Řecká burza od svého otevření klesá

euro a drachna

Řecká burza je sice znovu otevřena, zatím ale spíše ztrácí

Po pěti týdnech obnovila Aténská burza svůj provoz, zatím ale funguje spíše v červených číslech. I středa je opět ve znamení poklesu indexů. Jen během dvou dnů od svého otevření poklesla o více než 17 %. Ve středu dopoledne ztrácel její hlavní index ASE dalších 2,9 procenta na 641 bodů. Bankovní index odepisoval dokonce přes 20 procent.

Řecké akcie se stále propadají zejména kvůli tomu, že pokračuje propad bankovního sektoru. Hlavní index aténské burzy zaznamenal v pondělí pokles o 16,2 procenta, v úterý byl pokles mnohem menší a činil 1,2 procenta. Investoři se snaží rychle prodat své akcie. Reagují tak na stále pokračující nejistotu ohledně nového záchranného balíčku Evropské unie pro předlužené Řecko a na stále horší stav řecké ekonomiky.

Podle některých analytiků společnosti Nuntius Securities není řecký trh příliš daleko od svého pomyslného dna. Bankovní akcie stále čelí tlaku na prodej. Důvodem jsou především obavy, že banky budou muset začít v rámci rekapitalizace vydávat nové akcie.

Oslabují akcie řeckých bank

Akcie řeckých bank National Bank of Greece, Piraeus Bank, Eurobank a Alpha Bank oslabily v úterý o povolený denní limit 30 procent nebo jen nízko pod touto hranicí. Banky v Řecku nutné potřebují rekapitalizaci, protože pokračuje rozsáhlý odliv vkladů a roste objem špatných úvěrů. Bohužel druhá stránka rekapitalizace je ta, že notně poškodí jejich akcionáře. Bankovní domy tvoří asi pětinu hlavního indexu aténské burzy.

Akciová burza i řecké banky byly společně uzavřené 29. června. Stalo se to v době největší krize, kdy se měl omezit pohyb kapitálu a masivnímu odlivu peněz. Banky se otevřely znovu 20. července. O otevření burzy se spekulovalo delší dobu. První plány na otevření byly již v minulém týdnu, to se ovšem nakonec neuskutečnilo.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *