V říjnu stoupla průměrná sazba nově sjednaných hypoték na 2,1 procenta, jak ukazuje statistika na Fincetrum Hipoindex. Protože Česká národní banka zvýšila na začátku listopadu úrokové sazby, je pravděpodobné, že sazby dál porostou.

V říjnu si lidé sjednali 8 667 hypotečních smluv. To je o 432 více než v září. Oproti loňsku, kdy lidé podepsali přes 9 484 smluv je ale znát pokles. Vzrostl i objem korun, který se vyšplhal na 17, 940 miliard. V září to bylo méně o 847 milionů korun.
Vzrostou sazby až na pět procent?
Ze statistik poměrně jasně vyplývá, že úrokové sazby se zvyšují a doba velmi levných hypoték už nadobro skončila. Banky v reakci na zvyšování sazeb ČNB pomalu promítají svou zvyšující se měnovou politiku i do hypotečních úvěrů. Každé další případné zvýšení sazeb Českou národní bankou bude mít reakci i u bank. Guvernér ČNB Jiří Rusnok dokonce nedávno zmínil, že banka chce mít úrokové sazby do 2 let na úrovni kolem 3 %. To by znamenalo, že v té době by mohly být sazby u hypotečních úvěrů na hodnotách, které byly aktuální před 10 lety. Například v říjnu 2007 byla průměrná úroková sazba 5,24 procenta a postupně se zvyšovala až do roku 2008. Tehdy v měsíci srpnu se dostala až na 5,82 procenta. Naopak nejnižší sazby byly v loni v listopadu a prosinci, kdy se dostaly na 1,77 procenta.
Za poslední dva měsíce klesá i průměrná výše hypotečního úvěru, protože si lidé půjčují méně. V průměru si v říjnu lidé půjčovali 2 069 946 korun.
Další zvýšení v únoru
Na začátku listopadu zvedla Česká národní banka úrokové sazby již podruhé v letošním roce. První nárůst se ještě nijak neprojevoval a banky své sazby nechaly většinou na stejné úrovni. Další zvýšení sazeb už ale má znatelnější následky. Zvýšení úrokových sazeb u hypoték bylo velmi rychlé. Hned pár dnů po oznámení ČNB zdražila hypotéky Česká spořitelna, po ní následovala UniCredit Bank, Komerční banka, Sberbank i Hypoteční banka. Pod dvě procenta již v současné době seženete hypotéku jen velmi těžko.
Většina analytik se přiklání k názoru, že ČNB zvýší znovu sazby v únoru, ale není to úplně vyloučeno ani na prosincovém zasedání bankovní rady.
I přes zvyšování sazeb je zájem o hypotéky velmi silný. Statistika ale jasně ukazuje, že od dubna klesá postupně počet hypoték a od července i objem sjednávaných úvěrů. Přesto je prvních deset měsíců letošního roku podle objemu sjednaných hypoték stále rekordní. Od ledna 2017 do října si lidé v bankách vzali hypotéky v hodnotě přesahující 186 miliard korun. Loni za stejné období to bylo necelých 179 miliard.