Uhlí je celosvětově opět v kurzu

Steinkohle_aus_dem_BergbauI když se media snaží veřejnost přesvědčit o tom, že uhlí pomalu, ale jistě upadá a uhelné společnosti jedna po druhé krachují, není to tak docela pravda. Příčinou úpadku by měla být politika, která se týká emisí a alternativních zdrojů energie. Masáž médií o pomalu upadajícím odvětví však realitě úplně neodpovídá, i když je mnoho lidí, kteří by si to přáli.

Uhlí a zejména jeho těžba stále rostou, stejně jako poptávka po něm. Celková spotřeba uhlí ve světě je o 30 % vyšší, než byla před deseti lety. Jako hlavní zdroj energie s největší pravděpodobností nahradí již brzy ropu, analytici předpokládají, že k tomu dojde v příštích deseti letech. Uhlí by tak mohlo znovu získat svůj podíl na trhu, tak jako tomu bylo dříve. První rozkvět uhlí byl zaznamenán v souvislosti s průmyslovou revolucí. Díky železniční a námořní dopravě bylo uhlí ve své době na skutečném vrcholu slávy. Další slavné období začalo díky transformaci čínské ekonomiky, která začala přibližně před dvaceti lety. Během následujících padesáti let je pravděpodobné, že se spálí více uhlí než za celé dvacáté století.

Tuto realitu odráží dlouhodobé pozorování vývoje na globálním energetickém trhu. Mezinárodní energetická společnost IEA tvrdí, že pokud bude uplatněna ekonomická politika, která reaguje na změny klimatu, zvýší se spotřeba uhlí do roku 2040 téměř dvojnásobně oproti roku 1990. Ve Spojených státech spotřeba uhlí klesá, díky novým zdrojům zemního plynu, zároveň se ale zvyšuje v jiných rychle rostoucích ekonomikách, hlavně v Asii.

Co se týče Číny, nepředpokládá se, že by poptávka v dalších letech nějak výrazněji rostla, spíše se počítá se stagnací. Čína však spaluje více než polovinu vytěženého uhlí na světě. Růst můžeme očekávat v Indii. O celém uhelném odvětví se bude rozhodovat hlavně ve zmíněné Asii.

Uhlí jako levný zdroj energie

Znovunavrácení uhlí má jednoduchý základ, jedná se o levný zdroj energie. Mnoho firem, které uhlí těží, však takovou radost nemají, protože jejich marže jsou minimální. Zákazníci, kteří reagují především na cenu, však tuto informaci oceňují. Pro rozvíjející se země je mimo jiné důležité i to, že díky těžbě uhlí přibývají pracovní místa. Například indická společnost Coal India zaměstnává 350 000 osob a patří k největším zaměstnavatelům v této zemi. Uhlí bude v kurzu do té doby, než budou nalezeny kvalitní alternativní zdroje energie, které budou moci soupeřit s uhlím i v oblasti cen. To by si měli uvědomit i lidé, kteří uhlí právě z důvodu ničení klimatu odmítají. Změny klimatu jsou však téměř nevyhnutelné, ať už se uhlí spalovat bude či ne a lidé by měli začít spíše přemýšlet, jak se na tyto změny připravit.

mm

Autor: Ivo Mahler

Miluji obchodování na trzích a vše kolem toho. Když jsem se poprvé seznámil s CFD deriváty, byl jsem očarován možností obchodovat velké objemy s relativně malým kapitálem. Tak jako v životě je ale nahoře i dole, takže byly doby lepší i horší. Nyní se již považuji za zkušeného obchodníka, který neobchoduje srdcem, ale rozumem. Když neobchoduji, rád píši články sem na Investomanii, vzdělávám se nebo se toulám přírodou.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *