Evropské akcie negativně ovlivňují spory s USA

Evropské akcie si nevedou právě nejlépe. Akcie oslabují kvůli sporům se Spojenými státy a dalšími předními ekonomikami. Nejhorší situaci zaznamenal automobilový a technologický sektor. Hlavní indexy ztrácejí 0,9 až 1,3 procenta.

Propad akcií se dotkl i banky Commerzbank.

Propad akcií se dotkl i banky Commerzbank.

Propad akcií způsobila zpráva, že Spojené státy mají v úmyslu omezit čínské investice do technologických firem a zablokovat vývoz tohoto odvětví. Informace se nejdříve dotkla asijských burz a poté i těch evropských.

Index STOXX 600 ztrácel krátce před 12.00 SELČ asi jedno procento na 380.0 bodu, německý DAX 1,3 procenta na 12 421,9 bodu a britský FTSE 100 asi 0,9 procenta na 7 614,3 bodu. Přes jedno procento ztrácel Evropský technologický sektor. Nejvíce zpráva ovlivnila výrobce polovodičů BE Semiconductor, Siltronic, Infineon, STMicro a ASML. Jejich akcie klesly o 2,6 až 3,6 procenta.

Hrozba USA

Pro Donalda Trumpa je stěžejní automobilový průmysl. Ten vykazoval ztrátu už asi sedm dní a zaznamenal pokles o 1,4 procenta. Prezident Spojených států pohrozil, že uvalí na Evropskou unii dvacetiprocentní clo na dovoz automobilů, jestliže EU nezruší svá opatření proti USA.

Na ekonomické dění obzvláště citlivě reagují bankovní tituly Commerzbank, HSBC, Santander či BNP Paribas.

Propad zaznamenaly i akcie Airbusu, ABB či Siemensu.

Omezení Číny

Ministerstvo financí Spojených státu se chystá ještě na další omezení, které by mělo zabránit firmám s nejméně 25procentní čínskou účastí kupovat americké podniky, pokud vlastní nějakou průmyslově významnou technologii. Ten krok je vyvrcholením obchodního konfliktu mezi americkým prezidentem a Čínou.

Nová omezení se s největší pravděpodobností soustředí hlavně na klíčové sektory. Patří mezi ně i ty, které jsou součástí čínského plánu rozvoje zpracovatelského průmyslu. V plánu nechybí ani koncept pro zlepšení schopnosti Číny v oblasti pokročilých informačních technologií, letectví, strojírenství, farmaceutických technologií, robotiky, automobilového průmyslu a dalších technologií.

Ministerstvo obchodu USA a Rada pro národní bezpečnost chtějí posílit kontrolu vývozu, aby se tyto technologie nemohly dovážet do Číny. Podle agentury Reuters se při tomto razantním kroku ministerstvo financí odvolává na zákon International Emergency Economic Powers Act z roku 1997. Ten výrazně zvyšuje pravomoci amerického prezidenta, včetně toho, že může zmrazit jakákoli aktiva, pokud by se obával o národní bezpečnost.

Trumpova administrativa by se měla zaměřovat pouze na nové obchody. Nebude prý dělat žádný rozdíl mezi státními a soukromými čínskými firmami. Naplno tak naplňuje své prohlášení z konce května, kdy Bílý dům uvedl, že budou pokračovat ve snaze o omezení investic čínských společností ve Spojených státech a zapracuje na kvalitnější kontrole dodávaného zboží do Číny.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *