Obliba fondů stále roste

Objem investic v podílových fondech dostupných v České republice i v letošním roce roste. Letní měsíce byly z hlediska prodejů slabší jako obvykle. Podle investičních společností se nikterak významněji nedotkla situace okolo brexitu. Na podzim se i díky nabídce nových fondů a marketingovým akcím očekává zvýšení prodeje fondů.

Investiční společnosti přicházejí v září s novinkami, které mají navnadit zákazníky k ještě větším vkladům do podílových fondů.

Investiční společnosti přicházejí v září s novinkami, které mají navnadit zákazníky k ještě větším vkladům do podílových fondů.

Letošní rok by z hlediska investic do podílových fondů mohl být rekordní. V domácích a zahraničních fondech, které jsou v Česku nabízené, bylo ke konci čtvrtletí vloženo přes 400 miliard korun. Za poslední dva roky se objem investic zvedl o více než 100 miliard. Jen v loňském roce činil meziroční nárůst 20 procent. V letošním roce je tempo o něco pomalejší. Prodej negativně ovlivnily zejména propady na světových finančních trzích ze začátku roku.

František Bostl ekonom společnosti Chytrý Honza zájem Čechů o podílové fondy odůvodňuje tím, že jsou nízké úroky a poměrně pozitivní výkony většiny podílových fondů za posledních pět let. Podle něj připomíná současná situace investiční horečku před hypoteční krizí v USA. Ta se posléze rozrostla ve světovou hospodářskou krizi. Zatím však nehrozí, že by se stejná situace měla opakovat.

Brexit a slabší léto

V období prázdnin sice aktivita Čechů v investování do podílových fondů trochu poklesla, zároveň ale investiční společnosti nezaznamenaly méně peněz v souvislosti s nejistotou, kterou vyvolala situace okolo brexitu.

Jaroslav Kropáček, investiční specialista České spořitelny uvedl, že i když se medializace brexitu promítla do zájmu investorů o podílové fondy, bylo to hlavně ohledně získávání informací, jaké by mohl mít brexit dopady. Oslabení zájmu o podílové fondy ani masivní odchod investorů zaznamenán nebyl. Česká spořitelna byla v prvním pololetí největším zprostředkovatelem domácích i zahraničních fondů u nás. Podobné reakce zaznamenala i UniCredit Bank. Mluvčí banky Petr Plocek uvedl, že hned po událostech letošního léta panovala mezi klienty nervozita, ale rozhodně ji nenásledovaly hromadné výprodeje. Část investorů dokonce využila výkyvy na trzích k navýšení investic. Portfolia klientů v UniCredit Bank nikterak ovlivněna výsledkem hlasování v Británii nebyla. Odvážnější klienti dokonce využili krátkodobého propadu trhů k nákupu levnějších investic.

Nejoblíbenější jsou smíšené fondy

Mezi Čechy jsou nejoblíbenější tradičně smíšené fondy, které kombinují investice akcií a dluhopisů. Po nich následují dluhopisové fondy. Kvůli nízkým a často i záporným úrokovým sazbám klesá význam fondů peněžního trhu. Ke konci roku 2012 bylo na těchto fondech kolem 17 miliard a na konci letošního června již pouze necelé 3 miliardy. S koncem prázdnin by se mohl zájem o fondy opět zvednout. Investiční společnosti chtějí zavést nové produkty a oživit zájem. Libor Svoboda z ČSOB prohlásil, že očekávají silný podzim, zejména díky dvěma atraktivním fondům, které budou v září zařazeny do nabídky. UniCredit Bank nabízí nové fondy pro movitější klienty. Zvýhodněny budou i vstupní poplatky.

O tom, zda a jak se projeví objemy peněz ve fondech v ziscích za letošní rok, si zatím investiční společnosti odhadovat netroufají. Jaroslav Kropáček z České spořitelny tvrdí, že obecně je možné říci, růst objemů prostředků je pozitivním pro každou investiční společnost. Libor Svoboda z ČSOB Asset Managementu se vyjádřil konkrétněji. Společnost letos očekává u výnosů slabší výsledky, zejména kvůli nižším maržím. Finální hodnocení ovšem proběhne až na konec roku a možná ještě přijde příjemné překvapení.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *