DomůZprávyObliba fondů stále roste

Obliba fondů stále roste

Publikováno

Objem investic v podílových fondech dostupných v České republice i v letošním roce roste. Letní měsíce byly z hlediska prodejů slabší jako obvykle. Podle investičních společností se nikterak významněji nedotkla situace okolo brexitu. Na podzim se i díky nabídce nových fondů a marketingovým akcím očekává zvýšení prodeje fondů.

Investiční společnosti přicházejí v září s novinkami, které mají navnadit zákazníky k ještě větším vkladům do podílových fondů.
Investiční společnosti přicházejí v září s novinkami, které mají navnadit zákazníky k ještě větším vkladům do podílových fondů.

Letošní rok by z hlediska investic do podílových fondů mohl být rekordní. V domácích a zahraničních fondech, které jsou v Česku nabízené, bylo ke konci čtvrtletí vloženo přes 400 miliard korun. Za poslední dva roky se objem investic zvedl o více než 100 miliard. Jen v loňském roce činil meziroční nárůst 20 procent. V letošním roce je tempo o něco pomalejší. Prodej negativně ovlivnily zejména propady na světových finančních trzích ze začátku roku.

František Bostl ekonom společnosti Chytrý Honza zájem Čechů o podílové fondy odůvodňuje tím, že jsou nízké úroky a poměrně pozitivní výkony většiny podílových fondů za posledních pět let. Podle něj připomíná současná situace investiční horečku před hypoteční krizí v USA. Ta se posléze rozrostla ve světovou hospodářskou krizi. Zatím však nehrozí, že by se stejná situace měla opakovat.

Brexit a slabší léto

V období prázdnin sice aktivita Čechů v investování do podílových fondů trochu poklesla, zároveň ale investiční společnosti nezaznamenaly méně peněz v souvislosti s nejistotou, kterou vyvolala situace okolo brexitu.

Jaroslav Kropáček, investiční specialista České spořitelny uvedl, že i když se medializace brexitu promítla do zájmu investorů o podílové fondy, bylo to hlavně ohledně získávání informací, jaké by mohl mít brexit dopady. Oslabení zájmu o podílové fondy ani masivní odchod investorů zaznamenán nebyl. Česká spořitelna byla v prvním pololetí největším zprostředkovatelem domácích i zahraničních fondů u nás. Podobné reakce zaznamenala i UniCredit Bank. Mluvčí banky Petr Plocek uvedl, že hned po událostech letošního léta panovala mezi klienty nervozita, ale rozhodně ji nenásledovaly hromadné výprodeje. Část investorů dokonce využila výkyvy na trzích k navýšení investic. Portfolia klientů v UniCredit Bank nikterak ovlivněna výsledkem hlasování v Británii nebyla. Odvážnější klienti dokonce využili krátkodobého propadu trhů k nákupu levnějších investic.

Nejoblíbenější jsou smíšené fondy

Mezi Čechy jsou nejoblíbenější tradičně smíšené fondy, které kombinují investice akcií a dluhopisů. Po nich následují dluhopisové fondy. Kvůli nízkým a často i záporným úrokovým sazbám klesá význam fondů peněžního trhu. Ke konci roku 2012 bylo na těchto fondech kolem 17 miliard a na konci letošního června již pouze necelé 3 miliardy. S koncem prázdnin by se mohl zájem o fondy opět zvednout. Investiční společnosti chtějí zavést nové produkty a oživit zájem. Libor Svoboda z ČSOB prohlásil, že očekávají silný podzim, zejména díky dvěma atraktivním fondům, které budou v září zařazeny do nabídky. UniCredit Bank nabízí nové fondy pro movitější klienty. Zvýhodněny budou i vstupní poplatky.

O tom, zda a jak se projeví objemy peněz ve fondech v ziscích za letošní rok, si zatím investiční společnosti odhadovat netroufají. Jaroslav Kropáček z České spořitelny tvrdí, že obecně je možné říci, růst objemů prostředků je pozitivním pro každou investiční společnost. Libor Svoboda z ČSOB Asset Managementu se vyjádřil konkrétněji. Společnost letos očekává u výnosů slabší výsledky, zejména kvůli nižším maržím. Finální hodnocení ovšem proběhne až na konec roku a možná ještě přijde příjemné překvapení.

Nejnovější zprávy

Netflix jde po sdílených heslech a zároveň snižuje ceny. Ceny akcií přesto padají.

Oblíbená streamovací platforma Netflix opět šokuje své uživatele. Poté, co před několika měsíci v USA a na západních trzích zvyšovala ceny za předplatné až...

Nvidia poodkryla další ziskovou vertikálu navázanou na umělou inteligenci, akcie reagují téměř dvojciferným růstem

Horečka okolo umělé inteligence zažehnutá nedávným vypuštěním Chat GPT od OpenAI mezi širokou veřejnost způsobila doslova hon po titulech, které s touto technologií mají...

19 z 20 lidí nenachází v Apple TV + hodnotu úměrnou ceně služby

Apple má problém. Jeho streamovací službu Apple TV+ má již několikátý rok po sobě pouze cca 22% majitelů iPhonů a procento ne a ne...
Martina Mádlová
Martina Mádlováhttps://www.investomanie.cz/author/martina/
Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Testy společností