Levný dolar, ale drahé euro

Oslabování dolaru pokračovalo i v pátek, za celý týden tak zlevnil vůči koruně téměř o jednu korunu. Oslabující trend by mělo ovlivnit zveřejnění výsledků americké nezaměstnanosti. V pátek se také příliš nedařilo japonským burzám. Index Nikkei spadl do ztráty i kvůli posilujícímu jenu.

Dolar i japonský jen pokračovali na konci týdne ve svém poklesu.

Dolar i japonský jen pokračovali na konci týdne ve svém poklesu.

V pátek se při obchodování na asijských burzách řešil především padající dolar a zklamané Japonsko, kdy i přes intervence jen stále posiloval a podporoval propadající se burzovní indexy. Pro Čechy tato situace přináší jednu výhodu. Padající dolar snížil kurz ke koruně od začátku týdně téměř o korunu. Americký dolar nemá příliš dobrou pozici po celý týden. Dolarový index DYX, který vyjadřuje kurz dolaru ke koši vybraných měn, přišel v pátek o 3,2 procenta. Nehorším dnem byla přitom středa, a to za posledních sedm let. V milém roce dolar velmi posiloval dokonce o 36 procent. Tato situace se negativně podepisuje na ekonomickém růstu v Americe i sílu jejího hospodářství, vyjádřil se k situaci expert pro portál CNBC Evan Lucas.

Dolar levnější – jak dlouho?

Ne příliš pozitivní byly i čtvrtletní výsledky produktivity práce. Za celý loňský rok rostla jen o 0,6 procenta. V roce 2014 to bylo 0,7 procenta. Za poslední dva roky se jedná o největší pokles. Na amerických akciových trzích se dolar prezentuje pozitivně a investoři díky slabé měně očekávají nárůst zisku u nadnárodních korporací. Své výhody tato situace přináší i českým občanům. Během posledního týdne posunul slabší dolar kurz vůči koruně z 25 korun za dolar v pondělí na 24,1 koruny za dolar ve čtvrtek. V listopadu 2015 přitom byl kurz na 25,5 koruny za dolar. Tím se značně vzdálila možnost, že dolar bude k prodeji za jedno euro. Nyní se kurz stabilizoval na 1,12 dolaru za euro.

Levnější nakupování v dolarech je tak určitou záplatou za slabý kurz koruny vůči euru. Po čtvrtečním oznámení centrální banky je jasné, že minimálně do příštího roku se tato situace nijak nezmění. Konec intervencí je nyní očekáván v první polovině roku 2017. Další vývoj kurz dolaru vůči euru i koruně by mohla ovlivnit statistika o vývoji lednové nezaměstnanosti v USA. Protože nezaměstnanost v USA je již dlouhodobě na velmi dobrých číslech, očekává se, že dolar po zveřejnění výsledků, které potvrdily, že americká nezaměstnanost je na svém osmiletém minimu 4,8 procent, začne posilovat.

Japonci tápají

Podstatně hůře jsou na tom Japonci. Jejich centrální banka srazila klíčovou úrokovou sazbu před týdnem do mínusu. Chtěli, aby jen přestal dále růst a opět se zvedl růst ekonomiky. Bohužel se nestalo vůbec nic a jen dále posiluje. K oslabení měny došlo pouze po ohlášení záměry centrální banky, ale po několika dnech začala měna vůči dolaru velmi růst a intervence byla v podstatě bezpředmětná. V pátek ztratil japonský burzovní index Nikkei 1,5 procenta. Největší propady byly zaznamenány u automobilek Toyota, Nissan a Honda. Jejich ztráty se pohybovaly od 2,43 do 3,24 procenta. Honda musela ve čtvrtek povolat do servisů 2,2 milionu vozů v USA kvůli kontrole airbagů a Toyota odstavila některé továrny v Japonsku, protože bojuje s nedostatkem oceli. Jednomu z jejich dodavatelů vybuchl sklad.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *