Firma Tilray, specializující se na pěstování konopí, začala minulý týden obchodovat na newyorské burze Nasdaq se svými podíly. Jedná se o první společnost takového druhu, která se stala součástí jedné z hlavních amerických burz. Díky tomu se firmě podařilo zvýšit kapitál o 153 milionů dolarů.

Ke vstupu na burzu se firma rozhodla proto, že chce zvýšit produkci ve světě. V současnosti má konopnou farmu v domovské Kanadě a Portugalsku, odkud jdou výrobky do zemí Evropské Unie.
Pěstitel Tilray je velmi ambiciózní a v blízké budoucnosti chce svou produkci ještě rozšířit. V Kanadě k tomu bude mít i velkou příležitost, protože od 17 října zde dojde k legalizaci užívání marihuany pro rekreační účely, což znamená mnohonásobně větší trh než doposud.
Také proto si firma zvolila jednu z největších burz ve Spojených státech. Podle listu Financial Times jí to umožní přístup k mnohem větším kapitálovým zdrojům, které provází hodně publicity. O první veřejnou nabídku akcií mělo zájem 70 procent investorů z USA.
Společností zabývajících se konopím stále přibývá
Konopný průmysl je v současné době na vzestupu a představuje jedinečnou investiční příležitost na globálním trhu. Zároveň ukazuje i na to, že se mění vnímání tohoto sektoru. Společností tak poměrně houfně přibývá. Firma Tilray, která své produkty nabízí v deseti zemích světa je jen další z řady. A jejich podnikatelský úspěch může podpořit vznik dalších.
Marihuanu lze legálně pro rekreační účely využívat v devíti amerických státech a až dvě třetiny států konopí legalizovalo pro využití k medicínským účelům.
Americké konopné společnosti nemohou obchodovat ve Spojených státech se svými akciemi, protože tam má marihuana stále status ilegální drogy. Proto hodně firem vstupuje na burzy v Kanadě. Kanadské společnosti, které prodávají léčebné konopí na kanadském trhu, na americké burzy mají přístup.
Nové obchodování na americké burze
Na burzách Nasdaq a NYSE už takovým způsobem obchodovaly kanadské společnosti Cronos Group a Canopy Growth. Obě podnikají v marihuanovém průmyslu, ale žádná z nich neemitovala nové akcie ve Spojených státech.
Proto je Tilray první firma, která vstoupila na americkou burzu pomocí veřejné nabídky akcií IPO. IPO je spojeno s emisí nových akcií. Podniky jej využívají, když chtějí získat další kapitálové zdroje. Je ale výhodné i jinak. Investiční banky, které celou emisi připravují a vedou, garantují hladký průběh obchodování tím, že první den stanoví minimální cenu za akcii a také seženou nové investory.
Pro Tilray vstup na burzu znamenal velký úspěch. Původně chtěla společnost prodávat akcie v ceně 14 až 16 dolarů za akcii. Během čtvrtka ale cena akcie stoupla asi o 30 procent a na konci dne se dostala na 22,39 dolaru. Tím vzrostla tržní hodnota společnosti Tilray na dvě miliardy dolarů.