Volných míst je dost. Nezaměstnanost klesla na pět procent

Bez práce bylo v říjnu 366 244 lidí. Je to nejmenší počet od prosince 2008. Rostoucí zaměstnanost pozitivně ovlivňuje dobrá situace v ekonomice a s tím spjaté oživení pracovního trhu. Nejvíce volných pozic je k dispozici v Praze, ve středních Čechách a v Moravskoslezském kraji.

74 regionů zaznamenalo v říjnu pokles nezaměstnanosti.

74 regionů zaznamenalo v říjnu pokles nezaměstnanosti.

V září byla nezaměstnanost na 5,2 procentech. V říjnu ještě klesla až na 5 procent. Bez zaměstnání bylo nejméně lidí od roku 2008. K dispozici je přes 139 000 volných míst, což je největší hodnota v měsíci říjnu od roku 2007. Tyto údaje zveřejnil v úterý Úřad práce ČR.

Dobrý vývoj odhadovali i analytici. Tomáš Volf ze společnosti Cifin uvedl, že pozitivní čísla nezaměstnanosti velmi ovlivnila stabilní a zlepšující se situace v domácí ekonomice, stejně tak mohlo působit i lepší počasí a stále ještě trvající stavební a sezónní práce. V dalších měsících se očekává mírný nárůst nezaměstnanosti právě v souvislosti s postupným ukončováním těchto prací.

Stejného názoru je i generální ředitelka ÚP Kateřina Sadílková, která uvedla, že nyní se očekává spíše stagnace nezaměstnanosti nebo její mírný růst. Je tím myšlena registrovaná nezaměstnanost.

Nejnižší nezaměstnanost je stále v Plzeňském kraji (3,4 procenta). Nejvyšší zůstává v Ústeckém kraji, kde klesla o tři desetiny na 7,8 procenta.

V říjnu zaznamenalo pokles nezaměstnanosti 74 regionů. Zvýšila se pouze v okresu Jeseník, Jindřichův Hradec a Písek. Nejlépe je na tom okres Rychnov nad Kněžnou (1,8 procenta) a Praha – východ (1,9 procenta). Na Karvinsku a Mostecku je tradičně nejvyšší míra nezaměstnanosti (10,4 procenta). Stejný nebo vyšší podíl nezaměstnaných než je průměr hlásí 33 regionů.

Již tradičně je nejvíce volných pozic uchazečům k dispozici v Praze, ve středních Čechách a v Moravskoslezském kraji. Na jedno volné místo připadá v současné době 2,6 uchazeče v celorepublikovém průměru. Nejvíce v okrese Karviná (13,7), Ústí nad Labem (10,4) a Jeseník (10,3).

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *