Cena elektřiny na burzách raketově stoupá

Cena elektřiny začala rychle stoupat a na lipské burze překonala poprvé hranici 30 eur za megawatthodinu. Podle analytiků má na raketový nárůst vliv zvýšení cen uhlí a emisních povolenek. Vliv přičítají i velké nervozitě na trhu. Pro energetické firmy je vyšší cena za elektřinu vítanou vzpruhou, protože nízké ceny vedly k rapidním odpisům i zavírání elektráren.

Energetické firmy vítají zvyšování cen elektřiny.

Energetické firmy vítají zvyšování cen elektřiny.

V posledních dnech letí ceny elektřiny na burzách strmě vzhůru. Za posledních čtrnáct dní se zvedla cena jedné megawatthodiny na příští rok o více než pětinu a vůbec poprvé byla na lipské burze EEX k mání za cenu přes 30 euro. Podle Jiřího Gavora z analytické společnosti ENA je to obrovský skok. I když se v září často zvedá poptávka a s ní i cena, protože začnou závodní energetici větších firem nakupovat na další rok, nevysvětluje to takto velký nárůst. Nahoru šly mimo elektřiny i ceny povolenek i uhlí, ale ne o tolik. Podle něj je za takovým růstem především nervozita na trhu. Ceny byly dlouho nízké a následně vyskočily o jedno až dvě eura. Spekulanti vsadili na to, že cena půjde ještě víc.

Podobný názor má i analytik J&T a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. Podle něj bude víc důvodů, proč ceny letí nahoru, včetně delších odstávek francouzských jaderných elektráren. Ale i on se přiklání k tomu, že hlavním důvodem bude nálada na trhu.

Celý letošní rok tlačili elektřinu dolů právě ceny uhlí a padající povolenky, které se za rok propadly na polovinu. Na jaře byly dokonce na svých rekordních minimech. V březnu se dokonce i spekulovalo o tom, že by cena mohla spadnout pod 20 eur za megawatthodinu. Propad se ovšem zastavil a nyní se karta obrací. Nahoru šly, znovu asi o čtvrtinu, i emisní povolenky. Před 14 dny spadly pod čtyři eura za tunu CO2 vypuštěného do ovzduší a nyní je jejich cena na EEX kolem 5,20 eura.

Podle Šnobra znamená vyšší cena za elektřinu dobrou zprávu pro energetické firmy, které v současné době řeší prodej elektřiny hlavně na roky 2018 a 2019. Většinu elektřiny na rok 2017 už musely prodávat pod 25 euro za megawatthodinu. Proto je pro ně takový nárůst pozitivní.

Dopad na zákazníky

Zatím se neví, jaký dopad bude mít zdražování elektřiny pro zákazníky. U domácností je to složitější. Jejich obchodník nakoupí většinou elektřinu buď při uzavření smlouvy na dobu určitou, nebo je cena složena z průměrných cen, za které dodavatel průběžně nakupuje.

Koho může drahá elektřina negativně ovlivnit, jsou firmy, které si nakupují elektřinu na burze samy. Pokud ji nenakoupily doteď a cena již nebude klesat, mohou ji nakupovat dráž a připlatí si až 20 procent. Většina z nich však nakupuje elektřinu v určitých intervalech, a tak je pravděpodobné, že budou nakupovat jen menší část.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *