Japonská pošta na burze a její akcie strmě stoupají

Ve středu vstoupila na burzu Japon Post Holdings spolu se dvěma dceřinými společnostmi, bankou Japan Post Bank a pojišťovnou Japan Post Insurance. Hned první den na burze akcie poštovní a finanční společnosti velmi výrazně posílily o 15 až 56 procent. Jde o největší nový vstup na burzu (IPO) za poslední rok. Z prodeje akcií získala vláda téměř 1,44 bilionu jenů (294 miliard Kč).

Díky své nízké ceně, akcie Japan Post Holdings hned první den obchodování na burze velmi posilují.

Díky své nízké ceně, akcie Japan Post Holdings hned první den obchodování na burze velmi posilují.

Vstup těchto tří firem patřící ke skupině Japan Post na akciový trh je klíčovým opěrným bodem úsilí premiéra Šinzóa Abeho o to, aby se konečně pohnuly rozsáhlé úspory japonských domácností pro investice do akcií, které by měly posílit burzu. Japan Post disponují úspory miliónů japonských domácností, které si je k ní ukládají na nízkoúročené vklady, a vláda využívá tyto levné peníze k profinancování státního dluhu, který je nejvyšší na světě. Tři čtvrtiny akcií, které vláda nabízí, byly poskytnuty individuálním investorům v Japonsku.

Rychlý růst akcií byl podle některých analytiků očekáván, protože se prodávaly velmi levně. Tržní kapitalizace všech tří uvedených společností je v současné době více než 16 bilionů jenů dohromady. K prodeji bylo vládou nabídnuto po deseti akciích z každé z firem. Nabídka tak patří k největším privatizacím od prodeje Nippon Telegraph and Telephone (NTT), který proběhl v roce 1987. Nabídka patří také k největší primární světové nabídce v letošním roce a zároveň se jedná o největší vstup na burzu od nabídky akcií čínské společnosti Alibaba Group v září 2014.

Japan Post chce koupit australskou přepravní společnost

V Japan Post pracuje více než 195 tisíc zaměstnanců a v provozu je na 24 tisíc poštovních úřadů. Japonci této více než 140 let staré instituci velmi věří. Japan Post Bank je největší bankou v Japonsku a Japan Post Insurance je největší pojišťovnou. Pošta má navíc v plánu zakoupit australskou Toll Holding, což je největší přepravní a logistická společnost v Asii a Tichomoří. Transakce by měla činit 5,1 miliardu dolarů (126,1 miliardy korun). Poštovní společnost operuje v zisku, ale jen díky tomu, že získává poplatky od své bankovní a pojišťovací divize za operace v rámci poštovních poboček. Všechny tři společnosti řeší pokles trhu, který je způsobený stárnutím a snižováním počtu obyvatel.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *