsíců existence fondu spravovala banka peníze klientů v hodnotě vyšší než 100 milionů korun. Do červa letošního roku si ve fondu ukládalo peníze na penzi více než 18 tisíc klientů. Objem majetku přesáhl 153 milionů korun.
Výběr podle společenské odpovědnosti
Výběr nástrojů finančního trhu, ve který se zhodnocují úspory klientů, se liší. Tradiční fondy ve svém investičním rozhodování řeší hlavně poměr rizika a výnosu. V případě odpovědných fondů se mimo tato hlediska řeší i společenská odpovědnost firem.
Z fondů jsou tedy vyřazovány firmy, které působí ve zbrojním průmyslu, využívají dětskou práci, vyrábí geneticky upravené plodiny či se věnují obchodu s tabákem. Společnosti, které projdou prvním kritériem, jsou pak posuzovány dále. Řeší se jejich ekologické smýšlení, podnikové řízení a společenské hledisko. Dále se hodnotí to, jak firma přispívá k ochraně přírody a přírodních zdrojů, jakou zanechává uhlíkovou stopu, jak se chová ke svým zaměstnancům nebo jak bojuje proti korupci a podvodům.
I přes takto náročné podmínky se může stát, že sítem některá firma projde, i když je nesplňuje. Proto by i investor měl dobře projít portfolio fondu. Do fondu jsou často zařazeny akcie firmy, které v ekologické a sociální oblasti mají dobrou politiku. To ovšem neznamená, že jsou na tom nejlépe v oblasti společenské odpovědnosti.
Etické banky a jejich projekty
Kdo nechce vložit peníze do fondů, může se svými penězi naložit eticky i jinak. Některé banky podporují půjčkami různé konkrétní projekty na etické bázi. Financování některých akcí v nejchudších státech nebo různé jiné iniciativy.