
Česká národní banka dnes, 7.10.2016, zveřejnila zápis ze zasedání bankovní rady uskutečněné 29. září 2016, na kterém rada diskutovala o zásadních otázkách české ekonomiky – úrokových sazbách, měnovém kurzu a prognóze inflace.
Jiří Rusnok, Vladimír Tomšík, Lubomír Lízal a Tomáš Nidetzký se shodli na tom, že budou dále používat devizový kurz jako nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdili závazek v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu tak, aby se udržel kurz koruny poblíž hladiny 27 Kč / EUR. Rada dále uvedla, že neukončí kurzové intervence dříve, jak ve druhé polovině roku 2017.
Ze zápisu také vyšlo najevo, že v srpnu bylo nutné provést letos druhou největší devizovou intervenci ve výši 28 mld Kč proti posilování koruny.
Spolu s dalším postupem intervencí bankovní rada také probírala výši limitní úrokové sazby, která se nyní drží na 0.05% pro dvoutýdenní repo operace. Rada se prozatím shodla na tom, že tato úroková sazba zůstane zachována, avšak diskutovalo se i o tom, že se zavedou záporné úrokové sazby.
Rada nevyloučila, že nepřistoupí k záporným úrokovým sazbám jako dopomoc pro zajištění hladkého přechodu při ukončování kurzového závazku 27 Kč/EUR. Zároveň zaznělo, že již nyní v určitých segmentech trhu funguje záporná úroková sazba, která pomáhá odrazovat spekulativní kapitál, jenž se jeví jako velké riziko, pro případné opuštění kurzových intervencí. Není to tak dlouho, co švýcarská národní banka náhle upustila od umělého udržování franku proti dolaru a tento den způsobil velké finanční turbulence a řadu malých spekulantů připravil ve vteřině o spoustu peněz.