Češi nepřistupují k investicím pozitivně

Podle výsledků společnosti Partners, každý druhý Čech není příliš nakloněn investicím vlastních peněz a vnímá je negativně, přičemž ženy mají více odmítavý přístup než muži. Výsledky výzkumu poukázaly také na jednu důležitou skutečnost, a tou je to, že čeští občané investicím moc nerozumějí. Na otázky, které měly otestovat investiční znalosti, dokázalo odpovědět bez chyby pouze čtyři procenta dotazovaných.

V České republice stále panuje k investování spíše nedůvěra

V České republice stále panuje k investování spíše nedůvěra

Podle výsledků průzkumu cítí z investování obavy až 48 procent dotazovaných. 55 procent žen vnímá investice jako něco, co v nich budí nedůvěru, obavy i neznalost, u mužů je to 40 procent. U 60 procent mužů jsou investice spíše příležitostí k výdělku nebo dokonce nutnost.

Největší důvěru mají k investicím mladí lidé mezi 25 až 34 lety, kteří je považují za příležitost, ale zároveň se ze všech věkových skupin, nejvíce obávají neznalosti problematiky. S přibývajícím věkem se nedůvěra Čechů jen navyšuje. U věkové skupiny mezi 55 a 60 lety ji označuje za příležitost jen každý třetí.

Češi jsou málo informovaní

Nedůvěra a obavy tkví především v malé informovanosti našeho národa o světě investicí a investování hlavně. Informovaný versus neinformovaný člověk vyšel v testu v poměru 1:1. A opět dopadly hůře ženy.

Přitom hlavně ony by se o možnost investovat a zajistit si tak dostatek prostředků na stáří, měly zajímat. Ženy se dožívají vyššího průměrného věku, a tedy logicky stráví v penzi delší čas než muži.

Mnoho lidí neznalo odpovědi například na otázku: Co je to diverzifikace portfolia (rozložení investic podle výnosnosti a rizikovosti). Jen na tuto otázku odpovědělo správně pouze 44 procent dotazovaných. Naopak s otázkou zda se vyplatí investovat do podílových fondů, takový problém nebyl a správně odpovědělo 58 procent lidí.

Ovšem podílové fondy se zase tak velké oblibě netěší. Každý druhý Čech je považuje za nejvíce rizikové. Pouhá pětina lidí by váhala s investicí do nemovitosti na pronájem a čtrnáct procent při nákupu dluhopisů. Přitom je pravdou, že nákup investiční nemovitosti se ne vždy vyplatí. Musí být vynaložena velká suma peněz, která se ale nemusí vrátit.

Obavy posilují i výkyvy na světových burzách. Ty ale zkrátka k investování patří. Pokud chce klient spořit na penzi, tedy v horizontu 20 či 30 a více let, nemělo by ho krátkodobé kolísání nijak výrazně trápit.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *