V obchodech budou letos rekordní tržby

Velké obchodní řetězce v Česku dále investují do výstavy nových prodejen nebo modernizují ty staré. Mezi nimi jsou hlavně Kaufland, Lidl či Globus. Tyto obchody mají německé vlastníky a v poslední době dosahují poměrně velkých zisků. Přes internet zavedlo prodej zatím jen Tesco, ale konkurence už se na podobný krok také chystá.

Lidl chce investovat hlavně do modernizace prodejen nebo výstavby nových podle nového konceptu.

Lidl chce investovat hlavně do modernizace prodejen nebo výstavby nových podle nového konceptu.

Díky růstu ekonomiky a zlepšující se finanční situaci lidí se v obchodech více utrácí. To pociťují i obchodní řetězce, které očekávají letos rekordní tržby. Podle Českého statistického úřadu nakoupili v řetězcích lidé za první tři čtvrtletí 204 miliard korun. To je o čtyři miliardy více než loni. V posledním čtvrtletí, kdy v součtu budou figurovat i vánoční nákupy, se očekává jen potvrzení trendu. Ředitel GfK spotřebitelského panelu pro Českou republiku a Slovensko Ladislav Csengeri řekl, že od listopadu do prosince vydávají na nákup rychloobrátkového zboží lidé asi o 13 procent financí více než v ostatních měsících a nejvíce navštěvují právě hypermarkety.

Stavba nových prodejen a modernizace stávajících

Kladné výsledky velkých obchodníků se odrážejí i v jejich investičních plánech. Na rozvoj chtějí dát miliardy korun. Mluvčí společnosti Kaufland potvrdil, že se plánuje další vlna výstavby nových a modernizace stávajících prodejen. Podle tržeb letos největší obchodní řetězec v Česku investoval 3,25 miliardy korun. Očekává se dalších deset miliard v následujících třech letech.

Maloobchody v Česku

Kaflandu se poslední roky opravdu daří. Poslední zveřejněný zisk společnosti (za finanční rok, který skončil v únoru 2015) byl 2,1 miliardy korun. Ještě o půl miliardy více měl diskontní řetězec Lidl. Toho vlastní ten samý vlastník jako Kaufland – německá skupina Schwarz. Už minulý rok oznámil Lidl, že do konce roku 2018 chce investovat devět miliard. I v novém roce plánuje výstavbu prodejen podle nového konceptu. V novém typu prodejen jsou širší uličky, prostornější odkládací prostor u pokladen či lepší a širší nabídka čerstvých potravin a pečiva.

Změnit tvář plánuje během dvou let i Penny Market. Prodejny mají po modernizaci připomínat tržiště. Firma chce investovat 2,7 miliardy korun.

Globus, který působí na českém trhu nejdéle (od roku 1996), se chystá přidat ke svým hypermarketům další menší obchody, které mají stát v centrech měst. První je plánovaný v Praze, ale přesné umístění zatím není známo.

Investice jsou vkládané i do technologií. Zde bylo první Tesco, které v roce 2008 zavedlo samoobslužné pokladny. Dnes je podle firmy využívají dvě pětiny zákazníků. Nyní se jeho pozornost zaměřuje na technologii Scan&Go, kterou už zavedl Globus. Pomocí přenosného skeneru si může zákazník průběžně nasčítat ceny položek a na konci nákupu zaplatí výslednou cenu. Odpadá vykládání nákupu na pás a následné uklízení do nákupního koše.

Internetový prodej

E-shop s potravinami zatím provozuje pouze jediný z řetězců Tesco. Prodej potravin přes internet roste podle společnosti v desítkách procent ročně a Tesco má v plánu i nadále tento způsob prodeje rozšiřovat. V oblasti prodeje potravin přibývá Tescu konkurence. Společnost Košík.cz nedávno uveřejnila, že její služba je dostupná pro 5,5 milionu zákazníků. Stále lepší nabídku má i Koloniál.cz nebo Rohlík.cz. E-shop testuje už i Globus. Přes internet už prodává víno a do budoucna by se online prodej mohl rozšířit i na prodej dalšího trvanlivého sortimentu. Prodej části svého sortimentu přes internet chystá od jara i Lidl. Prodej přes internet se rychle na maloobchodním trhu rozrůstá. V říjnu, kdy byl celkový růst tržeb v oboru na 3,1 procentech, rostly tržby e-shopů o více než 23 procent. Srovnávač cen Heureka odhaduje, že v letošním roce utratí Češi na internetu 96 miliard korun. To je o 19 procent více než loni.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *