Den daňové svobody letos přišel rekordně brzy

Češi letos na stát pracovali 153 dnů. Oproti jiným rokům je to rekordně brzy. Mimo ekonomického růstu má na posun hranice vliv i přestupný rok. Eurozónu předběhlo Česko o dvacet dní. Tam přijde den daňové svobody až na konci června. Nejkratší dobu na tento den čeká Jižní Korea, v Evropě Švýcarsko.

Na stát letos Češi pracovali méně než v letech předchozích. Podle Liberálního institutu je to o dva dny dříve.

Na stát letos Češi pracovali méně než v letech předchozích. Podle Liberálního institutu je to o dva dny dříve.

Letos pracovali Češi tzv. na stát nejméně od roku 2000, kdy začal Liberální institut počítat Den daňové svobody. Podle něj připadá letos na čtvrtek 2. června, což je o dva dny dříve než loni. Ekonomové označují za tento den pomyslný okamžik, od kdy jsou veškeré příjmy zaměstnanců či podnikatelů. Do tohoto dne jdou naopak všechny jejich výdělky státu. Ke dvoudennímu přilepšení letos přispěl i přestupný rok, protože měl únor o den více a zároveň i ekonomický růst.

Podle ředitele Liberálního institutu Petra Koblovského na tom vláda velký podíl nemá, i když mnoho politiků se snaží tvrdit opak.

Nejlépe je na tom letos Jižní Korea

V celosvětovém měřítku dosáhla letos nejlepšího výsledku Jižní Korea, která měla Den daňové svobody již 28. dubna. V Evropě jsou na tom nejlépe Švýcaři s 5. květnem. V zemích EU je na tom nejlépe Irsko, Estonsko a Slovensko. Naopak ve Finsku si ještě počkají a Den daňové svobody se jich bude týkat až od 2. srpna. Ve srovnání se zeměmi Evropské unie si Česká republika vede poměrně dobře, protože je hluboko pod průměrem eurozóny. Země, kde se platí eurem, mají Den daňové svobody až 26. června. Na Slovensku přišel již 30. května, v Polsku 1. června, v Německu si musí lidé počkat až do 11. června a v Maďarsku do 25 června.

Při svém výpočtu vychází Liberální institut z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato organizace pracuje s podílem veřejných výdajů na hrubém domácím produktu jednotlivých zemí. Jednoduše řečeno měří, kolik dní musí pracovat daňoví poplatníci, aby se pokryly všechny veřejné výdaje (např. vzdělávání, zdravotnictví, či doprava). Značná souvislost přitom existuje mezi ekonomickou svobodou země a ekonomickým růstem. Čím více svobody a nižších daní, tím lepší růst.

Mimo Liberálního institutu počítá Den daňové svobody i společnost Deloitte. Pracuje však s jinou metodikou a určuje jej jako podíl daní, které jsou součástí veřejných příjmů. Podle této agentury připadne letos až na 20. června. Češi by tak dle zjištěných výsledků měli pracovat 172 dní. Oproti loňskému roku je to o dva dny dříve.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *