Díky dohodě ropných zemí vzrostly ceny ropy

Cena ropy je na tom nejlépe od léta 2015. Ropa Brent se pohybuje kolem 56,70 dolarů za barel a WTI je na cca 54 dolarech. Růst ceny začal poté, co se OPEC dohodl s nečlenskými státy na snížení těžby. Organizace už k tomuto kroku přistoupila dříve.

Snížit těžbu ropy se zavázala i přední americká investiční banka Goldman Sachs.

Snížit těžbu ropy se zavázala i přední americká investiční banka Goldman Sachs.

Ropný trh rychle zareagoval na dohodu, kterou uzavřel ropný kartel OPEC s dalšími těžařskými zeměmi. Společnosti se hromadně dohodly na snížení těžby a ceny reagovaly výrazným vzestupem. Během následujícího obchodování vyskočily ceny ropy až o 6,5 procenta a dostaly se tak na maxima léta 2015.

Po zahájení obchodů v Asii se dostala severomořská ropa Brent na 57,89 dolaru za barel. Později její hodnota trochu klesla a kolem 18:00 SEČ byla na 55,95 dolary za barel.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vzrostla o 3,1 procento a byla těsně pod hranicí 53 dolarů za barel. Postupně během dne vystoupala až na 54,51 dolaru.

Dohoda poprvé za 15 let

OPEC se poprvé za 15 let dohodl s více než deseti nečlenskými zeměmi. Země mimo organizaci OPEC přislíbily snížit produkci ropy od ledna celkem o 558 000 barelů denně. Již předtím učinil stejný krok sám kartel OPEC, který se dohodl na vlastním snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů. Tímto krokem chtěl omezit nadbytečnou dodávku na trh a podpořit cenu suroviny. Ta už je přes dva roky velmi nízká, protože na trhu jsou velké přebytky ropy. Po dohodě OPEC vyskočily ceny asi o 15 procent, ale později o část zisků přišly.

Americká investiční banka Goldman Sachs předpokládá, že ve skutečnosti se těžba díky dohodě sníží asi o milion barelů denně. Cenu WTI by to mělo udržet asi kolem 55 dolarů za barel.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *